Ve věku 79 let zemřel dnes v Ostředku u Benešova kapitán stříbrného týmu z fotbalového mistrovství světa v roce 1962 v Chile Ladislav Novák. Rodák z Loun patřil v padesátých a šedesátých letech k nejlepším obráncům světa, zároveň byl fotbalovým gentlemanem, který nebyl nikdy vyloučen.

Gentleman a dříč

Se svým spoluhráčem z obrany Jánem Popluhárem, který zemřel před patnácti dny, a záložníkem Josefem Masopustem, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny, si Novák, známý tréninkovou pílí a vybraným vystupováním, zahrál i za výběr světa.

Levý obránce se stal jednou z klíčových postav Dukly Praha, v jejímž dresu osmkrát získal titul. V reprezentaci odehrál pětasedmdesát zápasů, z toho sedmdesát jedna jako kapitán. Byl na třech mistrovstvích světa a vedle stříbra z Chile získal i bronz na mistrovství Evropy v roce 1960. Jeho velkými přednostmi byly předvídavost, rychlost, technická zdatnost a čistá hra. Držel pevnou životosprávou a denní režim.

"V přípravě jsem si přidával dávky navíc, trénoval jsem i o dovolené. Pečlivě jsem si hlídal váhu, nekouřil jsem, alkoholu jsem se vyhýbal. Polknout jen doušek den před utkáním pro mě bylo naprosto tabu," potvrdil kdysi.

V Dukle Novák strávil 14 let (1952-66) a spolu s působením v Teplicích (1950-51) v lize odehrál 309 utkání. V roce 1966 pak s Pluskalem odešel do Jablonce. Tam po ukončení kariéry v roce 1968 začínal jako trenér, od roku 1977 pak trénoval v Belgii Lokeren, Royal Antverpy a Beerschot.

Trénoval i reprezentaci

Největších úspěchů dosáhl po návratu do Československa s Duklou (1980-83), s níž vyhrál roku 1982 ligu a dvakrát národní pohár. V letech 1971-72 koučoval spolu s Ladislavem Kačánim reprezentační tým.

V šedesáti letech odešel do důchodu, jenže bez fotbalu dlouho nevydržel a v roce 1995 nahradil ve funkci předsedy Unie českých trenérů zesnulého Václava Ježka.

Posledních pět let strávil Ladislav Novák v léčebně dlouhodobě nemocných v Ostředku u Benešova a kvůli nemoci se nezúčastnil ani únorových oslav Masopustových osmdesátin.