Při příjezdu do sportovního centra v Nymburce hrála delegátům dechovka pohřební pochody a vítal je transparent "Nestaňte se hrobaři českého sportu". Pod ním ležela černá rakev plná míčů a tenisek.
To vše v duchu anonymní kampaně, v rámci které se ve čtvrtek válely na ulicích u sídla společnosti Sazka hromady zvětšených "stokorun" z dob Československa. Už dříve se na mostu u Sazky objevily figuríny oběšených sportovců, k jejichž instalaci se později přihlásila umělecká skupina Czakra.
Finanční skupina PPF Petra Kellnera rozdávala delegátům letáky, podle nichž se Hušák nyní snaží o neslavný konec Sazky. "Vedení Sazky podniká řadu kroků, které zjevně vedou k omezení nebo dokonce k ukončení činnosti firmy," psalo se v dokumentu.
Spokojenost šéfa Sazky
Až před sedmnáctou hodinou se obě komory dohodly na konečné podobě usnesení při řešení další činnosti Sazky. "Valná hromada ukládá učinit kroky k obnovení činnosti a dobrého jména Sazka a předložit v co nejkratší době opatření k optimálnímu zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce," zní věta, o které se delegáti přeli a dohadovali dlouhé hodiny.
"Je to geniální rozhodnutí. Věděl jsem, že moudrost delegátů je nesmírná. Nějaké rozhodnutí nakonec museli přijmout a tohle je to nejlepší. Umožňuje v podstatě všechno,“ komentoval současný šéf Sazky Aleš Hušák rozhodnutí valné hromady, pro které hlasovaly obě komory.
Hušák se nejdřív musel strachovat
Opozice v ČSTV měla po prvních hodinách valné hromady v Nymburku zatím lehce navrch. Neprošel totiž pokus změnit název ČSTV na Asociaci sportu České republiky. Podobně dopadl návrh na změnu stanov.
Sportovní svazy, které vytvořily rebelující skupinu, tak zatím naplnily usnesení z poslední schůzky, podle kterého chtěly zablokovat právě tyto změny.
Rozkol v českém sportu se prohlubuje, v ČSTV zuří válka - čtěte ZDE
Kalousek si přisadil: Vedení ČSTV je poslední skanzen Národní fronty - čtěte ZDE
"Bylo dobře, že jsme měli schůzku už před valnou hromadou. Věděli jsme, s čím do hlasování jdeme,“ konstatoval Karel Bauer, předseda svazu jachtingu. S nadhledem bral i nečekaný úvod jednání, kdy delegáty vítala pohřební dechovka včetně rakve. "Bral jsem to jako recesi, ale spousta lidí se cítila pohoršena,“ poznamenal Bauer.
"Je to škoda," reagoval na neschválení změny názvu i stanov předseda ČSTV Pavel Kořan. Podle Bauera šlo stejně jen o kosmetické úpravy. "Když máte útulný byt a vymalujete v něm, žije se vám v něm lépe. Já změnu chtěl proto, že politické kruhy kvůli názvu z let minulých, byť jsme organizací transformovanou, nás vnímají jako organizaci nereformovatelnou, která přežívá jako jediný z dob totality," uvedl Kořan.
Naproti tomu Bauer tvrdil, že členská základna ČSTV nevadí ani tak název, jako obsah. "Kdybychom změnili název, tak mi jachtaři řeknou, že jsem jedním z těch šašků, co změnili název, ale ne obsah,“ dodal Bauer.
Už v diskusi o změně názvu vystoupil šéf Sazky Aleš Hušák. Jen přes dveře, protože jednání bylo neveřejné, bylo slyšet, že on sám navrhoval změnu názvu už v roce 1996. A také svým způsobem zatlačil na delegáty tím, že bude pozorně sledovat, jak a kdo hlasoval.
"Pan Hušák je jedním z delegátů. Na mě jeho slova jako nátlak nepůsobila, ale působila arogantně. Ale to je vlastnost pana Hušáka,“ poznamenal Bauer.
Před obědem chvíli před čtrnáctou hodinou se Valná hromada ČSTV posunula teprve ke třetímu bodu programu – k návrhu řešení další činnosti Sazky. A stejně jako předchozí návrhy na změnu stanov a názvu CSTV neprošel ani tento návrh.
Patová situace je charakteristickým znakem jednání. Snahu jedné komory pokaždé zablokuje ta druhá. Stejně totiž dopadl pokus, jehož cílem bylo iniciovat odvolání Aleše Hušáka z pozice šéfa představenstva Sazky.
Hušák pozici ustál
"Někteří kolegové podali návrh, aby zástupci v orgánech společnosti Sazka přijali veškeré kroky k odvolání generálního ředitele a předsedy představenstva Sazky pana doktora Hušáka. Tento návrh nebyl přijat,“ uvedl Pavel Telička, zástupce ragbyového svazu.
Proti byla komora sportovních svazů, kde hlasovalo 53 z 71 delegátů proti. Naopak druhá komora jednot a regionálních sdružení byla jasně pro. "Řekl bych dominantním způsobem. Museli ale hlasovat dvakrát. Při prvním bylo vyhlášeno číslo 27 proti a jeden z delegátů požadoval, se hlasovalo znovu. Poté číslo výrazně propadlo. Pár lidí i vstalo a sledovalo, jak kdo hlasuje. Bylo to úsměvné,“ komentoval hlasování Telička.
Slova Pavla Teličky o nutnosti hlasovat podruhé při snaze iniciovat Hušákovo odvolání označili zástupci druhé komory jako nepravdivá. Došlo podle nich k chybě skrutátora, který chybně zapsal počet hlasujících.
"Ten kluk, co hlasy počítal, se omluvil. Stalo se mu to dvakrát, poprvé při hlasování o návrhu pana Teličky. Pro mě je nejdůležitější, že pro mě hlasovaly svazy s největším počtem členů, tedy fotbal, lední hokej a lyžování. Mě nezajímá svaz, který má sto členů,“ prohlásil Hušák.
Právě Telička podal návrh, aby vznikl krizový výbor, který zanalyzuje situaci a předloží konkrétní návrh. "Situace je složitá. V zásadě patová. Zpráva o Sazce sice byla objemná, ale nebyla korektní ani úplná. Neodrážela realitu. Navrhuji, aby ve výboru bylo třeba osm lidí, paritně z každé komory,“ poznamenal Telička. O jeho návrhu se ale teprve bude hlasovat.
"Zrádce" Telička
Je to nehoráznost, ostuda, i takové hlasy zněly z úst delegátů, když opouštěli jednací sál na oběd. Jen nebylo jasné, co tím myslí, protože jednání bylo neveřejné a většina delegátů před obědem na slovo skoupá.
"S tím se nebavte, je to zrádce," zaznělo od dalšího z delegátů ke skupince novinářů, kteří právě zpovídali Pavla Teličku. I přes tato ostrá slova, ale prý jednání zatím nijak vášnivé není. "Zatím je atmosféra klidná, pár emotivnějších vystoupení bylo. Situace je polarizovaná, to je asi nejpřesnější výraz,“ popsal jednání Telička.
Delegáti museli přeparkovat
Uzavřené jednání začalo dohady o programu valné hromady, ale po dvaceti minutách muselo být přerušeno, neboť do areálu přijela policie kvůli špatnému parkování. "Tohle nepamatuji," znělo mezi funkcionáři, kteří se hrnuli ze sálu a mířili k vozům.
Valná hromada měla projednat nabídku na záchranu společnosti Sazka, v níž je ČSTV hlavním akcionářem. Loterijní firma je v úpadku a bojují o ni finanční skupiny. Penta, již preferuje šéf Sazky Aleš Hušák, a skupiny PPF a KKCG, která předala jednajícím před vstupem na hromadu dopis s nabídkou na záchranu Sazky.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist