věřenci trenérů Jiřího Šolce a Martina Hostáka s outsiderem skupiny B dvakrát prohrávali, ale důležité body pro boj o čtvrtfinále neztratili. O postup do play-off budou hrát Češi v úterý proti Finsku.

Češi byli v úvodu aktivní, ale z vedení se radovali ve třetí minutě Norové. Medby našel zpoza branky volného Heiera, který nedal střelou k tyči brankáři Machovskému šanci.

Češi pak měli řadu šancí, ale k vyrovnání nevedla ani Hamplova teč Šidlíkovy střely, v další přesilovce po Notengově faulu zkoušel štěstí od modré čáry Musil. Na norského gólmana nevyzrál ani po samostatné akci Matai.

Norové mohli vést o dvě branky

Vyrovnání se dočkal český tým po 18 vteřinách druhého dějství, když po Hykově sólu přes celé hřiště skóroval do odkryté branky. Ve 28. minutě při přečíslení dvou na jednoho po Jaškinově přihrávce zamířil Frk jen do Söberga.

Češi však nápor nezužitkovali a v 34. minutě po chybě Tomáše Pavelky unikl do sóla Karterud, který se trefil mezi betony Machovského a vrátil Norsku vedení. V 39. minutě bylo opět vyrovnáno, když po Švihálkově přihrávce zakončoval u tyče Rousek. Za pár vteřin měli Češi štěstí, když Heier trefil tyč.

Další možnost Norska měl na začátku závěrečné třetiny Aslaksen. Po špatném střídání Norů ale v přesilovce rozhodl v čase 58:12 Jaškin, který po náporu dorážel do odkryté branky.

"Splnili jsme trenérovy pokyny"

O tom, že Norové nebudou lhkým soupeřem se čeští mladíci přesvědčili hned na začátku utkání. Poprvé se do vedení dostali až necelé dvě minuty před koncem.

"Dobře bránili střední pásmo a moc nám to neulehčili," konstatoval úročník Frk. Další překážkou českého týmu byl jistě chytající brankář Steffen Söberg. "Chytal výborně. Nevím, kde ho Norové vzali."

O svém vítězství rozhodli  Češi až dvě minuty před koncem. "Hodně nám k tomu pomohla přesilovka," poukázal Frk na trest pro norskou střídačku za příliš mnoho hráčů na ledě.

"Vzali jsme si time out a trenér nám řekl, jak se máme postavit a jak to zahrát. Splnili jsme to do puntíku a díky tomu jsme dokázali dát gól," prohlásil sedmnáctiletý hráč Halifaxu Mooseheads.

Mistrovství světa hokejistů do osmnácti let v Drážďanech - skupina B:

Česká republika - Norsko 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Frk (Hyka), 39. Rousek (Švihálek), 59. Jaškin (Hrbas) - 3. Heier (Medby), 34. Karterud (Noteng). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Kubuš - Horínek (oba SR), Birin (Rus.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 878.

Sestava ČR: Machovský - Kvapil, Hrbas, Šidlík, Musil, Jeník, Růžička, T. Pavelka - Frk, Hyka, Faksa - Matai, Švihálek, Rousek - Sedlák, Hampl, Jaškin - Moravec, Beránek, Beran - Hertl. Trenéři: Jiří Šolc a Martin Hosták.

1. Kanada 2 2 0 0 0 10:4 6
2. Česko 3 2 0 0 1 5:8 6
3. Švédsko 2 1 0 0 1 11:4 3
4. Finsko 2 1 0 0 1 9:7 3
5. Norsko 3 0 0 0 3 4:20 0