Fotbalisté vedoucí Barcelony ukončili ve španělské lize svou rekordní šestnáctizápasovou vítěznou sérii. V 23. kole jen remizovali na hřišti Gijónu 1:1 a potřetí v sezoně v domácí soutěži ztratili body. Úřadující mistr byl dnes navíc blízko porážky, ale bod mu zajistil deset minut před koncem útočník David Villa.

Katalánský velkoklub, který všech deset předchozích venkovních zápasů vyhrál, vede tabulku s osmibodovým náskokem před Realem Madrid. Hlavní rival má však k dobru nedělní utkání s druhým barcelonským týmem Espaňolem, kdy v případě výhry může ztrátu snížit na pět bodů.

Gijón poslal do vedení po čtvrthodině útočník David Barral, který se hbitě prodral obranou Barcelony a své sólo zakončil přesnou střelou k tyči. Domácí se poté zabarikádovali před svou brankou a hosté v čele s hvězdným Argentincem Lionelem Messim se na stadionu El Molinón dlouho trápili a nedařilo se jim překonat tuhý obranný val a pozorného brankáře Ivána Cuéllara.

Jeho neprůstřelnost ukončil až v 80. minutě povedeným lobem Villa, který si proti svému někdejšímu klubu připsal patnáctý ligový zásah v ročníku. Devětadvacetiletý kanonýr naplnil svou střeleckou normu a v desaté sezoně španělské ligy po sobě se trefil minimálně patnáctkrát. Barcelona mohla ještě vyhrát, když v samém závěru Pedro neusměrnil správně míč z pár metrů před brankou.

Atlético se trápí

Atlético Madrid se v lize dál trápí, po domácí prohře 1:2 s Valencií nebodovalo už popáté z posledních šesti zápasů. Domácí, v jejichž obraně chyběl kvůli disciplinárnímu trestu za pět žlutých karet Tomáš Ujfaluši, tak ještě zvýšili tlak na svého trenéra Quiqueho Sáncheze Florese.

Atlético přitom začalo dobře. Už v třetí minutě ho poslal do vedení záložník José Antonio Reyes, který po čtyřech utkáních a 362 minutách přerušil nelichotivou sérii svého týmu bez vstřeleného gólu.

Tři minuty po přestávce vyrovnal další záložník Joaquín, který v La Lize skóroval poprvé od úvodního srpnového kola. Domácím mohl vrátit vedení v 56. minutě uruguayský kanonýr Diego Forlán, ale z penalty trefil pouze tyč.

Obrat dokonal čtyři minuty před koncem valencijský Joaquín svým druhým zásahem. Mizérii madridského mužstva ještě podtrhl stoper Diego Godín, který byl v závěru vyloučen za faul na dvougólového střelce hostů.

Valencie vyhrála sedmý z posledních osmi ligových duelů a v neúplné tabulce se posunula na třetí místo před Villarreal.

Španělská fotbalová liga - 23. kolo:
Atlético Madrid - Valencie 1:2 (3. Reyes - 41. a 86. Joaquín), Gijón - FC Barcelona 1:1 (16. Barral - 80. Villa),

1. FC Barcelona 23 20 2 1 71:12 62
2. Real Madrid 22 17 3 2 52:19 54
3. Valencie 23 14 5 4 38:25 47
4. Villarreal 22 14 3 5 41:22 45
5. Bilbao 22 12 2 8 37:31 38
6. Espaňol Barcelona 22 12 1 9 30:30 37
7. FC Sevilla 22 9 4 9 33:35 31
8. Atlético Madrid 23 9 3 11 32:31 30