Slovenský hokejista Ladislav Sikorčin chce reprezentovat Maďarsko a je připravený vzdát se slovenského pasu, protože dva podle nového slovenského zákona mít nemůže.

Ze Slováka bude Maďar

Žádost o maďarské občanství už hokejistovi, který hrál slovenskou extraligu za Trenčín a Žilinu a nyní nastupuje v Rumunské lize za HSC Csíkszereda, podepsal maďarský prezident. „Je mi líto, že ztratím slovenské občanství, ale věřím, že na Slovensku zákon změní a já budu si budu moci mít oboje," řekl v maďarské televizi.

Maďarský parlament totiž schválil novelu zákona, která umožnuje získat občanství zahraničním Maďarům bez trvalého pobytu v Maďarsku. Slovensko, kde žije početná maďarská menšina, upravilo zákon tak, že může žadatele o občanství jiné země zbavit slovenského občanství.

Důvod, proč chce Sikorčin maďarské občanství je přání Maďarsko reprezentovat na mistrovství světa kategorie B v Budapešti. V Maďarsku bylo jeho rozhodnutí přijato s nadšením a hokejista už odehrál za Maďarsko prípravný zápas proti Itálii. Ještě bez pasu své nové vlasti.

Slovák za Polsko se dvěma pasy

Na světovém šampionátu skupiny B by se měl představit i další slovenský hokejista Miroslav Zaťko. Ten je v polské nominaci, ale na rozdíl od Sikorčina mu slovenský pas zůstal, protože o nové občanství požádal ještě před tím, než začal na Slovensku platit nový zákon.

„Konzultoval jsem to s právníky, měl bych mít občanství obojí," řekl Zaťko pro sme.sk. "Kdyby hrozilo, že přijdu o slovenské občanství, tak bych do toho nešel," dodal s tím, že nový zákon je podle jeho názoru hloupost.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se