Kouč Bostonu Claude Julien nechal po dvou porážkách ve Vancouveru na tribuně dvojku loňského draftu Tylera Seguina, na jeho místo ve třetím útoku se posunul Rich Peverley a do čtvrté formace naskočil nově Shawn Thornton.

Bruins ale brzy přišli o Nathana Hortona, jehož v šesté minutě na útočné modré čáře sestřelil zákrokem ramenem na hlavu Aaron Rome. Spoluhráč Krejčího z elitní formace opustil led na nosítkách a skončil v nemocnici. Rome inkasoval trest na pět minut a do konce utkání.

"Je vždycky těžké, když se někdo zraní. Chtěli jsme mu dnešní vítězství věnovat. Všichni jsme o něj měli obavy, ale určitě nám to dalo dodatečnou motivaci k výhře," řekl útočník Brad Marchard, který trefou na 3:0 v oslabení ve druhé třetině definitivně zlomil odpor Canucks.

Horton, který se ještě při pádu udeřil do hlavy, zůstal několik minut ležet na ledě v péči lékařů. Navíc zůstal v nemocnici pravděpodobně s otřesem mozku minimálně přes noc.

"Byl to zákrok na nepřipraveného hráče, o kterých se mluví, že by se od nich měl hokej očistit. Je na vedení ligy, aby se k tomu postavilo," prohlásil trenér Bostonu Claude Julien. "Nikdy nechci vidět hráče v takové situaci. Zdálo se, že zákrok přišel trošku pozdě. Bylo to na hlavu, hráč se díval ve směru své přihrávky. Ale nemyslím si, že to byl zákrok, proti kterým liga bojuje," zareagoval kouč Vancouveru Alain Vigneault.

Boston nicméně navzdory náporu dlouhou přesilovku za faul na Hortona nevyužil. Vancouver se také neprosadil při trestu Adama McQuaida. Až v poslední minutě úvodní části měl obrovskou šanci Canucks Mason Raymond, který si vychutnal Dennise Seidenberga, ale nadvakrát zblízka nepřekonal gólmana Tima Thomase.

Druhé dějství patřilo Bruins, kteří už po 11 sekundách získali vedení. Krejčí ještě střelou z pravé strany Roberta Luonga nepřekonal, ale pak úspěšně stínil před brankovištěm při gólové střele Andrewa Ference od modré čáry. Ve 25. minutě si při přesilovce Bostonu srazil přihrávku Marka Recchiho na Peverleyho do vlastní branky Ryan Kesler.

Thomas přišel o čisté konto

Snahu Canucks o zkorigování v druhé přesilovce v krátkém sledu ukončil Marchand, který ve 32. minutě po krásném sólu v oslabení upravil už na 3:0. Za čtyři minuty se prosadil i Krejčí, který z dorážky střelou přes obránce prostřelil Luonga. S 11 trefami se vyrovnal Jágrovým výkonům z působení v Pittsburghu z let 1992 a 1996. V produktivitě se aktuálně posunul s 20 body na druhé místo bod za Henrika Sedina z Vancouveru.

Gólman Thomas držel čistý štít následně ve čtyřech přesilovkách Vancouveru za sebou, vyznamenal se také při šancích Henrika Sedina či Chrise Higginse. V 52. minutě opět v oslabení zvýšil už na 5:0 Paille. Dva góly při přesilovce soupeře v jednom utkání vstřelila ve finále naposledy Minnesota North Stars v roce 1991 proti Pittsburghu, ale tehdy prohrála 4:6.

Thomasovi sice sebral čisté konto Jannik Hansen, ale debakl Canucks dovršili svou druhou trefou v utkání Recchi, Chris Kelly a v přesilovce po Kaberleho asistenci Ryder. Boston se postaral o nejvyšší výhru ve finále Stanleyova poháru za 15 let. Naposledy vyhrálo stejným poměrem 8:1 Colorado nad Floridou v druhém utkání série v roce 1996. "V play off je porážka prostě porážka, ať je to v prodloužení nebo tak, jak jsme prohráli dneska my," prohlásil trenér Vancouveru Vigneault.

"Vyhráli jsme sice vysokým skóre, ale je to jen jedna výhra a stále prohráváme 1:2 na zápasy. Povzbuzující ale je, že jsme měli problém dát Luongovi góly a dnes jsme našli cestu, jak dát více branek, což je určitě pro sebevědomí dobré," řekl kouč Julien.

Rozhodnutý zápas také přinesl vyřizování účtů nejen za zákrok na Hortona, ale i další situace z předešlých zápasů. Bostonský útočník Patrice Bergeron si stěžoval, že jej v prvním utkání při strkanici Alex Burrows kousl do prstu. Julienovi se zase nelíbilo chování Maxima Lapierrea. V závěrečné části po několika potyčkách vyšplhal počet trestných minut v zápase na 145, což je nejvíce ve finále od roku 1990.

 

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 3. zápas: Boston Bruins - Vancouver Canucks 8:1 (0:0, 4:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 21. Ference (Peverley, Krejčí), 25. Recchi (Ryder, Ference), 32. Marchand, 36. Krejčí (Ryder, Chára), 52. Paille (Boychuk), 58. Recchi (Marchand, Bergeron), 59. Kelly (Paille, Chára), 60. Ryder (T. Kaberle) - 54. Hansen (Torres, Lapierre). Rozhodčí: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Vyloučení: 10:5, navíc A. Ference, S. Thornton, Lucic všichni 10 min., Seidenberg 5 min. a 10 min. - Rome 5 min. a do konce utkání, D. Sedin, Burrows oba 10 min., Kesler 5 min. a 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Střely na branku: 38:41. Diváci: 17.565. Stav série: 1:2.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, A. Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Peverley, Kelly - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Rome, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist