Sedmnáct let čekali hokejisté Vancouveru na účast ve finále Stanleyova poháru. Nyní už jen čekají, zda si o slavnou trofej zahrají s Bostonem nebo s Tampou Bay.

Vítěz základní části NHL získal rozhodující výhru na vlastním stadionu, když zdolal San Jose 3:2 až ve druhém prodloužení a soupeře vyřadil poměrem 4:1 na zápasy.

Chyba rozhodčích

Vancouver přitom nebyl daleko od porážky, neboť prodloužení mu zajistil Ryan Kesler až 14 vteřin před vypršením základní hrací doby.

Gólu ale předcházela chyba rozhodčích, protože mylně odpískali zakázané uvolnění a hru vrátili zpět do útočného pásma domácích. Kesler, který část druhé třetiny neodehrál kvůli zranění, se o pár vteřin později prosadil šikovnou tečí při hře bez brankáře.

"Seběhlo se to velmi rychle. Možná to bylo pro rozhodčí nepřehledné a těžko zachytitelné pouhým okem. Neměl to být icing, protože se puk odrazil od ramena domácího hráče. Byla to chyba, že to pískli, ale už s tím teď nic neuděláme," komentoval sporný okamžik trenér hostů Todd McLellan.

Nejošklivější a nejdůležitější gól

 

Kevin Bieksa Game winner Double Overtime Game 5

 

Finále pak zajistil v jednadevadesáté minutě obránce Kevin Bieksa kuriózním gólem. Kotouč se totiž k němu nečekaně odrazil po nahození Alexandera Edlera. Všichni čekali, že se objeví někde za brankou, ale on skončil u Bieksy, který stál uprostřed modré čáry.

"Hraju tu sedmý rok a nikdy jsem neviděl, že by puk takhle změnil směr. Odrazilo se to přímo ke mně, tak jsem se ho snažil jen dobře trefit," popisoval Bieksa postupový gól. "Byl to asi můj nejošklivější gól, ale taky nejdůležitější. Když to skončilo v síti, zařval jsem si: Pojďme si pro pohár," dodal obránce.

Brankář San Jose Antii Niemi se v momentě střely rozhlížel a hledal kotouč. "Myslím si, že Bieksa byl jediným hráčem, který věděl, kde je puk. Když se podíváte na záznam, všimnete si, že rozhodčí nevěděli, kde je puk, Nemo (Niemi) taky ne. Nikdo z hráčů neměl tušení, kde je. A ten se odrazil přímo k Bieksovi. Je to jedna ze situací, kterou nemůžete mít pod kontrolou. S tím se nedá nic udělat," komentoval kuriózní tečku za sezonou Sharks kouč McLellan.

Hlavním hrdinou utkání byl ale vyhlášen brankář vítězů Roberto Luongo, který kryl 54 střel.

Vancouver ještě pohár nikdy nezískal

Po postupovém gólu se na led snesly konfety a fanoušci ve vyprodané hale buráceli: "Chceme pohár!" Ten Vancouver ještě nezískal, dvakrát zůstal pod vrcholem: v roce 1982 ho zastavil ve finále New York Islanders, o dvanáct let později prohrál s New York Rangers. Canucks by mohli zároveň ukončit nadvládu amerických týmů, protože naposledy získal kanadský klub trofej v roce 1993 - Montreal Canadiens.

Finále Západní konference NHL:

Vancouver - San Jose 3:2 v druhém prodl.

Branky: 9. Burrows, 60. Kesler, 91. Bieksa - 30. Marleau, 41. Setoguchi. Střely na branku: 34:56. Diváci: 18.860. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0. Konečný stav série: 4:1.

Kevin Bieksa Game winner Double Overtime Game 5

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist