Ve čtvrtek došlo ke zdánlivě nepříliš významné události, kdy byli zákazníci UPC odpojeni od některých webů, například serveru Lupa.cz (viz. např. http://www.lupa.cz/clanky/proc-nebyla-lupa-vcera-dostupna-ze-site-upc/)
Na první pohled to může vypadat, že se to týkalo jen několika stránek, faktem však je, že tato událost má fatální význam pro kybernetickou bezpečnost. Je totiž důkazem naší závislosti. A to nejen na úrovni běžných uživatelů, ale hlavně na úrovni státu a provozovatelů prvků takzvané kritické infrastruktury (energetika, zdravotnictví apod.).
Státní instituce, které nějakým způsobem (např. připojením vzdálených pracovišť k "centrále") využívají spojení přes UPC a jejich partnery se dostaly do situace, kdy se také staly "rukojmím" v obchodním sporu. Zcela určitě jde o vážnou hrozbu z pohledu kybernetické bezpečnosti a já osobně to vnímám jako významný precedens toho, jak zdánlivě šířeji nesouvisející a banální událost ovlivní život celé společnosti.
Lze vymyslet celou řadu scénářů, do jakých důsledků může běžný obchodní spor vést a jak mohou být nevinní zákazníci postiženi. Z pohledu veřejné správy a provozovatelů prvků kritické infrastruktury mohou být důsledky až katastrofální.
Elektronizaci a informatizaci našeho života nejde zabránit, ale s jejím překotným růstem musí jít ruku v ruce zajištění bezpečnosti informačních a komunikačních systémů. Výše uvedená událost může významně zasáhnout do vztahu občan-stát. Je celá řada institucí, které od občanů, firem vyžadují plnění mnohdy i zákonných oznamovacích povinností. V pevně stanovených termínech a s povinným obsahem a také pod hrozbou správního řízení, event. pokuty při nedodržení těchto povinností. Ale když nefunguje komunikace z důvodu nějakého banálního sporu mezi dvěma poskytovateli? Škody mohou být nedozírné. V případě ohrožení nějakého prvku kritické infrastruktury tyto škody mohou být i výrazně hmatatelné - na životech, zdraví, kulturním dědictví, majetku.
Musíme si uvědomit, že informační a komunikační systémy jsou samy prvkem kritické infrastruktury, ale také i spojnicí mezi ostatními prvky kritické infrastruktury a také důležitým prvkem, ovlivňujícím řešení krizových situací, například komunikace v rámci integrovaného záchranného systému. V řadě zemí byl zaveden pojem kritická informační a komunikační infrastruktura. Nastal čas, aby i Česká republika takovouto definici měla.
Tato událost také potvrzuje význam ve Strategii kybernetické bezpečnosti ČR uvedené nutnosti dodržování bezpečnostních standardů a jejho vymáhání. A to u všech poskytovatelů takovýchto služeb, i u těch nejmenších. Z pohledu informačních a komunikačních systémů veřejné správy se nabízí otázka, jestli se při privatizaci těchto systémů někdo ptal ne bezpečnostní rizika nebo jestli šlo jen o cenu. Možná nastal čas zamyslet se nad možností provozování vlastní sítě veřejné správy. Riziko je příliš vysoké a jak se píše v jedné knize "Času je málo a voda stoupá".
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist