Vychovávat si hvězdy a nemuset je kupovat za velké peníze - to je sen všech fotbalových klubů, ale jen jeden klub to dělá nejlépe - FC Barcelona. Tým, jehož první tým nabitý hvězdami převážně z vlastního "chovu", dnes nastoupí proti plzeňským fotbalistům v Lize mistrů.
La Mesií prošli Guardiola a Messi
Fotbalovou akademií klubu s názvem La Masia, která ve čtvrtek otevře nový areál za devět milionů eur, prošel trenér Barcy Pep Guardiola i největší hvězdy týmu Lionel Messi, Xavi, Sergio Busquets, Andrés Iniesta či Carles Puyol.
"Často vzpomínám, jak jsem La Masií postupoval. A je skvělé, jaké tam mladí hráči mají podmínky. Pro Barcu je důležité, aby měla dál takové zázemí, odkud může dál brát nové hráče," řekl Lionel Messi, největší hvězda světového fotbalu, na tiskové konferenci před zápasem s Plzní.
Stará La Masia pro Barcu vychovávala hráče od roku 1979, po 32 letech a slavný klub bude 300 let starou farmářskou usedlost, která těsně sousedí s Nou Campem, dál využívat. Nová akademie je od slavného stadionu dál, ve čtvrti Sant Joan Despí, kde se stane součástí komplexu, v němž je i tréninkové centrum prvního mužstva Barcy.
Akademii nastavil slavný nizozemský fotbalista Johann Cruyff, který v Barceloně hrál i trénoval a podobnou akademií prošel v Ajaxu Amsterodam. "Mladí hráči tady mají druhý domov," řekl Chemi Terres z tiskového oddělení klubu.
Sportovním ředitelem akademie je někdejší záložník týmu Guillermo Amor a ten se stará i o školu, která je součástí La Masie. Klub totiž dbá na to, aby se hráči nevyvíjeli jen po fotbalové stránce. Mladíci tu mají k dispozici také stravování, lékaře a problémy řeší s vychovateli. Ti, kteří do Barcelony přicházejí zdaleka, v La Masii také bydlí.
Dvaasedmdesát nadějí
Skauti sem přivádějí hráče z celého světa. Nyní v La Masii působí 72 hráčů, mezi fotbalisty tu jsou i někteří nadějní basketbalisté či házenkáři, protože FC Barcelona zdaleka není jen fotbal.
Do centra ale docházejí i hráči Barcy, kteří sice bydlí přímo ve městě, ale v La Masii navštěvují třeba školu a pak zůstávají na trénink. "Takový systém zvolil třeba Messi, který po přestěhování z Argentiny s rodinou našel nový domov přímo v Barceloně. Ale v La Masii stejně trávil spoustu času," vysvětloval Terres.
Na internátu nepřespávali ani Xavi s Busquetsem a Puyolem, rodilí Katalánci. Ovšem například Iniesta s brankářem Víctorem Valdésem či současný kouč Guardiola se jako mladí do La Masie přestěhovali a museli zvládnout odloučení od rodiny. "Hráč, který projde La Masií, se liší od ostatních. Je to plus, protože se za Barcelonu perete od dob, kdy jste byl ještě dítě," líčil velký klubista Guardiola.
Hráči za pobyt v La Masii neplatí, všechno jde na účet klubu. V akademii jsou ale pravidla, kterými se musí řídit. Hráči mají rozvrhy, podle kterých vyrážejí do školy i na trénink. Neexistuje záškoláctví, vynechání tréninku či ponocování. "Ale nikdo nereptá. Ti kluci si v La Masii plní své sny. Jsou totiž součástí Barcy," prohlásil Terres.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist