Plzeň poslední čtyři zápasy s Mladou Boleslaví prohrála, navíc Sparta na ni vytvořila tlak páteční výhrou nad Libercem. Možná i proto začali Viktoriáni nervózně a během první čtvrthodiny viděli z rukou rozhodčího Příhody tři žluté karty.

Přesto Plzeň rychle rozhodla, když jí pomohl především slabý výkon Mladoboleslavských, kteří se momentálně soustředí hlavně na odvetu semifinále Ondrášovka Cupu.

Plzeň nasadila uzdraveného kapitána Horvátha, klíčovou postavou prvních minut však byl Jiráček. Levý záložník nejprve připravil tutovku pro Bakoše, to však hosty ještě podržel brankář Miller.

V 16. minutě se však situace opakovala jako přes kopírák a Kolář po další Jiráčkově přihrávce otevřel skóre. Byla to již jeho dvanáctá branka v sezoně, stal se tak nejlepším střelcem Plzně.

Po půlhodině hry poprvé předvedl svou parádu do té doby nenápadně hrající Horváth. Krásnou přihrávkou za obranu uvolnil Bakoše a slovenský útočník zvýšil.

Mladá Boleslav si vytvořila první vážnější šanci až po změně stran, ale Chramosta ani natřikrát neprostřelil brankáře Pavlíka. Plzeň nadále hru ovládala a přidala další gól. Pravý bek Rajtoral zatáhl míč do středu hřiště, poslal do sóla Bakoše, který však ještě vrátil míč Rajtoralovi a ten již doklepl míč do prázdné branky.

Hosté se však přece jen dočkali snížení, když se uvolnil Řezníček a technicky z 22 metrů zamířil přesně k tyči. Vzápětí mohl stejný hráč udělat ze zápasu ještě drama, ale na poslední chvíli byl zblokován.

Plzeň už uhájila vítězství, kterému přihlížel i její bývalý hráč a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Domácí ale může mrzet fakt, že kapitán Horváth dostal v závěru druhou žlutou kartu za hraní rukou a byl vyloučen. Bude tak chybět v příštím utkání s Teplicemi stejně jako útočník Bakoš, který má na kontě čtyři žluté karty. Navíc bolestivé zranění v obličeji utrpěl Jiráček.

Brno si pomohlo v boji o záchranu

Fotbalisté Zbrojovky Brno si uchovali po vítězství 2:0 v Uherském Hradišti nad Slováckem naději na záchranu. Přitom Brňané hráli téměř hodinu bez vyloučeného Dostálka, jejich góly vstřelili Došek a Róbert Valenta. Domácí Slovácko opět propadlo střelecky, Brnu nedalo už 700 minut branku.

Aktivně hrající Sovácko si z převahy vypracovalo po čtvrthodině vyloženou šanci. Ondřejka si však neporadil s brankářem Burešem, jenž pádem pod nohy zabránil gólu. O pět minut později Volešák z trestného kopu těsně minul cíl.

Taktovku pak postupně převzalo Brno, které začalo soupeře přehrávat zásluhou Dostálka s Rýdlem ve středu hřiště. Z chvilkového náporu také Brno nečekaně skórovalo: ve 29. minutě si na Střeštíkův rohový kop naběhl Došek a jeho hlavička překvapila domácí zadáky i brankáře Filipka. O šest minut později zaváhala obrana Slovácka podruhé, Kalabiška se ocitl zcela sám před Filipkem, ale přehodil nejen gólmana, ale i branku.

Slibně rozjeté Brňany ale zastavil ve 38. minutě Dostálek. Kordula ho fauloval, a když se oba hráči ocitli na trávníku, Dostálek se ohnal po soupeři nohou a zasáhl jej do břicha. Rozhodčí Jech za to brněnského kapitána vyloučil.

Oslabená Zbrojovka se zatáhla do defenzivy, ze které ale chytře po chybách soupeře v rozehrávce vyrážela do rychlých brejků. Zadáci Slovácka měli problémy zejména s dravým Kalabiškou, kterého jen s obtížemi oddělovali od míče. Slovácko působilo bezradně, nepřesně kombinovalo a v 72. minutě po úniku Střeštíka a jeho zpětné přihrávce přidal brněnský Róbert Valenta druhou branku.

Výsledky Gambrinus ligy:

FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 3:1 (2:0)

Branky: 16. Kolář, 31. Bakoš, 63. Rajtoral - 74. Řezníček. Rozhodčí: Příhoda - Košec, Koval. ŽK: Trapp, Horváth, Bakoš, Ševinský - Dimutsos, Ščuk. ČK: 86. Horváth. Diváci: 6311.

Sestavy:

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Ševinský, Bystroň, Limberský - Petržela (77. Ďuriš), Horváth, Trapp, Kolář, Jiráček (89. Brezinský) - Bakoš (82. Rezek). Trenér: Vrba.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Rolko, Dimitrovski, Fabián - Mendy (84. Dudka), Kúdela, Dimutsos, Táborský (46. Ščuk) - Řezníček, Chramosta (73. Bulut). Trenér: Stanner.

1. FC Slovácko - FC Zbrojovka Brno 0:2 (0:1)

Branky: 29. Došek, 72. R. Valenta. Rozhodčí: Jech - Večeřa, Urban. ŽK: Kordula, Perůtka, Urbánek - Střeštík, Bureš, Kalabiška. ČK: 38. Dostálek (Brno). Diváci: 5496.

Sestavy:

Slovácko: Filipko - Kubáň, Kordula (46. Košút), Mezlík, Nešpor (46. J. Valenta) - Fujerik, Perůtka, Volešák, Urbánek - Ondřejka, Švancara (67. Szmek). Trenér: Soukup.

Brno: Bureš - Pašek, Pernica, Migliorini, Pejič (79. Matyska) - Rabušic (66. R. Valenta), Dostálek, Rýdel, Střeštík (87. Borek) - Kalabiška, Došek. Trenér: Wagner.

1. Plzeň 27 19 6 2 65:25 63
2. Sparta 27 19 2 6 46:19 59
3. Jablonec 26 15 5 6 54:25 50
4. Olomouc 26 12 5 9 42:25 41
5. Mladá Boleslav 27 11 7 9 44:37 40
6. Liberec 27 11 6 10 41:32 39