Pokud jde o dnes ráno zveřejněná data, z Nového Zélandu přišly slabé údaje o obchodní bilanci, zatímco Japonsko oznámilo největší meziměsíční nárůst průmyslové výroby od dubna 2009 (+3,1 % m-m). Po již dříve ohlášené silné hodnotě indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za leden (51,4 oproti 48,3) prodloužil JPY coby bezpečná měna svůj vzestupný trend a poprvé od 5. ledna se (nakrátko) dostal pod úroveň 82,0.
Během evropské seance na sebe budou poutat pozornost maloobchodní tržby v Německu a maloobchodní tržby a ukazatel C2 v Norsku. Během severoamerické seance můžeme na počátku tohoto týdne očekávat měsíční údaj o HDP, ceny průmyslových výrobků a surových materiálů z Kanady a osobní příjmy/spotřebu, chicagský index nákupních manažerů a index výrobní aktivity dallaského Fedu z USA. Volatilitu tak typickou pro konec měsíce může ještě vystupňovat aktuální situace v Egyptě, zveřejňované indexy aktivity ISM/indexy nákupních manažerů, zasedání RBA a ECB a páteční změna počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA.
Ještě k pátku – narůstající občanské nepokoje v Egyptě přidusily ochotu riskovat, z čehož těžil především USD a JPY. EUR už v závěrečném finiši oslabovalo (zejména pod vlivem událostí mimo hranic Evropy), jelikož americká data poskytla vzpruhu dolaru. Co se týká situace na dalších místech, Švédsko (konečně) přišlo s nějakými špatnými zprávami, když jeho maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně klesly o 0,8 % (spolu s revizí listopadových údajů směrem dolů), zatímco švýcarské předstihové ukazatele dopadly lépe, než se čekalo.
Americký kalendář událostí přinesl HDP v USA za 4. čtvrtletí. Ačkoliv hlavní číslo přineslo zklamání (+3,2 % mezikvartálně oproti očekávaným 3,5 %), ve srovnání s 2,6 % za 3. čtvrtletí šlo o určité zlepšení a složka spotřeby byla koneckonců velice silná (+4,4 %), přestože ji táhly dolů zásoby. Odečtou-li se z výpočtu slabé zásoby, pak by se růst amerického HDP v ročním vyjádření blížil 7 %. Konečný index spotřebitelské důvěry podle University of Michigan také vzrostl z očekávaných 73,3 a předchozích 72,7 na 74,2. Wall Street přesto brzdily nepokoje na Středním východě, a tak utrpěl největší jednodenní ztrátu téměř za šest měsíců.
Držte si klobouky!
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist