Rok čekal na vydařenou střelu v NHL obránce Zbyněk Michálek, nyní svým prvním gólem v sezoně pomohl Pittsburghu k vítězství 3:1 nad Buffalem. Osmadvacetiletý hokejista se dočkal gólu po jednadevadesáti utkáních, navíc v závěru zápasu asistoval u třetí branky a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Michálek nevěděl, jestli dal gól

"Ani jsem neviděl, že puk prošel do branky, přede mnou bylo moc hráčů. Když začali lidi jásat, tak jsem si ani nebyl jistý, jestli je to můj gól," řekl Michálek. "Je to velká úleva. Jsem šťastný, že jsem zase skóroval," dodal obránce.

Mnoho nechybělo a Michálek byl i autorem posledního gólu zápasu: jeho střela od pravého hrazení prošla až za záda Ryana Millera, ještě předtím ale kotouč lehce tečoval Mark Letestu. Pittsburgh hraje od začátku roku bez své největší hvězdy Sidneyho Crosbyho, ale dál se drží na druhém místě Východní konference jen dva body za Philadelphií.

Hvězdy: Vokoun a Havlát

Hlavní hvězdou zápasu byl vyhlášen i brankář Tomáš Vokoun, který kryl 37 střel hokejistů Chicaga a pomohl Floridě k výhře 3:2. Obhájce titulu se v prostřední třetině dostal dvěma góly na dostřel, poté už ale českého gólmana nepřekonal a přišel o sérii osmi výher.

"My jsme dnes bojovali, je to pro naši psychiku a náladu v kabině hodně důležité vítězství. Potřebovali jsme to," konstatoval brankář, který během kariéry vychytal proti Chicagu osm výher z jedenácti zápasů. Jeho spolehlivý výkon a efektivita v útoku, který zvítězil i přesto, že na soupeřova gólmana vystřelil jen patnáctkrát. Trenér Peter DeBoer si tak připsal do statistik sté vítězství v soutěži.

Mezi hvězdy úterních zápasů se zařadil i Martin Havlát, který přispěl gólem a asistencí k výhře Minnesoty 5:2 nad Coloradem. "Každý kolem nás vyhrává, museli jsme taky," řekl Havlát, který je s Minnesotou v Západní konferenci devátý.

Chára trefil soupeře, ten skončil v nemocnici

Vzpomínku na posledním utkání mezi Bostonem a Montrealem, v němž padlo čtrnáct gólů a strhla se hromadná bitka, do níž se zapojili i gólmani, a bylo uděleno celkem 182 trestných minut, tentokrát vyvolal jen jediný pěstní souboj. Ve čtvrté minutě Ryan White vyzval Johnnyho Boychuka a částečné pomstil Jaroslava Špačka, který od něho dostal v předchozím utkání naloženo.

Vítězná bitka hráče Montrealu nabudila a zvítězili 4:1. Utkání ale nedohrál Max Pacioretty, kterého obrovitý kapitán Bostonu Zdeno Chára narazil tvrdě hlavou na sklo mezi střídačkami. Útočník Montrealu poté několik minut nehybně ležel a pak byl na nosítkách odnesen z ledu a převezen do nemocnice. Byl však už při vědomí a hýbal končetinami.

"Nebyl v tom žádný úmysl, nic takového jsem neplánoval. Vždy hraji tvrdě, ale nikdy se nesnažím komukoliv ublížit. To není můj styl. Doufám, že bude brzy v pořádku," řekl Chára, který dostal trest na pět minut a do konce utkání.

"Chára se špatně rozhodl. Ale myslím si, že musel vědět, že se blíží k místu, která je vyplněna skleněným hrazením," řekl k tomu útočník Lars Eller, který dal dva góly. "Liga by se tím měla zabývat. Nestalo se to poprvé. Mám pocit, že se to stále zhoršuje. Byl to nebezpečný úder," doplnil trenér Montrealu Jacques Martin.

Klesla dostal pukem do obličeje

Zápas nedohrál ani český obránce Rostislav Klesla z Phoenixu poté, co dostal pukem do obličeje. V úvodu třetí třetiny se ještě vrátil na led, ale jen na jedno střídání a vrátil se do kabiny. Coyotes nakonec promarnili dvoubrankový náskok a prohráli s lídrem soutěže 3:4 v prodloužení.

Phoenix se musel obejít i bez Martina Hanzala, který nenastoupil kvůli potížím s třísly. Naopak uzdravený je už Radek Martínek, který asistoval v prodloužení Blakeu Comeauovi u vítězné branky týmu, a New York Islanders i díky němu porazili Toronto 4:3.

New Jersey - Ottawa 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 45. Eliáš - 25. a 58. Condra. Střely na branku: 32:21. Diváci: 15.978.

NY Islanders - Toronto 4:3 v prodl. (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 23. Konopka, 32. Nielsen, 49. Grabner, 65. Comeau (Martínek) - 23. Aulie, 39. Brent, 50. Kuljomin. Střely na branku: 40:27. Diváci: 9.217.

Philadelphia - Edmonton 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 18. a 28. J. Carter, 9. Briere, 60. Betts - 28. Jacques (Šmíd). Střely na branku: 27:25. Diváci: 19.730.

Pittsburgh - Buffalo 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 22. Neal, 25. Z. Michálek, 54. Letestu (Z. Michálek) - 3. Niedermayer. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18.314.

Montreal - Boston 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 9. a 18. Eller, 28. Gionta (Plekanec), 36. Wisniewski - 54. Lucic (Krejčí). Střely na branku: 26:31. Diváci: 21.273.

Florida - Chicago 3:2 (3:0, 0:2, 0:0)
Branky: 5. Booth (Řepík), 10. C. Wilson, 20. Reasoner - 32. P. Kane, 34. Hossa. Střely na branku: 15:39. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dvě branky z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 94,87 procenta. Diváci: 16.132.

Minnesota - Colorado 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky: 8. Havlát, 38. Brunette, 51. Madden, 54. Spurgeon (Havlát), 60. Brodziak - 27. Porter, 37. Stastny. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.441.

Phoenix - Vancouver 3:4 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 4. Belanger, 11. Doan, 40. Korpikoski (Rozsíval) - 12. a 63. Hamhuis, 30. H. Sedin, 33. Salo. Střely na branku: 34:39. Diváci: 12.843.

San Jose - Nashville 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 9. Clowe, 25. Braun, 64. Marleau - 15. J. Ward (Erat), 27. Weber (Erat). Střely na branku: 33:25. Diváci: 17.562.