Vím, že to asi zní nemožně, ale Itálie je země velkých výzev, a tak se v italské vládě podařilo najít někoho, kdo je dokonce směšnější než samotný Berlusconi. Mám na mysli, oproti jiným jeho konkubínským političkám nevýraznou, Marii Stellu Gelmini. Ta v jeho kabinetu zastává, a dnes už víme, že zcela zaslouženě, funkci ministryně vzdělání. Jako mnoho dalších politiků i tato ministryně z Kalábrie se vrhla na oslavování letošního úspěchu vědců v laboratoři na Gran Sassu, ale přehnala to. V jedné tiskové zprávě z 23. září paní Gelmini oznámila, že k „výstavbě tunelu mezi CERNem a laboratoři Gran Sasso, přes který se konal experiment, Itálie přispěla s částkou, která se dnes může odhadnout okolo 45 mil. €“.
Ano, četli jste správně, nejedná se o žádný překlep: paní Gelmini, která kromě vzdělání Italů má na starosti i italskou vědu, si vážně myslela, že mezi Švýcarskem a Itálii existuje podzemní tunel dlouhý 730 km, který umožnil tento experiment, a dokonce k tomu přidala i nějakou vymyšlenou částku, aby si vláda, v které zcela zaslouženě sedí, přivlastnila zásluhu tohoto obrovského vědeckého úspěchu. Na webu se rozšířilo nemalé pobouření a v minulých dnech putovalo po facebooku několik ironických vtipů o paní Gelmini. Jeden z nejkomičtější má formu novinářské zprávy, která oznamuje, že v tunelu mezi Itálií a Švýcarskem došlo k obrovské nehodě, při které se neutrino srazilo s fotonem. Podle svědků je důvodem srážky to, že neutrino sice upozornilo foton dálkovými světly, ale ten je nestačil vidět, protože neutrino jelo rychleji než světlo, a tak předjelo svá vlastní světla. Podobných vtipů je nyní na webu celá řada.
Bohužel jde o hořký úsměv, protože úspěch vědců z laboratoře Gran Sasso je spíše výjimkou v zemi, kde věda a vzdělání jsou položky rozpočtu, ze kterých italští ministři již léta pravidelně odebírají prostředky a nelítostně škrtají. Italské mozky již neemigrují, aby hledali nejlepší technické vybavění, jak to bývalo v minulosti. Dnes emigrují, aby vůbec mohli pracovat, a aby vůbec přežili, přidávají se ke 300.000 mladých lidí (ve věku 20 až 40 let), kteři mezi rokem 2000 a 2010 opustili Itálii a stali se součástí celkem 1,3 mil. Italů, kteří žijí v Evropě mimo hranice své rodné země.
V den, kdy celý svět uctívá génia Steve Jobse, který svými nápady pomohl Americe upevnit svoji pozici mezi velmocemi, v Itálii dostáváme další snížení ratingu od agentury Moody’s a mnoho Italů se ptá, proč by měla budoucnost jejich dětí být v rukou takového „zázraku“, jakým je ministryně Maria Stella Gelmini.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist