Tým Boston Bruins s českými hokejisty Tomášem Kaberlem a Davidem Krejčím slaví po 39 letech zisk svého historicky šestého Stanleyova poháru.
V sedmém utkání finále play off zvítězili Bruins na ledě Vancouveru 4:0 a vyhráli sérii 4:3 na zápasy. Dvěma góly se zaskvěli v rozhodujícím duelu Patrice Bergeron a Brad Marchand.
Čtvrté čisté konto v letošním play off vychytal gólman Tim Thomas, který získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL.
Mezi kandidáty patřil i Krejčí, který jako vůbec první český hráč v historii a teprve šestý Evropan vyhrál s 23 body produktivitu play off. S 12 góly se stal Krejčí i nejlepším střelcem.
Tomáš Kaberle napodobil svého bratra Františka, který získal slavnou trofej v roce 2006 s Carolinou a budou první českou sourozeneckou dvojicí s vyrytými jmény na Stanleyově poháru. Krejčí s Tomášem Kaberle celkem rozšířili počet českých držitelů na dvaadvacet.
Boston prolomil prokletí hostů
Oba týmy dosud v sérii pokaždé proměnily výhodu domácího prostředí a vždy před vlastním publikem vstřelily první branku v utkání. Boston, který všechny tři předešlé duely ve Vancouveru prohrál o gól a doma suverénně kraloval, to dokázal prolomit.
Ve čtvrté minutě ještě ležící Roberto Luongo chytil do lapačky dorážku Krejčího v brankovišti, na druhé straně kryl Thomas pokusy Henrika Sedina a Higginse. V 15. minutě ale už otevřel skóre po akci Brada Marchanda střelou z mezikruží o pravou tyč Bergeron. Odpovědět mohl Jeff Tambellini, ale Thomas opět ukázal svou formu.
Na úvod druhého dějství se opět ukázal nejproduktivnější nováček play off Marchand, který se natlačil zprava před Luonga, kterému pomohla tyč. Po zaváhání Zdena Cháry se dostal v 32. minutě do šance Alexandre Burrows, ale slovenský kapitán Bostonu zachránil situaci na brankové čáře a zastoupil překonaného Thomase. Vzápětí se radoval Boston, když po objetí branky bekhendem protlačil puk za Luonga Marchand.
Vancouver doufal, že by mu mohla přinést naději první přesilovka utkání, ale Chára z trestné lavice sledoval pojistku svého týmu. V oslabení unikl Bergeron, byl faulovaný v zakončení Christianem Ehrhoffem, ale v pádu vrazil do Luonga a puk skončil za brankovou čárou. Trefu si ještě sudí ověřili u videa.
Kanadské kluby dál na pohár čekají
Canucks nedokázali v závěrečném dějství prolomit Thomasovu neprůstřelnost a nezabránit tomu, aby od svého vstupu do NHL v roce 1970 prohráli i při své čtvrté účasti ve finále.
Vancouveru se tak nepodařilo prolomit půst kanadských klubů, které čekají na triumf od vítězství Montrealu v roce 1993. Boston, který načal cestu za triumfem na úvod sezony v Praze duely s Phoenixem, ještě dovršil výhru při power play díky Marchandovi a se závěrečným hvizdem se začal oddávat bouřlivým oslavám.
Vancouver Canucks - Boston Bruins 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. P. Bergeron (Marchand), 33. Marchand (Seidenberg, Recchi), 38. Bergeron (Seidenberg, Campbell), 58. Marchand. Rozhodčí: O'Halloran, Walkom - Sharrers, Morin. Vyloučení: 2:1. Bez využití. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 37:21. Diváci: 18.860. Konečný stav série: 3:4.
Vancouver: Luongo - Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Tambellini, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.
Boston: Thomas - Seidenberg, Chára, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A. Ference - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, P. Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Ryder - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist