Pětadvacetiletý Northug získal na Holmenkollenu po stříbru ze sprintu druhou medaili a po třech zlatech z Liberce a jednom ze Sappora 2007 si připsal už pátý nejcennější kov na MS.

Favorizovaný rodák z Levangeru se prosadil v závěrečných stovkách metrů třicetikilometrového závodu. Typickými mocnými tempy dojel k nadšení fanoušků do cíle bezpečně 0,7 sekundy před Maximem Vylegžaninem. Třetí byl další Rus Ilja Černousov.

Čeští reprezentanti se neudrželi v hlavní skupině už na klasické části a skončili v poli poražených. Osmý muž z letošní Tour de Ski Jakš zaostal na 31. místě za Northugem o 2:53,8 minuty. Jiří Magál byl 39., debutant Petr Novák 50. a Martin Koukal hned za ním. Nejlepší český běžec na lyžích Bauer závod vynechal, aby ušetřil síly na úterní klasickou patnáctku.