Tak co nového je možné očekávat od legislativy v roce 2011? No myslím, že žádná pozitivní, ale ani zásadně negativní překvapení nečekejme. Situace veřejných financí je obecně známa a jen snílek by očekával, že daňová pravidla budou pro nás poplatníky líbivější.
Změny pro rok 2011 jsou ještě spíše kosmetického rázu. Plánovaná razantní reforma se v případě nalezení vládní a parlamentní shody projeví ne dříve, než obdobím 2012 a dále.
Nyní ve stručnosti k některým významným změnám platným již v roce 2011.
Nejedná se na první pohled o nijak zvlášť výrazné změny, ale význam pro poplatníka a hladina rizika se velmi výrazně mění: roste. Držme si klobouky a buďme dobrými správci svých věcí daňových.
Navrhuji začít od podlahy – Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád.
Tento daňový řád je zcela novým zákonem, který nahrazuje Zákon o správě daní a poplatků z roku 1992. Při této příležitosti si dovoluji navrhnout minutku ticha. Ne že by se jednalo o nějak významně povedený zákon, ba právě naopak. Za ta léta jsme si však na něj již docela zvykli. A co zejména nás poplatníky rmoutí nejvíce, je ztráta celé řady přímo souvisejících významných soudních rozhodnutí, judikátů. Samozřejmě tím poplatník zamýšlí ta rozhodnutí, kdy soud dává zapravdu poplatníkovi, což byl v posledních letech případ hojnější.
S novým daňovým řádem stojíme opět na startovní čáře. Jsme konfrontování s dílkem moderně střiženým, procesně orientovaným a striktně postaveným. Komu čest, tomu čest. Bude velmi užitečné se s ním velmi rychle sblížit, a tím předcházet neradostným událostem. V novém daňovém řádu již není mnoho míst, kde se odkazuje na variabilitu rozhodování správce daně. Což je snad ve výsledku i užitečnější řešení ….
Co se zásadně mění? Na co si dát pozor?
- Již není možné požádat o prominutí příslušenství jakékoliv daně z důvodu tvrdosti zákona.
Finanční úřad dříve doměřil doplatek na dani, včetně sankce, pokuty, penále a daňový poplatník se obvykle odvolal a požádal o částečné prominutí příslušenství. Finanční úřad velmi často vyhověl. Tak bohužel, tato praxe je minulostí a bude nutné se připravit na striktní a zákonem jednoznačně přikazující postup pro finanční úřady.
Doporučení jednoduché - mít daňové věci v pořádku a neplnit státní kasu na vrub svého účtu.
- Za opožděné podání (zpoždění delší než 5 pracovních dní) daňového přiznání vždy pokuta.
Finanční úřad dříve postupoval dle samostatného uvážení každého správce daně. Mohla, ale nemusela být vyměřena pokuta do výše až 10 % daňové povinnosti (případně ztráty). Dnes po zpoždění delším než 5 pracovních dní následuje pokuta vždy ve výši 0,05 procenta (respektive 0,01 procenta v případě daňové ztráty) z částky daně za každý den prodlení. Minimálně se platí částka 500 korun a maximálně může pokuta vyšplhat až na 300 tisíc korun.
Malý aktuální příklad:
V pondělí 31. 1. 2011 vypršela lhůta pro podání přiznání daně z nemovitosti. Termín se proti období minulého roku nemění. Ale postup finančních úřadů se mění zcela zásadně. V předchozích letech nebyl žádný problém celou záležitost vyřídit v únoru, březnu, ale i později a nic zásadního se poplatníkovi neudálo. Dnes na základě nového platného daňového řádu je finanční úřad povinen vám vyměřit sankci za pozdní předání ve výši 0,05 procenta (resp. 0,01 procenta v případě ztráty) z částky daně za každý den prodlení. Minimálně se platí částka 500 korun. A to je vzhledem k průměrným platbám v řádu stovek korun sankcí významnou. Jedinou přípustnou lhůtou je odevzdání nejpozději do 5 pracovních dní po zákonném termínu. Jen tak je možné se vyhnout zbytečné sankci.
V tomto případě očekávám, že si státní kasa mírně polepší, neboť poplatník je zvyklý na přívětivější tvář a režim ze strany finančních úřadů.
- Jaké jsou sankce?
Kromě výše popsaných sankcí pozdního podání zůstává obdobná úprava úroku z prodlení platná už do 31.12.2010 (odpovídá ročně repo sazbě ČNB zvýšené o 14% bodů). Pouze pozor na pozitivní změnu – prvních pět pracovních dnů prodlení nebude postihováno úrokem z prodlení.
V případě doměrku správce daně se uplatňuje vedle úroku z prodlení i další sankce ve výši 20% doměřené daně. To se samozřejmě může ve výsledku hodně prodražit. Výše uvedené se netýká standardního dodatečného přiznání poplatníkem (zde pouze zůstává úrok z prodlení).
Novinkou je možnost opakovaného uložení pořádkové pokuty finančním úřadem do výše 50 000 Kč za ztěžování průběhu řízení.
- Podmínky podání dodatečného daňového přiznání na nižší daň či vyšší ztrátu.
Zde se jedná zatím o slabé místo, kde není zcela zřejmé, jak bude postupováno. V zásadě je potřeba počítat s doložením nových skutečností, důkazů, že byla daň stanovena nesprávně. Je cítit záměr omezit možnosti podávání dodatečných daňových přiznání na daň nižší. Uvidíme, co přinese praxe.
- Nová lhůta pro stanovení daně.
Došlo k mírnému posunu zásadní lhůty pro stanovení, vyměření daně finančním úřadem. Tříletá lhůta počíná běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání (daňového tvrzení). I zde je cítit záměr prodloužit dobu možných kontrol ze 3 na 5 let.
Co je naopak pozitivní? V čem si poplatník polepšil?
- Úroky z prodlení až od pátého dne,
- sankce za opožděné podání daňového přiznání až od pátého dne,
- pořadí platby daňových nedoplatků (prioritou nedoplatek na dani, až pak příslušenství),
- i v případě sankcí lze najít pozitivní změny (jsou obecně nižší…),
- rozšířené možnosti zastupování,
- nové způsoby zajištění daně,
- účast odborného konzultanta při kontrole,
- stanovení povinnosti odůvodňovat rozhodnutí správcem daně,
- stanovení jednoznačných pravidel pro opakování daňových kontrol a jejich omezení,
- definice odkladného účinku odvolání (již neplatí, že doměřená daň je také hned splatná).
Závěr:
Ale samozřejmě, že se jedná o pozitivní změnu. Není možné jen stále na všem hledat chyby. Všechno má své mouchy, nový daňový řád nevyjímaje. Co však hodnotím velmi pozitivně, a je to skutečnost zcela výjimečná, že došlo ke schválení podoby nového daňového zákona s nezvyklým časovým předstihem před vlastním uvedením do praxe. Schválení v roce 2009 a platnost od 1. 1. 2011. (Technickou novelu na podzim 2010 nepočítejme.)
Tímto způsobem připravenou změnu legislativy bychom uvítali i častěji… :-)
Kdyby někoho zajímalo více, nechť se podívá na vybrané změny daňové legislativy od 1.1.2011 se zaměřením na jednotlivé oblasti - DPH, daň z příjmů, mzdová oblast, pojistné OSVČ, cestovní náhrady a daňový řád.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist