V úvodu dominovaly útoky, ať už smečovali domácí Veselý a Pláteník, nebo na ruské straně posílali k zemi nechytatelné rány 218 cm vysoký Muserskij a Chtěj. První chyba přišla po Štokrově smeči do autu, ale Ticháčkova bomba na servisu znamenala vyrovnání na 9:9. Vzápětí ovšem získali Rusové dvoubodový náskok, který posléze narostl v koncovce po špatném domácím příjmu a úspěšných ruských blocích.

Od druhé sady hrál na univerzálu David Konečný místo Štokra, který se nedokázal prosadit. Navíc se obraně vůbec nedařilo zastavit ruské smeče a v kolonce bloky zůstávala ve statistice na české straně nula.

Na palubovce se objevil i kapitán Hudeček, ale rozjetý ruský stroj se v druhé sadě nepodařilo zpomalit, natož zastavit. Proto na konci druhého setu narostl bodový rozdíl až na hrozivých jedenáct bodů.

Prezident Václav Klaus, který seděl v hledišti mezi fanoušky, se obratu nedočkal ani v třetí sadě. Volejbalisté bojovali, vrhali se po míčích, povzbuzovali se a měli dobré záblesky. Ticháček třeba zaskočil Rusy místo nahrávky kraťasem za síť a v třetím setu se i podařily i dva bloky.

Soupeř ale český tým převyšoval a hráči se často jen ohlíželi po žluto-modrém míči, který mezi nimi proletěl jako blesk. "Chtěl bych volejbalistům poděkovat, hráli jste dobře, ale soupeř hrál líp. Nedá se nic dělat," řekl Klaus na palubovce. "Budeme fandit dál a ať se vám daří," dodal.

Volejbalisty čeká v úterý po třech zápasech den volna a ve středu osmifinále. Postupem do čtvrtfinále by si udrželi šance bojovat o vysněné medaile a měli by i naději na přímý postup na příští mistrovství Evropy v Dánsku a v Polsku v roce 2013.