Proč tedy dochází k uvolnění strategických rezerv právě dnes za situace, kdy ceny ropy již několik týdnů padají a cenové signály zpomalení ekonomik naznačují pokles poptávky po ropě?

Souvislost můžeme nejspíše hledat s nedávným summitem OPEC, který dopadl naprostým rozkolem a fiaskem. Lze spekulovat, zda západní mocnosti nespojily síly se Saudskou Arábií ve snaze udělat vše pro snížení cen ropy a zabránit tak recesi v zemích OECD (v našich minulých publikacích jsme uveřejnili vztahy historické vztahy a časové prodlevy mezi cenou ropy a průmyslovou aktivitou). Ačkoliv Saudové dnes potřebují cenu ropy nad 85 USD/barel, aby vyrovnali vládní rozpočet, existují alespoň 4 důvody, proč ropa na 80 USD/barel může mít pro Saudy jistý půvab:

a)      Saudové by dali Venezuele a Iránu tvrdou lekci, jaké jsou následky nespolupráce se zbytkem OPECu.

b)      S poklesem ceny hlavní exportní položky Iráku by došlo zároveň k oslabení politické pozice prezidenta Ahmadinejada, který již tak čelí kritice uvnitř Iránu. Není tajemstvím, že Saudové Ahmadínežáda nenávidí. Z dokumentů Wikileaks plyne, že Saudové opakovaně žádali USA, aby „uřízli hlavu tomu iránskému hadovi“. Po té, co Irán v posledních měsících otevřeně podporoval protesty Sunnitů v Bahrajnu proti vládnoucí Šíitské minoritě (analogie národnostního rozložení v sousedící Saudské Arábii), Saudové mají důvod nenávidět Ahmadínežáda ještě o trochu více.

c)       Snížení ceny ropy by pomohlo k lepším vztahům mezi Saudy a USA. Saudská královská rodina byla sice nejprve šokována rychlostí, kterou USA opustili dlouholetého egyptského spojence Mubaraka (mohly by Spojené státy v budoucnu opustit své saudské přátele stejně rychle?), neutrální postoj USA vůči protestům v Bahrajnu a útok NATO proti Kadáfímu (Saudové nemají Kadáfího příliš v lásce) tak vztahy alespoň trochu normalizovaly.

d)      Došlo by k podkopání ekonomiky alternativní energie a návratnosti investic do elektromobilů, které jsou pro Saudskou Arábii dlouhodobě největší hrozbou.

 

Nemělo by tedy být překvapením, pokud se v příštích několika týdnech ropa propadne ještě o deset dolarů za barel níže. Takovéto prostředí by představovalo extrémně zajímavé prostředí pro investice do cash-flow pozitivních společností v oblasti tradiční i alternativní energetiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist