Velkým překvapením skončil úvodní závod mužů na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Superobří slalom v Garmisch-Partenkirchenu vyhrál Ital Christof Innerhofer, získal tak první velkou medaili. Šedesát setin vteřiny na něho ztratil Hannes Reichelt a dalších dvanáct setin třetí Ivica Kostelič z Chorvatska. Sedmnáctý skončil nejlepší český lyžař Ondřej Bank.

Překvapil i sám sebe

Innerhofer byl dosud na mistrovství světa nejlépe čtvrtý před dvěma roky ve Val d'Isere. V superobřím slalomu stál na stupních vítězů ve Světovém poháru pouze jednou, a to před dvěma lety v Aare, kde skončil třetí. Na medailové pozice v závodech SP se šestadvacetiletý lyžař prosadil čtyřikrát, vyhrál pouze jednou sjezd v Bormiu v prosinci 2008.

"Nemůžu tomu vůbec uvěřit," přiznal vítěz v cíli. "V poslední sezoně se mi moc nedařilo, ale cítím se stále lépe a lépe, tak jsem si dnes řekl, že šampionát je jednou za dva roky a budu riskovat. Nešlo kalkulovat," prohlásil Innerhofer. V cíli pak prožíval krušné chvíle. "Na náročné trati to bylo těžké a vysilující, ale to čekání, jestli mě ještě někdo předjede, bylo hodně náročné na hlavu," usmíval se.

Smůlu měl Bode Miller, slavný Američan známý svým rozevlátým, ale efektivním stylem: buď zvítězím, nebo vypadnu. Tentokrát sice neplatilo ani jedno z obou řešení, ale do historie závodu se opět výrazně zapsal. V polovině trati, kdy měl nejrychlejší čas, totiž zavadil rukou o branku, přišel o hůlku, ale dál pokračoval a držel v té době nejrychlejší čas. Po další chybě, kdy se přetočil tělem a téměř zastavil, už vzdal svou snahu, rezignoval na sjezdový postoj a vzpřímen projel posledních několik bran – i přesto skončil dvanáctý. V cíli mohl přemítat, kde mohl být, kdyby závodil do konce.

"Nahoře jsem jel naplno a snažil se jet agresivně kolem branek, ale hodně jsem se zachytil za hůlku," komentoval svou jízdu Miller. Situaci se snažil ještě zachránit. "Srovnal jsem se na chvíli, ale pak jsem ztratil rovnováhu. Nemělo to cenu," uvedl mistr světa v super-G z roku 2005.

Hodně jezdců nedokončilo

S náročnou, ledovatou, prudkou a hodně zatočenou tratí mělo problémy mnoho sjezdařů. Závod nedokončilo osm lyžařů z elitní třicítky včetně olympijského vítěze v této disciplíně Aksela Lunda Svindala z Norska. Mezi těmi, kdo neprojeli cílem, byli i Petr Záhrobský a Marek Syrovátka.

Výsledky: 1. Innerhofer (It.) 1:38,31, 2. Reichelt (Rak.) -0,60, 3. Kostelič (Chor.) -0,72, 4. Cuche (Švýc.) -1,03, 5. Raich -1,34, 6. Baumann (oba Rak.) -1,48, 7. Janka (Švýc.) -1,72, 8. Heel -1,82, 9. Fill (oba It.) -2,03, 10. Theaux (Fr.) -2,13, 11. Walchhofer (Rak.) -2,20, 12. Miller (USA) -2,75... 17. Bank (ČR) -3,05.