Pokud jde o dnes ráno zveřejněná data, z Nového Zélandu přišly slabé údaje o obchodní bilanci, zatímco Japonsko oznámilo největší meziměsíční nárůst průmyslové výroby od dubna 2009 (+3,1 % m-m). Po již dříve ohlášené silné hodnotě indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za leden (51,4 oproti 48,3) prodloužil JPY coby bezpečná měna svůj vzestupný trend a poprvé od 5. ledna se (nakrátko) dostal pod úroveň 82,0.

Během evropské seance na sebe budou poutat pozornost maloobchodní tržby v Německu a maloobchodní tržby a ukazatel C2 v Norsku. Během severoamerické seance můžeme na počátku tohoto týdne očekávat měsíční údaj o HDP, ceny průmyslových výrobků a surových materiálů z Kanady a osobní příjmy/spotřebu, chicagský index nákupních manažerů a index výrobní aktivity dallaského Fedu z USA. Volatilitu tak typickou pro konec měsíce může ještě vystupňovat aktuální situace v Egyptě, zveřejňované indexy aktivity ISM/indexy nákupních manažerů, zasedání RBA a ECB a páteční změna počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA.

Ještě k pátku – narůstající občanské nepokoje v Egyptě přidusily ochotu riskovat, z čehož těžil především USD a JPY. EUR už v závěrečném finiši oslabovalo (zejména pod vlivem událostí mimo hranic Evropy), jelikož americká data poskytla vzpruhu dolaru. Co se týká situace na dalších místech, Švédsko (konečně) přišlo s nějakými špatnými zprávami, když jeho maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně klesly o 0,8 % (spolu s revizí listopadových údajů směrem dolů), zatímco švýcarské předstihové ukazatele dopadly lépe, než se čekalo.

Americký kalendář událostí přinesl HDP v USA za 4. čtvrtletí. Ačkoliv hlavní číslo přineslo zklamání (+3,2 % mezikvartálně oproti očekávaným 3,5 %), ve srovnání s 2,6 % za 3. čtvrtletí šlo o určité zlepšení a složka spotřeby byla koneckonců velice silná (+4,4 %), přestože ji táhly dolů zásoby. Odečtou-li se z výpočtu slabé zásoby, pak by se růst amerického HDP v ročním vyjádření blížil 7 %. Konečný index spotřebitelské důvěry podle University of Michigan také vzrostl z očekávaných 73,3 a předchozích 72,7 na 74,2. Wall Street přesto brzdily nepokoje na Středním východě, a tak utrpěl největší jednodenní ztrátu téměř za šest měsíců.

Držte si klobouky!