Dolní komora švýcarského parlamentu, Národní rada, včera v rozporu s doporučením vlády schválila zákon, který zakazuje na některých veřejných místech nosit oděv zakrývající obličej.

Zákon přezdívaný "Masky dolů", který směřuje proti islámským burkám zakrývajícím obličeje žen, ale i proti kapucím a maskám anarchistů a fašistů, odhlasovalo 101 poslanců, proti bylo 77. Zákon bude ještě projednávat horní komora parlamentu, Stavovská rada.

Nová norma stanovuje "povinnost odkrýt tvář každému, kdo se obrací na státní orgán na kterékoli úrovni, od federální přes kantonální po místní". Také používání veřejné dopravy či účast v demonstracích jsou možné pouze s odkrytou tváří; výjimku představují "slavnosti, na nichž je nošení masek přes obličej obvyklé", jako jsou třeba maškarní bály.

Kromě toho zákon stanovuje, že orgány ostrahy mohou zakázat nebo omezit vstup do veřejných budov osobám se zakrytou tváří, pokud to budou považovat za vhodné pro zajištění bezpečnosti ostatních uživatelů těchto budov.

"V době, kdy nejistota na našich ulicích vzrůstá, stále více lidí skrývá svou tvář pod kapucí, maskou nebo neprůhledným závojem. To znemožňuje identifikaci těchto osob, což je znepokojivé zejména při potřebě zjistit jejich totožnost v případě násilností," řekl při zdůvodňování návrhu jeho předkladatel, poslanec populistické a nacionalistické Švýcarské lidové strany (SVP/UDC) Oskar Freysinger.

"Chceme stanovit minimální pravidla, abychom zabránili náboženským bojům," dodal.

Stejný poslanec inicioval referendum z roku 2009 o zákazu výstavby minaretů u mešit ve Švýcarsku jako "cizorodého prvku": voliči tehdy návrh kritizovaný ve světě schválili. Evropský soud pro lidská práva letos v létě stížnost muslimských organizací proti švýcarskému zákonu zamítl.