Čeští tenisté si udrží příslušnost ve Světové skupině Davisova poháru i pro příští sezonu. V dnešní čtyřhře získali třetí rozhodující bod v souboji s Rumuny Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, kteří v Bukurešti porazili Horiu Tecaua a Mariuse Copila 3:6, 6:3, 6:0 a 6:2.

Češi vedou nad Rumunskem 3:0 na zápasy a závěrečné nedělní dvouhry už na jejich vítězství nic nezmění.

"Úkol splněn, povedlo se to, zachránili jsme opět Světovou skupinu," řekl Berdych, pro kterého byla výhra i malým dárkem k dnešním 26. narozeninám, v České televizi. "A můžeme se prát o nejvyšší pozice," dodal Štěpánek.

Berdych mohl po pátečních problémech do debla nastoupit, ale se Štěpánkem se dostávali trochu pomaleji do rytmu. A především Berdychovi chyběla razance a více kazil na síti, což vyústilo v brejk Rumunů ve čtvrtém gamu. "Začátek nebyl z mojí strany ideální, ale Radek mě neskutečně podržel," řekl Berdych. Češi se snažili hrát přes slabšího dvacetiletého Copila. Dvakrát ho na síti nastřelili, ale dva brejkboly při jeho podání nevyužili a hlavně díky výbornému Tecauovi o první set přišli.

Ve druhé sadě se devátý hráč světa Berdych zlepšil a po sérii brejkbolů v šesté hře už český pár vzal Copilvi servis, což k zisku setu stačilo. "Soupeři v prvním setu neuvěřitelně servírovali a my čekali na svou šanci. To se stalo a pak to byla jednostranná záležitost," řekl Štěpánek, kterého zisk druhého setu vyburcoval k výbornému výkonu. Třetí set se nesl skoro až v exhibičním duchu. Soupeř neuhrál ani game a hravý Štěpánek ukončil sadu parádním forhendovým kraťasem.

"Oni se neměli kam zlepšovat. Bylo vidět, že jakmile přestali dávat první servis, tak jsme si začali dělat, co jsme potřebovali," komentoval Berdych zápas.

Od konce druhého setu do čtvrtého tak vyhráli čeští tenisté devět her v řadě, což rozhodlo o vývoji utkání. Češi si bez problémů došli pro výhru, kterou orazítkoval esem Štěpánek. V hledišti tak mohli jejich fanoušci, kteří dorazili do rumunské metropole a byli hlasitější než prořídlé domácí publikum, rozvinout obří vlajku.

Oslava narozenin a šance pro náhradníky

Vzhledem k tomu, že Berdych i Štěpánek léčili před cestou do Rumunska zraněná ramena, tak nejspíše do nedělních dvouher za rozhodnutého stavu kapitán Jaroslav Navrátil pošle Jana Hájka a premiérově v soutěži také Lukáše Rosola.

Večer mohou tenisté oslavovat udržení ve Světové skupině i narozeniny Berdycha, který už dopoledne dostal od Rumunů dort. "Já jsem nic neplánoval, ale kluci něco vymyslí," řekla česká jednička a Štěpánek šibalsky doplnil: "Nebude to mít dneska levné, už máme něco vymyšleného a s klidnou hlavou můžeme slavit."

Soupeře pro první kolo Světové skupiny Davisova poháru pro rok 2012 se tenisté dozvědí již ve středu při losování, které se uskuteční v Bangkoku.