Hokejisté Vítkovic porazili ve třetím čtvrtfinálovém utkání České Budějovice 3:0 a v sérii vedou 2:1 na zápasy. Vítězná série obhájce titulu z Pardubic trvá v play-off už patnáct zápasů poté, co porazil Zlín 2:1 po samostaných nájezdech a stačí jim jediná výhra k postupu.

HC Vítkovice Steel - Mountfield České Budějovice 3:0

Taktický souboj rozhodly přesilovky, které domácím přinesly úvodní dva klíčové góly. Vítěznou branku zaznamenal v 39. minutě Ujčík. Čtvrtý zápas se v Ostravě hraje v úterý od 17.40.

Opatrný úvod nabídl marnou snahu Vítkovic o tlak. Hosté byli směrem dopředu přímočařejší. Charakter zápasu se dlouho neměnil, byl to především boj o střední pásmo s minimem šancí.

Domácí se prokousali jihočeskou defenzivou až v závěru druhé části a v dvojnásobné přesilovce. Třicetivteřinovou hru pěti proti třem využil Ujčík, když u nekryté tyče doklepl puk do prázdné branky a radoval se už z 51. gólu v play-off. Vítkovice v sérii skórovaly po 99 minutách.

První gól vysvobodil domácí z útočného trápení. Klimek měl vzápětí na hokejce další branku, ale trefil jen Kováře. Dřív než hosté nasadili k závěrečnému náporu, přišlo další vyloučení a s ním i druhý gól, o který se tečí na brankovišti postaral Vrána.

Třetí trefa v rozmezí deseti minut poslala Českobudějovické do kolen. Jestliže předchozí dva góly byly i dílem štěstí, v 49. minutě Malík s Ujčíkem potěšili také hokejové labužníky a Húževka po jejich parádní akci lehce přidal třetí gól.

Co řekli trenéři

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Byli jsme lepší. Ze začátku sice trochu nervózní, ale šance, které jsme soupeři nabídli, hosté naštěstí nevyužili. Uklidnil nás první gól. Rozhodla efektivita v přesilovce a krásný třetí gól, který nás dovedl k vítězství. Na prvním místě takového výsledku s nulou je gólman a Málek to dneska neměl zadarmo. Musel si to vychytat výborným výkonem. Ovčačík má natažené vazy v koleni. Uvidíme, jestli bude schopen hrát."

Milan Kupka (České Budějovice): "Utkání se podobalo oběma předešlým u nás. Bylo to čekání na chybu soupeře a snaha potrestat ji, což se oběma týmům dlouhou dobu nevedlo. O osudu utkání rozhodly naše nevyužité střelecké příležitosti a špatná hra v přesilovkách."

Branky a nahrávky: 39. Ujčík (Káňa, Burger), 44. Vrána (Trnka, Vosátko), 49. Húževka (Ujčík, Malík). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 7758. Třetiny: 0:0, 1:0, 2:0. Stav série: 2:1.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Trnka, Bartoň, Rehák - Huna, Burger, Szturc - Ujčík, Húževka, Káňa - Pohl, Vrána, Klimek - J. Sýkora, Strapáč, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.

České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Červený, Lanhgammer, Podlešák. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

HC Eaton Pardubice - PSG Zlín 2:1 po sam. nájezdech

Hokejisté mistrovských Pardubic zdolali ve třetím čtvrtfinále Zlín 2:1 po samostatných nájezdech a za stavu 3:0 na zápasy jsou krůček od postupu do semifinále. Patnáctou výhru obhájce titulu v play-off za sebou zařídil jedinou úspěšnou trefou ze šesti nájezdů Martin Bartek.

Zlín s Rachůnkem na levém křídle prvního útoku místo Köhlera měl v úvodu výhodu přesilovky po Zohornově faulu, ale  první inkasoval sám při vyloučení Holíka v šesté minutě.

Domácí pokračovali v náporu, na Dubu vyslali za první třetinu 20 střel, ale zlínský gólman už vše dokázal vyřešit.

Hlavními hvězdami utkání byli brankáři Duba a Růžička. Ten nakonec také kapituloval, když ve 39. minutě Köhler zpoza branky přihrál na levý kruh Důrasovi a ten jej překvapil.

Duba dál odolával převaze Pardubic. Na druhé straně stále časteji hrozil i Zlín, ale i Růžička byl už bezchybný.

V nastavení nejdříve nevyužil Zlín přesilovku při Zohornově vyloučení, pak šli do početní výhody domácí, když soupeř hrál nedovoleně v pěti. Diváci zaházeli led odpadky, protože si sudí provinění dlouhou dobu nevšimli. Dubu ale ani nadvakrát nepřekonal Bartek a Zlín odolal dalšímu velkému tlaku. V nájezdech se ale Bartek dočkal a jako jediný se trefil.

Josef Jandač (Pardubice): "Bylo zase důležité, že jsme dali první gól. Ve druhé třetině jsme trošku tahali za kratší konec. Ve třetí jsme měli přesilovky, ale místo toho, abychom rozhodli, tak jsme to hráli špatně. V prodloužení měly oba celky přesilovku čtyři na tři, nevyužily ji a na penalty jsme byli prostě šťastnější."

Rostislav Vlach (Zlín): "Myslím si, že dneska vyhrálo šťastnější mužstvo. Nic není ztracené. Všechny zápasy byly vyrovnané. Jednou to bylo v prodloužení, jednou na penalty. Myslím si, že se to může klidně obrátit. Bude to těžké, ale šance je."

Branky a nahrávky: 6. Starý (Nakládal, Kaberle), rozhodující sam. nájezd Bartek - 39. Důras (Köhler). Neproměněné nájezdy: Starý, Koukal - Holík, Leška, Hamrlík. Rozhodčí: Homola, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 10.057. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 0:0. Stav série: 3:0.

Pardubice: M. Růžička - Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Kolář II, M. Drtina - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Nahodil, Somík - Kůrka, Zohorna, Rákos - Radil, Pineault, Buchtele. Trenéři: Jandač a Hynek.

Zlín: Duba - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Malínský, Řezníček, Matějíček, Lučka - Balaštík, Leška, I. Rachůnek - Důras, T. Sýkora, Köhler - Finsterle, Balán, Sivák - Holík, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach