Svěřenci trenérů Jiřího Šolce a Martin Hostáka dnes sice prohrávali od 11. minuty po trefě Filipa Forsberga, ale v závěrečné třetině zápas v přesilovkách otočili. Vyrovnal Tomáš Kvapil a v 52. minutě rozhodl Dmitrij Jaškin. Další zápas čeká český tým v pátek od 19:30 proti Kanadě.

Švédové měli v úvodu tlak, ale gólman Machovský zasáhl při šancích Kelfboma i Blomstranda. Češi, kteří hráli bez zraněného kapitána Sedláka, přečkali oslabení při Hertlově trestu a pak otestovali gólmana Lundströma Rousek s Beranem. Po faulu Boyce Rotevalla pak hrál český tým v početní výhodě, ale Seveřané se ubránili a v 11. minutě se dostali do vedení. Před Machovského se dostal Forsberg a zamířil přesně k tyči.

O několik vteřin později měli Češi štěstí, že Nilsson trefil jen tyč. V 18. minutě nebezpečně tečoval před švédským gólmanem Hyka, na druhé straně v přečíslení zahrozili Nermark s Arvidssonem, jehož vychytal Machovský.

Dvojnásobná přesilovka nepomohla...

V úvodu druhého dějství se vyznamenal opět český gólman proti osamocenému Nermarkovi a pak i proti Forsbergovi a Björklundovi. Na druhé straně chyběla přesnost Jaškinovi. Tlak měli Švédové, ale hrozili i Češi. Od modré vypálil nebezpečně Hyka, Frk a Hyka ztroskotali na Lundströmovi.

Při přesilovce čtyř proti třem Šolcův výběr své šance nevyužil. Blomkvist po návratu z trestné lavice neproměnil sólo bekhendovým blafákem a Machovský vykryl i dorážku Boyce Rotevalla, který měl odkrytou branku.

...Klasická už ano

V úvodu závěrečného dějství zlikvidoval velkou šanci Zibanejada Machovský a v 44. minutě při Vikstrandově vyloučení vyrovnal střelou od modré čáry Kvapil, jemuž nabil kapitán Hrbas. Pak se Machovský dvakrát vyznamenal proti Williamu Karlssonvi a při přesilovce českého týmu jej nepřekonal ani Nermark. Právě po jeho faulu v početní výhodě otočil přesnou střelou k pravé tyči skóre Jaškin.

Švédové byli i ve zbytku zápasu nešťastní z českého brankáře, který si připsal celkem 44 úspěšných zásahů. V závěru Češi odolali i při Jaškinově vyloučení a soupeřově power play.

Je to jen první krok, hodnotil střelec Jaškin

"My jsme před začátkem třetiny věděli, že máme šance a že když dáme gól, tak se může všechno otočit. To se nakonec potvrdilo," řekl střelec vítězného gólu Dmitrij Jaškin.

Útočník pražské Slavie se však nepovažoval za klíčového hráče českého týmu. "Náš brankář Matěj Machovský zachytal fantasticky a on je hvězda týmu. Oni už pak vůbec nevěděli, jak na něj," chválil Jaškin gólmana Bramptonu.

Jaškin však vítězství v prvním zápase nepřeceňoval. "Je to jenom první krok. My se budeme snažit hrát pořád tu svoji hru a uvidíme, jak to půjde," uzavřel.

V pátek čeká českou reprezentaci zápas proti favoritovi z Kanady. "Kanada má výhodu, že ještě nehrála a bude mít více sil. Budeme vycházet z dobré defenzivy a čekat na brejky," řekl trenér Šolc.

Mistrovství světa hokejistů do osmnácti let v Drážďanech - skupina B:

Česká republika - Švédsko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 44. Kvapil (Hrbas, Frk), 52. Jaškin (Beránek) - 11. F. Forsberg (Björklund). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Warschaw - Wahl (oba USA), Müller (Švýc.). Vyloučení: 7:11, navíc T. Hertl (ČR) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 1548.

Finsko - Norsko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0) Branky: 39. a 60. Salomäki, 7. M. Aaltonen, 8. Wilenius, 42. Torniainen - 22. Medby, 33. Heier.

Skupina A:

Rusko - Slovensko 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)

Branky: 4. a 52. Kučerov, 14. a 59. M. Grigorenko, 7. Tkačev, 29. Šalunov, 30. Slepyšev, 49. Jakupov - 39. Vaško, 55. Korím.

Švýcarsko - USA 1:2 (0:1, 1:0, 0:1) Branky: 22. Simion - 4. Haggerty, 46. Boucher.