Fotbalisté Plzně udělali velký krok k tomu, aby se dostali do závěrečného play-off o základní skupinu Ligy mistrů. V prvním zápase 3. předkola čeští mistři vyhráli na hřišti Rosenborgu Trondheim 1:0 díky trefě záložníka Václava Pilaře ze 33. minuty.

Plzeňští tak mají dobrou výchozí pozici před odvetou, kterou s norským celkem sehrají příští středu v Plzni, kde domácím stačí k postupu i remíza. V případě postupu přes Rosenborg si Plzeň zajistí minimálně 80 milionů korun.

Zápasu předcházela v emotivním startu minuta ticha za oběti pátečního teroristického útoku v Norsku a na trávníku jako by dál mlčeli i domácí fotbalisté. Plzeň byla od začátku nebezpečnější a už na konci první pětiminutovky zahrozili Rajtoral s Jiráčkem.

Úřadující norští mistři z Trondheimu jsou až devátí v lize a i ve středu se hledali hlavně na útočné polovině. Vzpruhou pro ně nebyla ani smůla hostů, když v 16. minutě musel kvůli zranění kolena nuceně střídat brankář Pavlík. Jeho nástupce Daněk byl dlouho neprověřený, naopak už z hrací plochy sledoval nebezpečnou ránu Petržely.

27.7.2011 | Rosenborg BK 0 - 1 Viktoria Plzeň | Gól Václava Pilaře

Plzeň se výrazně zatlačit nenechala

Ve 33. minutě už Plzeň mohutně slavila svůj gólový zápis: obléhání branky soupeře ukončil centr Jiráčka, po němž Bakoš vyhrál důležitý souboj před brankou, vrátil míč hlavou na záložníka Pilaře a ten zblízka zařídil vedení. Letní posila z Hradce Králové se trefila stejně jako před týdnem při odvetě s Jerevanem.

Domácí si rychle uvědomili, jak špatný pro ně průběžný výsledek je a Svensson ještě těsně před poločasem nebyl daleko od vyrovnání. Rosenborg chybějící herní kvalitu zkusil kompenzovat nezměrným úsilím a nasazením a po poločase svoji snahu stupňoval.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži - čtěte ZDE

Plzeňští se ale odmítli podřídit diktátu domácích a nenechali se zatlačit před branku. Díky kapitánu Horváthovi se v záloze snažili držet míč na zemi přízemní kombinací, byť nebyli suverénní jako v domácí soutěži. Z rychlých kontrů však hrozit dokázali: z pravé strany Rajtoral s Petrželou, do slušné pozice se dostal i útočník Bakoš, neuspěl ale ani Kolář po dalším průniku Pilaře, z něhož byli domácí nešťastní.

Trondheim jen těžko hledal cestu k plzeňské brance, hosté v čele se stopery Bystroněm a Čišovským své území hájili suverénně. Zatrnulo jim však čtyři minuty před koncem po ráně Lustiga. Plzeň už čisté konto uhájila a má sérii s norským šampionem znamenitě rozehranou. Dál může myslet na to, že se jako třetí český tým po Spartě a Slavii podívá do hlavní fáze LM, byť by ji ještě po souboji s Rosenborgem čekalo jedno kolo v závěrečném play-off.

Rosenborg Trondheim - Viktoria Plzeň 0:1

Branky: 33. Pilař. Rozhodčí: Jug - Ui, Kogej (všichni Slovin.). ŽK: Larsen, Moldskred, Dorsin - Bakoš, Čišovský, Jiráček. Diváci: 8028.

Rosenborg: Örlund - Lustig, Larsen, Wangberg, Dorsin - Henriksen - Svensson (73. Olsen), Skjelbred, Winsnes (82. Namugunga), Moldskred - Prica. Trenér: Jönsson.

Plzeň: Pavlík (16. Daněk) - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (78. Ďuriš), Kolář, Pilař (88. Ševinský) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Další zápasy 3. předkola

HJK Helsinky - Dinamo Záhřeb 1:2 (1:1)

Branky: 14. Ring, - 19. vlastní Rafinha, 77. Sammir. Rozhodčí: Kovařík (ČR).

Kodaň - Shamrock 1:0 (1:0)

Branka: 4. Ottesen. Rozhodčí: Radovanovič (Černá Hora).

Maccabi Haifa - Maribor 2:1 (1:1)

Branky: 8. Dvalašvili z pen., 70. Yampolsky - 26. Tavares. Rozhodčí: Soares (Por.).

Odense - Panathinaikos Atény 1:1 (0:0)

Branky: 89. Reginiussen - 47. Leto. Rozhodčí: Clos Gómez (Šp.).

Standard Lutych - FC Curych 1:1 (0:0)

Branky: 90. Nacho González - 79. Mehmedi. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Benfica Lisabon - Trabzonspor 2:0 (0:0)

Branky: 71. Nolito, 88. Gaitán. Rozhodčí: Studer (Švýc.).