Momentálně žijeme ve světě po vystoupení J.C. Tricheta a před zveřejněním amerických údajů o počtu pracovních míst mimo zemědělství, tj. nacházíme se v jakémsi vzduchoprázdnu.

Jean-Claude Trichet jednoznačně projevil o něco více holubičí postoj, než jaký včera trhy očekávaly, takže jsme včera po jeho vystoupení byli svědky propadu EURUSD o celých 100 bodů, jak jsem předpovídal už ve svém včerejším komentáři. Každopádně, hřiště je nyní nalajnováno a odpoledne po zveřejnění amerických dat uvidíme, zda se vítězem stanou býci, nebo medvědi. Ať už výsledek bude jakýkoli, dnešním hlavním hnacím motorem dění na forexových trzích bude USD.

Osobně jsem zastáncem názoru, že vzhledem k tomu, že DXY uzavřel (na denní bázi) nad úrovní 77,65, můžeme pravděpodobně očekávat další posilování USD, realita bude ale samozřejmě výrazně záviset na přesvědčivosti odpoledních dat. Pokud jde o EURUSD, stále ještě bych tento pár v bezprostředním krátkodobém výhledu rád viděl níže, ovšem neúspěšný pokus o prolomení úrovně 1,3550/30 bude mít v následujícím týdnu za následek nové pokusy o posilování. U tohoto páru se raději držím stranou, protože jeho pohyb je v tomto okamžiku prostě příliš nebezpečný a mohl by mě vyjít draho.

Pokud je o další trhy, většina Asie stále ještě oslavuje, takže za cenovým pohybem stáli především Australané a prohlášení RBA týkající se měnové politiky, ve kterém si banka opatrně připravovala cestu na zvýšenou pravděpodobnost nárůstu úrokových sazeb v blízké době. Revize indexu spotřebitelských cen směrem nahoru a pouze velice mírné snížení odhadovaného HDP v důsledku nedávných přírodních katastrof mělo za následek, že AUD rychle posílil o 80 ticků a dnes ráno je stále velmi dobře podložen nabídkami, které ho tlačí k resistenci na úrovni 1,0200, přičemž pod touto úrovní údajně sedí mnoho příkazů k prodeji, které tuto tolik přeceňovanou bariéru chrání. Cenové akci sekundovala velmi krátkodobá gamma, která zájem o tento pár ještě nakopla. Už jsem to říkal a zase to zopakuji – tento obchod se neřídí žádnou logikou ani pravidly, a proto není vůbec moudré plést se do cesty rozjetému vlaku.

Ve světě opcí máme dnes odpoledne dlouho očekávaný strike 0,9200 u USDCHF a šušká se, že suma kontraktu je 500 mil. USD. Jinak jsme viděli slušné nákupy možnosti poklesu EURUSD po cirkusu kolem Trichetova prohlášení, což by také mohlo tomuto páru přidat na těžkopádnosti.

USDJPY válčí nad hladinou 82,00 – mezi 81,80 a 82,30 se shromáždily dobré nabídky exportérů a nad horní hranicí jsou umístěny stoplossy. Stále se držím názoru, že USDJPY poklesne, ovšem nijak výrazně, a v nejlepším případě zůstane v pásmu.

GBPUSD se stále veze na očekávaném zvýšení úrokových sazeb a až na včerejší posílení USD umožňují britská data doufat v mnohem pozitivnější vývoj, který jsem si neuměl představit ani já. Momentálně je legitimním cílem 1,6300 a trh bude čekat na další posílení, teprve pak se rozhodne, kterým směrem se vydá dál.

V USDCAD zůstávám dlouhý a vzhledem k tomu, že dnes budou zveřejněny údaje o zaměstnanosti v Kanadě, zpřísnil jsem svůj stop v ziskovém teritoriu (0,9881) a stále mě zajímají poklesy a jiné nabídky nižší než 0,9850. Silné prolomení hladiny 0,9930 otevírá cestu k 1,0030, ale pokud se tam skutečně dostane, zatajovat dech už muset nebudu.

Očekávám relativně klidné dopoledne, během kterého budou všichni trávit včerejší cenovou akci a čekat, až se kolotoč odpoledne zase roztočí.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist