Vím, že to asi zní nemožně, ale Itálie je země velkých výzev, a tak se v italské vládě podařilo najít někoho, kdo je dokonce směšnější než samotný Berlusconi. Mám na mysli, oproti jiným jeho konkubínským političkám nevýraznou, Marii Stellu Gelmini. Ta v jeho kabinetu zastává, a dnes už víme, že zcela zaslouženě, funkci ministryně vzdělání. Jako mnoho dalších politiků i tato ministryně z Kalábrie se vrhla na oslavování letošního úspěchu vědců v laboratoři na Gran Sassu, ale přehnala to. V jedné tiskové zprávě z 23. září paní Gelmini oznámila, že k „výstavbě tunelu mezi CERNem a laboratoři Gran Sasso, přes který se konal experiment, Itálie přispěla s částkou, která se dnes může odhadnout okolo 45 mil. €“.

Ano, četli jste správně, nejedná se o žádný překlep: paní Gelmini, která kromě vzdělání Italů má na starosti i italskou vědu, si vážně myslela, že mezi Švýcarskem a Itálii existuje podzemní tunel dlouhý 730 km, který umožnil tento experiment, a dokonce k tomu přidala i nějakou vymyšlenou částku, aby si vláda, v které zcela zaslouženě sedí, přivlastnila zásluhu tohoto obrovského vědeckého úspěchu. Na webu se rozšířilo nemalé pobouření a v minulých dnech putovalo po facebooku několik ironických vtipů o paní Gelmini. Jeden z nejkomičtější má formu novinářské zprávy, která oznamuje, že v tunelu mezi Itálií a Švýcarskem došlo k obrovské nehodě, při které se neutrino srazilo s fotonem. Podle svědků je důvodem srážky to, že neutrino sice upozornilo foton dálkovými světly, ale ten je nestačil vidět, protože neutrino jelo rychleji než světlo, a tak předjelo svá vlastní světla. Podobných vtipů je nyní na webu celá řada.

Bohužel jde o hořký úsměv, protože úspěch vědců z laboratoře Gran Sasso je spíše výjimkou v zemi, kde věda a vzdělání jsou položky rozpočtu, ze kterých italští ministři již léta pravidelně odebírají prostředky a nelítostně škrtají. Italské mozky již neemigrují, aby hledali nejlepší technické vybavění, jak to bývalo v minulosti. Dnes emigrují, aby vůbec mohli pracovat, a aby vůbec přežili, přidávají se ke 300.000 mladých lidí (ve věku 20 až 40 let), kteři mezi rokem 2000 a 2010 opustili Itálii a stali se součástí celkem 1,3 mil. Italů, kteří žijí v Evropě mimo hranice své rodné země.

V den, kdy celý svět uctívá génia Steve Jobse, který svými nápady pomohl Americe upevnit svoji pozici mezi velmocemi, v Itálii dostáváme další snížení ratingu od agentury Moody’s a mnoho Italů se ptá, proč by měla budoucnost jejich dětí být v rukou takového „zázraku“, jakým je ministryně Maria Stella Gelmini.