Americký průmysl v lednu pokračoval v růstu, který byl překvapivě mnohem silnější, než analytici očekávali. Takzvaný index nákupních manažerů, který aktivitu v průmyslu sleduje, vzrostl na 60,8 bodu z prosincových 58,5 bodu. Lednový růst byl tak nejrychlejší za posledních téměř sedm let.

"Je to dobrý výsledek, zpracovatelský sektor je na tom teď lépe než zbytek ekonomiky. V růstu nákladů ale vidíme i zárodky inflace," upozornil hlavní analytik investiční společnosti Wells Fargo Advisors Gary Thayer. "V prvním letošním čtvrtletí ale ve zpracovatelském sektoru čekáme solidní aktivitu," dodal.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že aktivita se výrazněji nezmění, respektive že mírně klesne. V průměru tak předpokládali, že index bude kolem 58 bodů.

Za lednovým růstem aktivity je podle ekonomů především nárůst nových zakázek. Dílčí index, který vývoj nových zakázek sleduje, vzrostl na 67,8 bodu. V prosinci byl na 62 bodech. Index zásob se zvýšil na 52,4 bodu z 51,8 bodu, kde byl o měsíc dříve. Dílčí index zaměstnanosti vystoupil na 61,7 bodu z předchozích 58,9 bodu.

Během globální krize index výrazně oslaboval a v prosinci 2008 spadl až na 33,3 bodu. Dostal se tak nejníže od června 1980. Od konce recese, za který se v USA považuje konec druhého čtvrtletí 2009, právě zpracovatelský sektor nejvíce pomohl k růstu ekonomiky. "Je vidět, že americká ekonomika se zotavuje z recese," řekl ke analytik Tempus Consulting John Doyle.