Čeští hokejisté se hodně zasloužili o výhru Philadelphie 2:1 na ledě obhájce titulu z Bostonu. Jakub Voráček, kterého Flyers získali v červnu při výměně s Columbusem, se v novém působišti uvedl vítězným gólem. A Jaromír Jágr, nejproduktivnější Evropan v historii NHL, přihrál na první branku a byl to pro něho už 1600. bod v soutěži.

Všechny góly padly v první třetině. Domácí hráče dostal do vedení Brad Marchand, Philadlephia pak kontrovala dvěma zásahy ve dvacáté minutě, v níž během 47 vteřin otočila vývoj střetnutí.

Po Jágrově přihrávce do jízdy nejdříve vyrovnal Claude Giroux, který se obratným manévrem zbavil Zdena Cháry a forhendovou kličkou obelstil i brankáře Tima Thomase. Tři vteřiny před první přestávkou dokonal obrat Voráček, jenž se nejlépe zorientoval před brankou soupeře a dorážkou mezi betony Thomase rozhodl o výhře Flyers.

Víc se bruslí, ohlíží se Jágr

"Určitě se hraje víc nahoru a dolů, daleko víc se bruslí, je méně taktiky. Většina mužstev se dřív soustředila na střední pásmo, to už není dávno pravda, všichni napadají, všichni pořád bruslí," řekl Jágr.

Přesto v zápase, který jeho tým na ledě obhájce Stanley Cupu vyhrál 2:1, potvrdil formu z přípravných zápasů. Připsal si jeden bod za asistenci u prvního gólu, kterým na konci první třetiny vyrovnal stav utkání jeho centr Claude Giroux. Jágr tak hned v prvním zápase po návratu do NHL udělal poslední krůček, který mu chyběl k dosažení hranice 1600 bodů. Zároveň se s 31 body stal hráčem s vůbec nejvíce body nasbíranými v zahajovacích zápasech sezony. Shodou okolností tím překonal legendárního bostonského Raye Bourquea.

"Věřil jsem, že pokud se nezraním, tak ten jeden bod za ten rok udělám, takže to zase nebyla hranice, na kterou bych se nějak moc soustředil," komentoval Jágr s úsměvem dosažení mety 1600 bodů. Zdůraznil přitom, že je pro něj především důležitá výhra.

Při zhruba půlhodinové show před zápasem ukázali hokejisté Bruins fanouškům Stanleyův pohár. Před zaplněnými ochozy se objevili současní členové týmu i hokejisté, kteří získali trofej v roce 1972. Na ledě tak například vedle současných opor Bostonu, jako je Zdeno Chára či David Krejčí, objevil i legendární Bobby Orr.

Boston - Philadelphia 1:2 (1:2, 0:0, 0:0) Branky: 10. Marchand - 20. Giroux (Jágr), 20. Voráček. Střely na branku: 23:29. Diváci: 17.565.

Toronto - Montreal 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) Branky: 21. Lombardi, 45. Phaneuf. Střely na branku: 18:32. Diváci: 19.606.

Vancouver - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0) Branky: 17. Lapierre, 38. Ballard, 48. D. Sedin - 13. a 24. Cooke, 6. Neal, rozhodující sam. nájezd Letang. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.860.