Mamutí stránka EU funguje už nějakou dobu a poslední zásadní změnou prošla v září 2009. Podle textu uveřejněného při té příležitosti na samotném webu bylo cílem „přeorganizovat stávající obsah (stránek) tak, aby byly přehlednější – oddělit právní předpisy a složité odborné záležitosti od obecnějších informací a návštěvníkům stránek pomoci najít, co potřebují.“
Vynechejme teď nabídku „Váš život v EU“, která nabízí praktické informace, jako jsou ceny roamingu či evropský průkaz zdravotního pojištění, které se skutečně jeví jako vcelku přehledné a užitečné, i když to si zřejmě ověří každý sám až ve chvíli, kdy hledá řešení onoho praktického problému.
Co ale s těmi návštěvníky, kteří chtějí přeci jen vědět něco víc o tom, jak EU vlastně funguje? Třeba jak přijímá ony známé „evropské zákony“, nařízení a směrnice? Kdo tam „v Bruselu“ vlastně rozhoduje? Zde je však deklarované oddělení složitějších informací od těch obecných opravdu dokonalé: dělí návštěvníky na „staré harcovníky“, kteří jsou, většinou z nutnosti svého zaměstnání, na stránkách dost často na to, aby si chtě-nechtě zvykli, a na „neznalé zvědavce“, kteří toho o EU zas tak moc nevědí. Těm bohužel hrozí, že ze současných stránek si své znalosti příliš nevylepší.
Začněme ale popořadě. Ten, kdo opravdu nic neví, si může v levém horním rohu nabídky vybrat menu „O Evropské unii“. Základní přehled na první pohled zahrnuje vše potřebné, vzájemná propojenost jednotlivých částí však pokulhává. Hned v prvním textu „Základní informace“ jsou zmíněny některé politiky EU, odkazy však vedou na různé typy stránek, např. shrnutí legislativy v dané oblasti, stránka příslušného generálního ředitelství Komise… Českou verzi těchto stránek zájemce o sebevzdělání v unijních věcech nenajde a po chvilce proklikávání se anglickým textem si patrně pomyslí, že tyhle detaily už ho opravdu nezajímají, notabene jim ani nerozumí. Což je škoda, vždyť stačilo málo a odkazy ho mohly nasměrovat k další části úvodních a ve všech jazycích dostupných stránek („Politiky a činnosti“).
Co když se náš fiktivní zvědavec pousí zjistit, jak se vlastně ty evropské „zákony“ přijímají a kolik váhy má slovo například naší země? Úvodní část o institucích zmiňuje proces spolurozhodování: sice se tam neříká, že je to hlavní evropský legislativní postup, ale možná o tom už náš zvědavec slyšel, nebo dostál svému jménu a ze zvědavosti na onen odkaz kliknul. Tím se ale dostal na sice ne špatné, ale snad až příliš podrobné shrnutí průběhu této procedury, které je k dispozici jen v angličtině nebo francouzštině. Na úvod by mu ale asi lépe posloužila stručná stránka z úvodního vzdělávacího menu, ve kterém se nachází – „Jak orgány EU přijímají rozhodnutí“.
Nelehká bude i cesta ke zjištění, kolik zástupců či hlasů jednotlivé země v Unii mají. Počet hlasů, které mají jednotlivé země v Radě ministrů, je sice na úvodní stránce uveden, bude-li se ale náš zvědavec zajímat o počet poslanců v Evropském parlamentu za jednotlivé země či frakce (obdoby českých poslaneckých klubů), musí zavítat na stránky samotného Parlamentu. Škoda, že ho odkaz na frakce zavede jen k vysvětlení toho, co to frakce je. Na stránce Parlamentu si sice asi všimne volby „Vaši poslanci“, v levém menu však uvidí jen vyhledávání podle země a jména. Našemu zvědavci bohužel nikdo nenaznačil, že si musí nejdříve zakliknout volbu „adresář“.
Příkladů by se našlo ještě mnohem víc, z pohledu neznalého zvědavce i starého harcovníka. My staří harcovníci jsme si vlastně už zvykli. Pokud jde o vás ostatní, lze jen doufat, že výsledky online dotazníků pro návštěvníky stránek skutečně podnítí nějaké změny. Do té doby lze návštěvu unijních stránek doporučit jen s dostatkem času – a potěšením z bádání.
Viera Knutelská
Autorka je analytičkou AMO
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist