Vítěz golfového British Open Darren Clarke dodržel slovo a nečekaný triumf slavil pivem a červeným vínem celou noc. Před novináře odpoledne přišel s kruhy pod očima a přiznal: "V posteli jsem vůbec nebyl." Nestihl prý ani přečíst téměř 300 textových zpráv, které mu přišly na mobil.

Pomáhal i Woods

Během turnaje dostal i smsky s radami od bývalé světové jedničky a trojnásobného vítěze British Open Američana Tigera Woodse, jejich obsah neprozradil. "To je soukromé a zůstane to mezi námi," uvedl pouze s tím, že zprávy byly brilantní.

V oslavách nehodlá polevit. "Nejdřív se trochu vyspím asi zítra. Člověk si to musí užít, když může," prohlásil dvaačtyřicetiletý golfista ze Severního Irska, jenž se stal nejstarším premiérovým vítězem major turnaje za uplynulých 44 let.

British Open se mu povedlo vyhrát při dvacátém startu. Žádný jiný z předchozích šampionů legendárního podniku k tomu tolik pokusů nepotřeboval. Na předchozí tři turnaje "velké čtyřky" se Clarke vůbec nekvalifikoval, teď ji má garantovanou.

I proto s Clarkem, který ještě před necelými deseti lety figuroval v elitní desítce světového golfu, před letošním ročníkem nikdo nepočítal, i když vyhrál už 21 profesionálních turnajů. Víc než na svou hru totiž musel dohlížet na výchovu dvou synů poté, co jeho manželka Heather před pěti lety podlehla rakovině. V žebříčku byl před British Open až na 111. místě, odkud ho nečekaný triumf katapultoval na 30. pozici.

Životní úspěch, životní výhra

Synové ve věku třináct a deset let mu fandili na dálku z domova a blahopřáli mu po telefonu. "Tyrone, ten starší, hned všem vykládal, že má tátu šampiona Open. A Conor chtěl vědět, za co by mohl utratit všechny ty peníze," smál se golfista.

Životní úspěch mu vynesl prémii 900 000 liber (25 milionů korun). Další dva miliony liber obdrží od svého sponzora, který mu slíbil takovýto bonus za vítězství na turnaji major v době, kdy už se zdálo, že má Clarke nejlepší golfová léta za sebou.