Pokud již s obchodováním akcií máte zkušenosti, určitě vás bude zajímat shortování nebo spekulace na pokles. Shortování akcií se provádí prostřednictvím CFD (kontraktů na vyrovnání rozdílu). Jde o rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou obchodovaného podkladového aktiva – v tomto případě se jedná o cenu akcie.
Shortování akcií patří mezi královskou disciplínu obchodníků na burze, přesto se mnoho investorů shortování vyhýbá. Proč? Důvodem je ve většině případů zdánlivě nelogická operace: jak je možné prodat něco, co nevlastníme? Vysvětlíme na velmi jednoduchém příkladu:
PŘÍKLAD: Máte kamaráda, který pravidelně jezdí do Chorvatska. Půjčíte si jeho jachtu, protože v Praze máte známého, o kterém víte, že ji od vás koupí za pětsettisíc. Kamarádovi zaplatíte pár korun za půjčení s tím, že mu jachtu vrátíte za půl roku. Jachtu obratem prodáte za pětsettisíc a pak doufáte, že její cena na trhu klesne. Pokles ceny můžou způsobit různé události; od ekonomické situace v Čechách až po obecný pokles zájmu o dovolené v Chorvatsku (nižší poptávka po jachtách).
Když cena jachty spadne na čtyři sta tisíc, koupíte ji zpět. Kamarád dostane zpátky svou jachtu a vy jste na rozdílu vydělali sto tisíc korun. Princip shortování na burze je založen na velmi jednoduchém princípu: půjčím si akcie, prodám je, a v okamžiku, kdy jejich cena klesne, je koupím zpět a vrátím. Problém nastane jenom v případě, že jejich hodnota začne stoupat.
Investoři shortují akcie z různých důvodů - v závislosti od jejich obchodní strategie. Někteří využívají shortování k ochraně proti prudkému propadu aktiv (konzervativní strategie), další se snaží se vydělat víc za cenu vyššího rizika (agresivní strategie). Investoři používají několik typů shortů:
1. OCHRANNÉ SHORTY
Najdete mnoho důvodů, proč chcete nadále držet akcie, které byste jinak prodali. Tím nejjednodušším důvodem je, že v dlouhodobém výhledu jste optimisté, ale krátkodobý výhled je negativní. Nebo jste od zaměstnavatele dostali opce na akcie a zatím nemůžete uplatnit svá práva na nákup. Nebo držíte akcie prostřednictvím investičního nebo penzijního fondu.
Ať už je důvod jakýkoliv, v případě, že se chcete chránit proti krátkému, prudkému propadu v ceně aktiv, která držíte, pak prodej CFD kontraktu vám ochranu poskytne. Vše, co potřebuje udělat, je vyčíslit vaši expozici v aktuální pozici.
PŘÍKLAD: máte akcie společnosti BSkyB a přímo či nepřímo jich vlastníte za £5,000 v aktuálních cenách. Váš broker umožňuje obchodovat CFD na BSkyB s 10% marží a tak potřebujete pouze £500 k tomu, abyste neutralizovali vaši pozici. Marže je nutná záloha na vašem účtu a vyjadřuje procentní podíl vašich prostředků na vašich celkových otevřených pozicích.
2. DYNAMICKÉ SHORTY
Pokud prioritou vaší strategie není konzervativní přístup, můžete snadno prodávat akcie, které nevlastníte (shortovat, prodávat nakrátko). Například si myslíte, že některé akcie jsou citlivé na negativní zprávy, špatný sentiment v daném sektoru nebo na slabé ekonomické ukazatele.
Aťˇuž je to jakkoliv, pokud si myslíte, že u některé akcie je dobrá šance na menší pokles ceny, prodejte CFD a díky pákovému efektu se malý pokles promění ve velký zisk. To samé platí přirozeně obráceně pro případ, že čekáte krátkodobý nárůst ceny.
3. AGRESIVNÍ SHORTY
Pokud již máte dostatek zkušeností s CFD instrumenty, určitě jste využili pákový efekt. Díky pákovému efektu můžete s $10,000, jako počátečním vkladem, investovat až $100,000. Pokud věříte v růst, ale nemáte dostatek vlastního kapitálu, pak vám CFD umožní investovat.
Typický broker po vás bude chtít při otevření účtu vklad minimálně $5,000 a nabídne vám marži 10 %. K vaší počáteční investici ve výší $5,000, můžete nakoupit nebo prodat pět CFD po $1,000 - to tedy celkem představuje expozici vůči trhu ve výši $10,000.
Většina CFD brokerů vás nechá obchodovat s pákou pět až deset % (tzn. umožní vám obchodovat s 20% nebo 10% marží). CFD na indexy a měnové páry můžete často obchodovat ještě agresivněji, s marží ve výši 7,5%. Některé brokerské domy dokonce požadují marži ve výši 1 %. To znamená, že si můžete půjčit až 100 násobek vašeho vkladu. Musíte být velice opatrní - minimální změny v ceně pak mají obrovský dopad na zisky nebo ztráty na vašem portfoliu.
Více na téma shortování a další investiční strategie profesionálního investora se dozvíte v praktické brožuře Saxo Bank, PŘÍRUČKA OBCHODOVÁNÍ NA AKCIOVÝCH TRZÍCH. Brožura, publikovaná v březnu, má za cíl usnadnit vám rozhodování při obchodování akcií.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist