O letošním držiteli Stanleyova poháru v zámořské NHL rozhodne poslední možný sedmý zápas.

"Jsem na kluky pyšný," pochválil své spoluhráče po utkání třiačtyřicetiletý veterán Mark Recchi, jenž si na konto připsal tři přihrávky. "Byli jsme zády u zdi, ale po celý rok jsme byli nezlomní a tak jsme šli na to plni odhodlání. Odehráli jsme úžasnou první třetinu a udělali přesně to, co bylo potřeba. Série došla do sedmého zápasu, ten nyní o všem rozhodne," dodal Recchi.

Rozhodující sedmé klání čeká oba týmy v noci ze středy na čtvrtek, přičemž výhodu domácího prostředí, v němž dosud ani jeden z týmů ve finále nezaváhal, bude mít Vancouver.

Boston své poslední domácí utkání sezony skvěle rozehrál. Hned v úvodních vteřinách musel sice nejprve odstoupit ze hry po střetu s Johnnym Boychukem zraněný hostující forvard Mason Raymond a první vážnější šanci si připsal Henrik Sedin, když nedokázal trefit před odkrytou brankou poskakující kotouč, ale poté se o slovo razantně přihlásili Bruins.

V polovině šesté minuty zacílil přesně do horního růžku na bližší tyč Brad Marchand. O pouhých 35 vteřin později už to bylo 2:0, když gólmana Roberta Luonga pokořil ranou mezi betony Milan Lucic. Vzápětí měl možnost snížit po chybě domácích Daniel Sedin, ale Tim Thomas v brance Bostonu mu gólovou radost sebral.

Po vyloučení Alexandra Edlera na konci osmé minuty naopak clonění Recchiho před Luongem využil při ráně od modré čáry obránce Andrew Ference a přidal třetí trefu svého mužstva, čímž zároveň vyhnal hrdinu pátého duelu z branky. Místo Luonga zamířil mezi tyče náhradník Cory Schneider, ale i on záhy inkasoval. Již po 70 vteřinách pobytu na ledě tečoval Kaberleho ránu Michael Ryder a puk se od tyče odrazil do sítě.

Čtyři minuty rozhodly

Bruins čtyřmi trefami do černého během čtyř minut a 14 vteřin stanovili nový rekord finále. Až dosud vstřelil čtyři branky nejrychleji po sobě Montreal. Canadiens v roce 1956 potřebovali na tento výjimečný kousek proti Detroitu pět minut a 29 sekund. "Hodně jsme se soustředili na dobrý začátek a dělali tam věci, které jsme si před zápasem řekli. Podařilo se to navíc přetavit v góly," uvedl slovenský kapitán vítězů Zdeno Chára.

Jeho tým zcela otupil odhodlání Canucks sérii zakončit a získat tak první Stanley Cup v historii. "Hráli jsme o všechno a hráli jsme opravdu moc dobře. Byl to pro nás hodně důležitý zápas," připomněl Chára.

Thomas poté ještě stihl vychytat velkou šanci Alexandra Burrowse a snížení se hosté nedočkali ani po sólu Jannika Hansena. Ještě blíže byl trefě naděje Daniel Sedin v úvodu druhé třetiny, jenže při početní výhodě orazítkoval pouze tyč za Thomasovými zády. Vancouver byl sice střelecky aktivnější, ale Bruins s přehledem kontrolovali svůj bezpečný náskok a nedoplatili ani na jedno ze tří vyloučení Patrice Bergerona.

Medvědi jsou v pohodě

Jenže zbytek jeho třetího menšího trestu se přenesl i do třetího dějství a Thomasovu neprůstřelnost již po 22 sekundách ukončil povedeným bekhendem Henrik Sedin. Jiskra naděje pro Kosatky však vzala záhy za své. Na konci 47. minuty využili přesilovku i Bostonští, když Recchi ideálně našel rozjetého Krejčího a bylo to 5:1. V samém závěru už jen snížil Maxim Lapierre, přišlo několik potyček, ale přestože hosté zkusili power play, další korekce stavu se již nedočkali.

Medvědi věří, že si nyní pohodu přenesou i do sedmého souboje o všechno. "O tom to je. Víme, že jsme udělali pár věcí dobře, ale také pár špatně. Ty musíme udělat lépe a odehrát náš vůbec nejlepší zápas, který bude tím největším pro oba týmy," připomněl Chára. Zda bude velkou výhodou soupeře domácí prostředí, nedokázal odhadnout. "Uvidíme. Občas v tom není žádný rozdíl, jindy naopak - třeba jako v této sérii - toho týmy umí dobře využít," doplnil Chára.

Luongo na střídačce

I přes opětovné střídání při bitvách na ledě Bostonu by měl v rozhodujícím duelu znovu dostat od začátku přednost Luongo před Schneiderem, ačkoliv finálová představení na ledě haly TD Garden se pro něho změnila v horror. Na ledě pobyl celkem 111 minut a 52 vteřin a za svá záda propustil 15 ze 66 střel, které na něho mířily, což při úspěšnosti zákroků 77,3 procenta činí průměr přes osm inkasovaných gólů na zápas.

"On ví, že bude zpátky v brance. A bude moc dobrý," věřil kouč kanadského týmu Alain Vigneault, že jeho svěřence nijak nerozhodí ani posměšné skandování fanoušků Bruins. Ti několikrát během zápasu spustili hromové "Luuuuu-ongoooo, Luuuuu-ongoooo, Luuuuu-ongoooo", čímž se zároveň postavili za gólmana svého týmu Thomase, do něhož si Luongo po pátém utkání rýpl při komentáři ohledně jediného gólu zápasu.

"Nemusím ho na to nijak připravovat a nic zvláštního mu říkat. Je to profesionál. Hodí to za hlavu a bude dobře připravený na zápas číslo sedm," ujistil Vigneault, který naopak věří, že Luongo naváže na vynikající výkony před svými fanoušky. Tam vychytal tři výhry, pustil jen dvě z 97 ran, jež na něho mířily, a průměr 0,67 obdržené branky na utkání a úspěšnost zákroků ve výši 97,9 procenta přizdobil dvěma čistými konty.

Finále Stanleyova poháru - 6. zápas:

Boston Bruins - Vancouver Canucks 5:2 (4:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 6. Marchand (Recchi, Seidenberg), 7. Lucic (Peverley, Boychuk), 9. Ference (Ryder, Recchi), 10. Ryder (Kaberle), 47. Krejčí (Recchi, Kaberle) - 41. H. Sedin (D. Sedin, Ehrhoff), 58. Lapierre (D. Sedin, Hansen). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 8:7, navíc Marchand, S. Thornton - D. Sedin, Lapierre všichni 10 min. Využití: 2:1. Střely na branku: 40:38. Diváci: 17.565. Stav série: 3:3.

Sestavy:

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A. Ference - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Ryder - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Vancouver: Luongo (9. Schneider) - Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.