Svět už není to, co býval. Změny jsou na denním pořádku, přicházejí nové metody řízení, mění se trendy. To všem musí každý úspěšný manažer sledovat. A neustále se učit. Kde však na to vzít čas. Psychologie nám dává návody, jak zrychlit a zvýšit efektivnost učení. Server psychology.about.com nabízí několik tipů, jak toho dosáhnout.

> Zlepšujte svou paměť - Existuje mnoho způsobů, jak si zlepšit paměť. Pro začátek je dobré zdokonalit své soustředění, vyhnout se biflování a dobře strukturovat svůj studijní čas. Ale existují i další lekce z psychologie, které mohou výrazně zdokonalit účinnost učení.

> Neustále se učte a zavádějte do praxe nové věci - Spolehlivým způsobem, jak se stát efektivnějším studentem je nepřestávat s učením. A nemusí to být jen s knihou či lektorem. Například když se učíte cizí jazyk, je důležité používat ho, abyste udrželi výsledky, kterých jste už dosáhli. Fenomén "používej nebo ztratíš" zahrnuje proces mozku známý jako "prořezávání".

> Učte se různými způsoby - Zaměřte se na učení více než jedním způsobem. Místo pouhého naslouchání, které zahrnuje například návštěvu přednášek, hledejte cesty opakování informací, jak slovně tak vizuálně. Může to zahrnovat popisování toho, co se učíte, příteli či kolegovi, dělat si poznámky nebo malovat myšlenkové mapy. Učením se více způsoby dále upevňujete znalosti v paměti. Čím zapojujete více oblastí mozku, které ukládají data o daném předmětu, tím dochází k většímu propojení.

> Učte to, co jste se naučili, jiné - Pedagogové už dávno zaregistrovali, že jedním z nejlepších způsobů, jak se něco naučit, je učit to někoho jiného. Začněte tím, že si převedete získané informace do vlastních slov. Sám tento proces vám pomůže upevnit nové znalosti ve vašem mozku. Pak hledejte způsoby jak sdílet to, co jste se naučili. Může to být psaní blogů - webových zápisníků, vytváření podcastů - tedy zvukových nebo video záznamů, nebo účast ve skupinových diskusích.

> Využívejte to, co už znáte - Dalším výborným způsobem, jak se stát efektivnější při učení, je využití učení v souvislostech. Obsahuje utváření vztahů nových informací s věcmi, které už znáte. Tedy sbírejte nové informace k tématům, s nimiž jste se už v minulosti seznámili.

> Získávejte praktické zkušenosti - Pro mnohé z nás učení typicky zahrnuje čtení učebnic či odborných knih, návštěvu přednášek nebo pátraní v knihovnách nebo na webu. Je to důležité, ale převádění nových znalosti a dovedností do praxe je nejlepší způsob jak zdokonalit učení. Pokud se pokoušíte osvojit novou dovednost nebo způsobilost, zaměřte se na získání praktických zkušeností.

> Hledejte odpovědi místo úsilí zapamatovat si - Nejde jen o to, abyste si nové věci zapamatovali. Zajímejte se o podstatu a hledejte odpovědi na otázky, které vás v této souvislosti napadají.

> Uvědomte si, jak se nejlépe učíte - Existuje množství různých teorií o učebních stylech. Teorie Howarda Gardnera z Harvardu říká, že lidé mají různé typy inteligence a popisuje jejich devět typů, které mohou pomoci odhalit vaše individuální silné stránky. Jde o to, rozpoznat tu správnou strategii pro daného člověka.

> Testujte se, abyste povzbudili své učení - Testy vám pomohou lépe si zapamatovat věci. Výzkumy ukazují, že v tom mohou být úspěšnější než samotné získávání informací.

> Nedělejte více věcí najednou - Tzv. multitasking může poškodit efektivnost učení. Říká se, že lidé, kteří mohou dělat více aktivit najednou, mají náskok před těmi, co to nedokážou. Nicméně výzkumy naznačují, že multitasking může učení skutečně udělat méně efektivní. Přepínáním z jedné aktivity na druhou se budete učit pomaleji, stáváte se méně efektivní a děláte více chyb. Začněte soustředěním se na jeden úkol a pokračujte v této práci po předem určenou dobu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist