Český olympijský výbor (ČOV) schválil na svém dnešním plenárním zasedání zásady nominace na olympijské hry do Londýna. Vedení ČOV počítá, že by na hry příští rok mohlo odjet rekordních až 180 sportovců.

"Jsme optimisté, věříme totiž i fotbalistům a basketbalistkám," prohlásil místopředseda ČOV pro sport František Dvořák. Díky dvěma týmům by se počet účastníků výrazně navýšil. "Počítáme s účastí mezi 130 až 180 sportovci," konkretizoval Dvořák.

Sportovci musejí splnit kvalifikační kritéria Mezinárodního olympijského výboru a mezinárodních sportovních federací. Nominace ale je také podmíněna splněním kritérií českých sportovních federací a Českého olympijského výboru.

Na olympijské hry se lze v individuálních sportech kvalifikovat na mistrovství světa či Evropy podle předem daného klíče, v některých odvětvích rozhoduje pořadí v žebříčku, například v tenisu. Dalším způsobem je zisk kvót pro Českou republiku, což se uplatňuje například ve sportovní střelbě.

Zvláštní režim pro plavce a atlety

Zvláštní režim nominace mají atleti a plavci, kteří budou v daném období plnit limity. Na olympijské hry se mohou podívat také sportovci, kteří budou pozváni na základě dodatečných nominačních míst od MOV pro zemi.

Sportovní svazy předloží konečný návrh nominace a osob doprovodu 20. června 2012, o pět dní později bude o návrhu jednat komise ČOV pro sport. Výkonný výbor ČOV projedná nominaci 27. června 2012 a plénum ji bude schvalovat o den později. Konečný termín pro předání nominace organizačnímu výboru her v Londýně je 9. červenec 2012.

Rozpočet skončil přebytkem

ČOV hospodařil v roce 2010 s lehce přebytkovým rozpočtem. Původní rozpočet přitom počítal se schodkem, zisk tak vytvořil rezervu pro letošní rok.

Na straně příjmů byla částka 115,32 milionů korun, ČOV utratil 111,44 milionů korun. Nejvyšší položkou na straně výdajů je suma 56,58 milionů korun, které ČOV poukázal sportovním svazům na přípravu reprezentantů na olympijské hry.

"Naším cílem je maximálně podporovat český sport a účast reprezentantů na olympijských hrách. Proto tam směřujeme co nejvíc peněz," vysvětlil na dnešním plenárním zasedání ČOV Jiří Kejval, místopředseda ČOV pro ekonomiku. "Protože jsme hospodařili s lepším výsledkem, než jsme plánovali, mohli jsme i částku pro svazy navýšit," uvedl.

Vancouver stál přes 22 milionů

Zajištění výpravy ČOV na olympijské hry do Vancouveru stálo 22,54 milionů korun, na sociální program, podporu mládežnického sportu věnoval ČOV přes jedenáct milionů korun.

Plénum ČOV rovněž dnes schválilo vyrovnaný rozpočet na rok 2011, který počítá s částkou 103,5 milionů korun. V té je i suma z vlastních zdrojů ve výši 7,7 milionů korun z rezervních fondů, v němž stále zůstává 45 milionů korun. Největší výdaj ve výši 60,7 milionů korun půjde opět na svazy a podporu reprezentace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist