Českým atletům se nečekaně stoprocentně dařilo v dnešním dopoledním programu na mistrovství světa v korejském Tegu. Do semifinále závodu na 100 m překážek postoupila Lucie Škrobáková, z rozběhu na 200 metrů prošel sprinter Pavel Maslák a zklamání z individuálních závodů si vynahradily Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová, které se společně se Zuzanou Bergrovou a Jitkou Bartoničkovou probily do finále závodu na 4x400 metrů.

Jamajský fenomén Usain Bolt, který byl v Tegu za ulitý start diskvalifikován na stovce, si tentokrát dal pozor a snadno vyhrál v nejrychlejším času rozběhů za 20,30 sekundy, když už třicet metrů před cílem svou pozici kontroloval. Jeho startovní reakce však byla v dnešním závodu velmi pomalá - 0,314 sekundy, pomaleji na výstřel zareagoval jen Rolando Palacios z Hondurasu (0,322). Naopak nejrychleji vyběhl z bloků Boltův krajan a další adept na medaili Nickel Ashmeade (0,146)

Škrobáková obsadila přímé postupové třetí místo v nejlepším osobním času sezony 12,89 sekundy, což byl celkově sedmý nejlepší výkon rozběhů. Za svým dva roky starým českým rekordem z Kladna zaostala o šestnáct setin. Druhý závod na šampionátu a boj o postup do finále ji čeká v sobotu od 12:15 středoevropského času.

Výborný výkon podal na dvoustovce Maslák, který se postavil do rozběhu mimo jiné právě s Boltem a cílem proběhl jako třetí v času 20,63 sekundy, čímž zaostal jen o tři setiny za tři roky starým českým rekordem Jiřího Vojtíka. Svůj osobní rekord si dvacetiletý talent zlepšil o tři setiny. "Chtěl jsem ale běžet ještě rychleji, uvidíme, jestli se mi to podaří v semifinále," řekl Maslák.

Překvapila štafeta žen

Česká štafeta, kterou připravuje ze členek tréninkové skupiny "Rychlý holky" trenérka Martina Blažková, svým výkonem překvapila. Na šampionát se dostala díky výkonu 3:29,95 minuty z ME družstev ve Stockholmu, dnes ale běžela o 3,94 sekundy rychleji. Přesto se nedostala do finálového běhu přímo, musela čekat na poslední rozběh. V něm byly ale Italky o 47 setin pomalejší.

Devětadvacetiletá svěřenkyně Jany Jílkové z USK Škrobáková, halová vicemistryně Evropy z Turína 2009 na 60 m překážek, tak zopakovala svůj postup z minulého šampionátu v Berlíně před dvěma lety. Letošní maximum si vylepšila o šest setin a běžela stejně rychle jako Američanka Dawn Harperová, jedna ze spolufavoritek závodu.

Škrobákovou dnešní výkon velmi potěšil a přiblížil vysněnému postupu do finálového běhu. "Není to úplně nemožné, byl by to splněný sen," řekla atletka. Líbí se jí rychlá dráha i teplo. "Je rychlá, běhá se mi tu krásně. A vedro? Ať klidně ještě přitopí, miluju takové podmínky," řekla. "A když se nepovede finále, chtěla bych čas aspoň pod 12,80," plánovala.