To, co spatřujeme kolem sebe, není jen prostý diletantismus čelních představitelů eurozóny, ale i cílené kroky předcházející nebezpečné panice, obvykle doprovázející živelný bankrot.  Dalším navazujícím krokem je již vlastní realizace řízeného bankrotu.

Otázkou zůstává správné načasování, vhodný okamžik a způsob realizace, tak aby způsobené otřesy na finančních trzích nevyvolaly nebezpečnou řetězovou reakci. Samotná velikost řecké ekonomiky není tím významně rizikovým faktorem. Riziko a třaskavost umocňuje aktuální nestabilita světové ekonomiky a dluhová krize degenerující západní civilizace. Určitě nelze opomenout, že se jedná o historicky první bankrot západní země, člena eurozóny v moderních dějinách.

A to si přiznejme, to tady ještě nebylo. Až se chce psát, že píšeme ekonomické dějiny….

Řízený bankrot je s vysokou pravděpodobností jednou z lepších alternativ řešení insolvence Řecka. Je zbytečné si nalhávat, že lze s vysokou přesností odhadnout, co se skutečně bude odehrávat, až to propukne. V jednom ale shoda určitě panuje - lépe bankrot řízený, nežli živelný.

Jak lze zjednodušeně popsat situaci dneška očima hlavních aktérů eurozóny?

Máme strach, protože nevíme. A protože nevíme, tak se snažíme koupit čas.

Přiznejme si, že odkládáním řešení a čekáním na vhodnější okamžik lze propást nejvhodnější moment k razantní řízené akci eurozóny, USA a MMF, která předurčí vývoj na finančních trzích.

Nenalhávejme si, že někdo z hlavních aktérů, kromě samotného Papandrea, se vážně zabývá pomoci samotnému Řecku. Jde o víc, jde o hodně, jde o samotné EURO, eurozónu, finanční krizi a novou silnou hrozbu světové hospodářské krize.

Pokud jde o vlastní Řecko, tak samozřejmě každá nejistota a odkládání řešení logicky dusí řecké hospodářství a přináší s sebou akcelerující propad řecké ekonomiky. Bez možnosti standardní devalvace vlastní měny nelze reálně vytvořit životaschopné, konkurenční a perspektivní podnikatelské prostředí v zemi zmítané krizí. Množství aktuálních finančních transferů ze země, alarmující počet registrovaných „řeckých“ firem v sousedních zemích, zejména v Bulharsku, je jasnou odpovědí na nereálnost, neodpovědnost a nepochopení otázky - jak z pekelné spirály úpadku ven.

A nyní na co můžeme být připraveni? Jak probíhá řízený bankrot?

Po uzavření amerických burz, nejlépe v pátek večer předstoupí řecký premier před veřejnost s oznámením neschopnosti Řecka splatit své závazky. Bude se jednat o koordinovanou akci za významné pomoci zemí eurozóny, MMF a USA. Hlavní mezinárodní autority v průběhu víkendu vystoupí s podporou Řecku s cílem limitovat paniku a nebezpečnou řetězovou reakci, která může odstartovat pondělním otevřením burz.

Trh je již předem připravován na maximální hranici splatnosti státních dluhopisů na úrovni kolem 50 % .   

Řecko zavádí zpět svou měnu drachmu. Banky a burza zůstávají zavřeny několik dní, během nichž stát doplní potřebný kapitál. Odepsané dluhopisy vyvolají významné problémy některým bankám v Evropě a USA. Nákaza se postupně rozšiřuje. Do hry zasahují jednotlivé státy a instituce, doplňuje se potřebný kapitál a minimalizují škody. Problémy se rozšiřují i na banky poskytující zajištění řeckých dluhopisů. Řecko uzavírá devizový styk se zahraničím. Do oběhu se dostávají okolkované bankovky eura nahrazující v první fázi drachmu. Kurs drachmy se rychle propadá. Vlastní devalvace může být velmi razantní. Opětovné zavedení měny se neobejde bez aktivní účasti a pomoci hlavních světových hráčů a institucí. Dramatické znehodnocení nové měny v dlouhodobém horizontu významně napomůže zlepšení konkurenceschopnosti řecké ekonomiky.

Důležitým předpokladem úspěchu řízeného bankrotu je nutnost utajení konkrétního momentu realizace, jinak nelze očekávat zdar. Z toho vyplývá, že vlastnímu oznámení neschopnosti státu platit závazky bude zákonitě předcházet vzrušené prohlášení opačného významu. Následně pak lze očekávat řízený bankrot.

 

Držme si klobouky.