To jediné by totiž skutečně mohlo znejistit případné šíbry v managementu státních firem i Schwarzenbergovy politické konkurenty, kteří podle něj peníze čerpají. A to jediné by mohlo ukázat veřejnosti, že TOP09 má skutečně zájem systém černého financování skrze státní firmy rozbít – z neověřitelné sebechvály, že TOP09 jako jediná nic nepřijala, nic takového neplyne.
Přítmí a „klid na práci“, jaké poskytují manažerům státních firem české zákony, jsou přitom opravdu skandální. Z 15 nejdůležitějších doporučení OECD k dobré správě státních firem česká praxe nesplňuje ani jediné, nesplňujeme ani požadavek Limské deklarace – hospodaření těchto firem by měl smět kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad. Především však slabý zákon o zadávání veřejných zakázek umožnuje firmám zadávat většinu zakázek z volné ruky a nezveřejňovat o nich prakticky žádné informace. Celkové náklady na externí služby a dodávky zboží u 15 největších firem činily v minulých čtyřech letech 650 miliard – podle zákona o zadávání veřejných zakázek přitom firmy zadaly pouhých 169 miliard. O osudu těch neregistrovaných miliard lze zjistit jen minimum. Přitom pokud opravdu existuje systém černého financování stran skrz státní firmy, patrně se bude držet prověřeného způsobu: předraženou zakázku získá anonymní firma, a část „zisku“ doputuje ke stranickým „pokladníkům“. A pokud jde o anonymní dodavatele: největším anonymním dodavatelem pro státní správu byl EDH Holding, který v minulých čtyřech letech získal od státu 3,2 miliardy. Anonymní společnost Appian přitom od ČEZu, Českých drah a Pražského dopravního podniku získala v minulých letech nejméně 17 miliard. Přesto protikorupční strategie vlády, ve které je pan Schwarzenberg ministrem a místopředsedou, problém minimální transparentnosti státních firem prakticky pomíjí.
Ve středu 5. října má nicméně TOP09 – a jakákoli jiná politická strana – výjimečnou šanci se k problému transparentnosti státních firem jasně postavit. EPS spolu s Respekt institutem a dalšími partnery organizuje konferenci Obchodní společnosti vlastněné státem a samosprávami: potřebují přísnější pravidla? Vystoupí na ní přední světoví odborníci na korporátní řízení státem vlastněných podniků a prostor dostanou i zástupci politických stran. S účastí TOP09 to není žádná sláva – zatím to vypadá, že se dostaví jen jejich malý spojenec – Starostové a nezávislí.
V návaznosti na včerejší prohlášení jsme pozvali přímo Karla Schwarzenberga. Uvidíme, zda si udělá čas nebo alespoň pověří nějakého stranického kolegu, aby se k problému za TOP09 jednoznačně a odvážně vyjádřil. Bude to vyžadovat větší politickou odvahu, než přesunout veřejné tajemství z kuloárů do médií, kde zůstane stále stejně neškodné. Těšíme se, že ji pan ministr projeví.
Jiří Boudal, Ekologický právní servis
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist