Hokejisté Ruska zdolali na mistrovství světa v Bratislavě v osmifinálové skupině E Dánsko 4:3 a se šesti body se dotáhli na Česko a Německo, které ale mají zápas k dobru.

Dánové naopak zůstávají bez zisku. Sborná sice prohrávala 1:2, ale ve druhé třetině utkání otočila. Hattrickem se na výhře podílel Sergej Zinovjev.

Sborná se dočkala vedení v polovině úvodní třetiny, když obránci Nikulinovi blafák nevyšel, ale Zinovjev už dorážel úspěšně. Za 106 vteřin ale bylo vyrovnáno - Starkovovo nahození tečoval před Nabokovem Hardt.

Nabokov se zranil

Vedení se Dánové dočkali se ale 14 sekund před první pauzou, když si při Arťuchinově vyloučení už Mikkel Boedker vychutnal ruskou obranu i gólmana Nabokova.

V 31. minutě si najel na Morozovovu přihrávku nepokrytý Zinovjev a vyrovnal. Za čtyři minuty se prosadila opět první ruská formace. Po Zaripovově průniku se dostal k puku před brankovištěm opět Zinovjev, který si připsal hattrick.

V 46. minutě po Kornějevově střele z dorážky upravil na 4:2 Arťuchin. Za dvě minuty po Starkovově přihrávce snížil osamocený Hardt. Navíc se zranil při pokusu o zákrok Nabokov, jehož střídal o chvíli později Barulin. Rusové těsnou výhru udrželi i v závěrečné 159 vteřin trvající power play Dánska.

Norové míří do čtvrfinále

Hokejisté Norska zdolali v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v Košicích Švýcarsko 3:2 a udělali velký krok k postupu do čtvrtfinále.

V součtu s úspěchem proti Švédsku mají na kontě pět bodů a před sebou ještě i zápas s outsiderem Francií. Švýcarsku se naopak se třemi body na kontě play off vzdaluje.

Osmifinálová skupina E (Bratislava):

Rusko - Dánsko 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Zinovjev (Nikulin, Kajgorodov), 31. Zinovjev (Morozov, Zaripov), 35. Zinovjev (Zaripov, Morozov), 46. Arťuchin (Kornějev, Kalinin) - 12. Hardt (Starkov), 20. Mikkel Boedker (Hersby), 48. Hardt (Starkov). Rozhodčí: Baluška (SR), Persson - Tillerkvist (oba Švéd.), Carnathan (USA). Vyloučení: 2:3, navíc Arťuchin (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9204.

Sestavy:

Rusko: Nabokov (50. Barulin) - Nikulin, Bělov, Aťušov, Tjutin, Kalinin, Kornějev, Kulikov, Jemelin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Arťuchin, Kajgorodov, Afinogenov - Kuljomin, Gorovikov, Tarasenko. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Dánsko: Andersen - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen I, Hersby, Mads Boedker, Eskesen - Starkov, Jakobsen, Hardt - Storm, Dresler, Degn - Madsen, Mikkel Boedker, Christensen - K. Staal, Poulsen, J. Jensen II. Trenér: Per Bäckman.

Osmifinálová skupina F (Košice):

Švýcarsko - Norsko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 29. Monnet (Sprunger, Seger), 48. Diaz (Rüthemann) - 9. Holös (Bonsaksen, M. Olimb), 20. Skröder (Holös, M. Olimb), 43. Forsberg (Holtet). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Ország (SR) - Schrader (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 2820.

Sestavy:

Švýcarsko: Stephan - Diaz, Sbisa, B. Gerber, Du Bois, Vauclair, Furrer, Gobbi, Seger - Plüss, Rüthemann, Gardner - Ambühl, Bieber, Sprunger - Trachsler, Lötscher, Moser - Monnet, Rubin, Lemm. Trenér: Sean Simpson.

Norsko: Haugen - Bonsaksen, Tollefsen, Holös, Ask, Follestad, E. Koivu, Csiszar - Skröder, Röymark, Fredriksen - Spets, Bastiansen, M. Olimb - Hansen, Holtet, K. A. Olimb - Lorentzen, K. Forsberg, Martinsen. Trenér: Roy Johansen.