Překážkář Petr Svoboda ovládl časem 7,49 sekundy finále na 60 metrů překážek na halovém mistrovství Evropy v Paříži a potvrdil pozici prvního muže letošních evropských tabulek a zůstal v této sezoně neporažen. Druhý doběhl domácí Darien Garfield se sedmisetinovým odstupem.

"Je to super, bomba. Když jsem bouchl do té žíněnky za cílem, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Říkal jsem si: 'Je to vůbec pravda?' Ale pak mi to bylo jedno, začal jsem se radovat," jásal šestadvacetiletý atlet. "Neumím popsat, jakou mám radost, jak se teď cítím. Je to tady! Mám velkou medaili," radoval se překážkář, který na loňském mistrovství Evropy v Barceloně přišel o titul i medaili škobrtnutím na jedné z překážek.

Ani tentokrát nebyl jeho běh úplně "čistý", v závěru závodu totiž mocně finišující obhájce bronzu z předchozího šampionátu v Turíně vyšlápl z trati. Nebyl proto vyloučen protest francouzské výpravy, jejímž barvám zajistil se sedmisetinovým odstupem stříbro Garfield Darien. Podle posledních informací ale výsledky platí. Třetí skončil Belgičan Adrien Deghelt (7,57).

Stejně jako Svoboda si finálovou účast z minulého HME překvapivě zopakovala i Lucie Škrobáková. Obhájkyně stříbra tentokrát skončila sedmá časem 8,10. V semifinále byla ještě o desetinu rychlejší a přiblížila se na pět setin svému českému rekordu z Turína. Titul získala Němka Carolin Nytraová za 7,80.

Hejnová skončila v osobním rekordu sedmá

Specialistka na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová soutěžila na šampionátu v pětiboji a díky novému osobnímu rekordu 4453 bodů obsadila sedmé místo. Vyhrála Antoinette Nana Djimou Idaová z Francie.

Hejnová začala pětiboj třemi novými osobními maximy. Česká atletka vstoupila do soutěže druhým místem na překážkách, když si vylepšila výkonem 8,25 sekundy osobní rekord o desetinu a nestačila jen na domácí reprezentantku Idaovou. Ve skoku do výšky předvedla 180 centimetrů a obsadila čtvrté místo.

Ve vrhu koulí skončila Hejnová poslední, i když si opět vylepšila osobní maximum na 12,11 metru. V dálce skočila 573 centimetrů a neporazila opět žádnou ze svých soupeřek. V závěrečném běhu na 800 metrů byla ale zdaleka nejlepší ze všech časem 2:09,93.

Další česká vícebojařka Eliška Klučinová do soutěže nakonec kvůli nemoci nenastoupila. Česká rekordmanka v sedmiboji se ráno ještě zkusila rozcvičit, ale pak svůj boj vzdala. "Nešlo to," prohlásila smutně. "Moc mě to mrzí, když vidím, že byla šance na dobré umístění, protože tady není moc nabité startovní pole," dodala Klučinová.

Bába a Rosolová jsou ve finále

Do sobotních bojů o medaile postoupil výškař Bába, který byl jedním z osmi skokanů, kteří v kvalifikaci překonali 227 centimetrů. Bába absolvoval tři úspěšné skoky, čistý zápis měli i další čtyři jeho soupeři.

Rosolová si bezpečně doběhla pro finále z druhého semifinálového běhu, ve kterém sice byla po seběhu do vnitřní dráhy až čtvrtá, ale v závěru jí zbyl dostatek sil na útok na postupovou pozici a čas 52,81. Rychlejší byla jen ruská favoritka Olesja Krasnomovecová (52,53). V prvním semifinále byly všechny běžkyně pomalejší.

Novotný ve finále dálky

Do finále postoupil dálkař Roman Novotný, do semifinále pak Denisa Rosolová, která si na trati 400 metrů v posledním třetím rozběhu v klidu pohlídala druhou pozici. Naopak vyřazen byli další čtvrtkař Pavel Maslák a dálkař Štěpán Wagner.

Novotný obsadil výkonem 790 cm v kvalifikaci sedmou pozici. "Přitom to byl jen takový zajišťovací pokus," zhodnotil svůj první kvalifikační skok. V dalších sériích se už nezlepšil. "Nesedlo mi to, přitom ten přešlápnutý pokus byl daleko," komentoval třetí skok. "Ale ve finále by to mohlo vyjít," uvedl k sobotnímu závodu. Kvalifikaci vyhrál halový světový rekordman a šampion v trojskoku Francouz Teddy Tamgho.

V odpoledním programu neuspěla v postupových bojích jen Lenka Masná na osmistovce, která v rozbězích dosáhla 14. času 2:06,05 a byla druhou nepostupující do semifinále.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Paříži:
Finále:
Muži:
60 m př.: 1. Svoboda (ČR) 7,49, 2. Darien (Fr.) 7,56, 3. Deghelt (Belg.) 7,57.
Koule: 1. Bartels 21,16, 2. Storl (oba Něm.) 20,75, 3. Sidorov (Rus.) 20,55.

Ženy:
60 m př.: 1. Nytraová (Něm.) 7,80, 2. Ofiliová (Brit.) 7,80, 3. Vukicevicová (Nor.) 7,83, ...7. Škrobáková (ČR) 8,10.
Pětiboj: 1. Djimouová-Idaová (Fr.) 4723 (60 m př.: 8,11 - výška: 180 - koule: 14,81 - dálka: 634 - 800 m: 2:18,99), 2. Skujyteová (Lit.) 4706 (8,60 - výška: 183 - koule: 17,53 - dálka: 625 - 800 m: 2:26,54), 3. Fransenová (Niz.) 4665 (8,64 - 192 - 14,09 - 607 - 2:16,24), ...7. Hejnová (ČR) 4453 (8,25 - 180 - 12,11 - 573 - 2:09,93).