Reakce Pekingu byla celkem předvídatelná. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČLR obvinil USA z poškozování pozitivního vývoje ve vztazích mezi oběma zeměmi a varoval před důsledky pro vojenskou spolupráci mezi Pekingem a Washingtonem. Přerušení kontaktů na vojenské úrovni (jako prostředků budování vzájemné důvěry) následovalo i schválení zatím posledního zbrojního balíčku pro Tchaj-wan v lednu 2010.

Ani Čína však nemá úplně volné ruce. Tchaj-wan se nachází v kritické fázi předvolebního boje a v polovině ledna se rozhodne zároveň o složení parlamentu a obsazení pozice prezidenta. Peking by velmi rád viděl znovuzvolení kandidáta Kuomintangu (KMT) Ma Jing-ťioua, který prosazuje posílení vztahů s Pekingem a případné sjednocení s pevninskou Čínou. Opoziční kandidátka Cai Ing-wen naproti tomu reprezentuje Demokratickou pokrokovou stranu (DPP), jež dlouhodobě podporuje nezávislost ostrova. Příliš silná reakce ze strany Pekingu by dala DPP do ruky další argument o agresivních úmyslech ČLR, což si čínské vedení nemůže dovolit vzhledem k tomu, že předvolební průzkumy předvídají na Tchaj-wanu těsný souboj.

Administrativa prezidenta Ma však také nemůže být příliš spokojena. Modernizační balíček pro F-16A/B by požadovala stejně, protože prodej novějších verzí F-16 měl nahradit zastaralé F-5 ze 70. let. Od nástupu Ma Jing-ťioua do úřadu prezidenta v květnu 2008 se vztahy s Čínou značně zlepšily. Ani Ma ale nemůže ve světle předvolebního boje akceptovat image prezidenta, který rezignuje na efektivní obranu země proti případnému čínskému útoku. V tomto kontextu se vrací jako bumerang rozhodnutí KMT blokovat v parlamentu uvolnění rozpočtu pro nákup F-16C/D v roce 2006, kdy prezidentský úřad držela DPP. Po vítězství KMT v parlamentních a prezidentských volbách v roce 2008 byl stejný rozpočet rychle schválen, ale tehdejší prezident USA George W. Bush přenechal rozhodnutí svému nástupci.

Obama se nicméně k problému nepostavil příliš důsledně: poslední rozhodnutí Čínu neuchlácholí a zároveň Tchaj-wanu nepomůže výrazněji zvrátit nepříznivý vývoj poměru sil. Letouny F-16A/B sice budou modernizovány na standard poslední verze F-16C/D, jak argumentuje Washington, nicméně jejich trupy byly vyrobeny už na začátku 90. let a mají tedy za sebou značnou část ze své životnosti.

Prezident navíc čelí silné nadstranické lobby prosazující prodej posledních verzí F-16. Jeho zastánci argumentují nepolevujícím zbrojením Pekingu, včetně rostoucího počtu balistických střel mířících na ostrov (více viz pravidelná zpráva ministerstva obrany USA zde). Silným argumentem je v kontextu výrazné nezaměstnanosti v USA i odhad, že by prodej 66 F-16C/D vytvořil 23 tisíc pracovních míst. V obou komorách Kongresu proto vznikly bipartijní skupiny, které budou usilovat o přijetí legislativy, jež by administrativu k prodeji požadované verze letadel zavázala (na půdě Senátu jde o Taiwan Airpower Modernization Act, ve Sněmovně reprezentantů se připravuje novelizace Taiwan Relations Act z roku 1979).

Pokud některý z těchto legislativních návrhů projde, což není vzhledem k podpoře z obou stran nereálné, může se Obamova nerozhodnost proměnit v blamáž na domácí scéně i navenek. Nemluvě o tom, že odmítnutí prodeje verze F-16C/D by pravděpodobně vedlo k uzavření výrobní linky tohoto letounu. To by vedlo nejen k zániku pracovních míst, ale také by zásadně zkomplikovalo otázku americké reakce na budoucí tchajwanské žádosti o modernizaci své letecké výzbroje. Ministerstvo obrany Tchaj-wanu se již ostatně nechalo slyšet, že Tchaj-pej bude usilovat o nákup mnohem modernějších strojů F-35. Navíc zdaleka nejde jen o Tchaj-wan: Státy v jihovýchodní a východní Asii, zneklidněné zjevným nárůstem čínské moci, pozorně sledují, jak se Washington postaví k žádosti svého tradičního spojence. Ve hře je tak mnohem víc než jen spor o dvě písmenka v popisu dodávané výzbroje.

 

Michal Thim

Autor je analytikem AMO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist