U mléčných výrobků v obrovské samoobsluze v severní čtvrti Amsterodamu se rozhlíží velmi starý pán bezradně kolem sebe a zjevně pátrá po někom kdo by mu pomohl. Ani o to moc nestojíš při běhu za nákupním vozíkem dávat se s někým do řeči. Návštěva samoobluhy je ale zjevně pro takového staříka velkým dobrodružstvím. A tak ti to nedá. Dovíš se, že jeho žena už nežije a jeho děti mají vlastní život. Starý pán se jen hořce usmívá a dodává, že nejhorší je s nikým celý den nepromluvit.
V těchto dnech probíhal v Nizozemí tzv. Týden proti osamělosti. Neboť v této přelidněné zemi se cítí lidé osamělí. V Nizozemí, které se podobá mraveništi. Sice organizovanému, ale přece jen mraveništi. Osamělost v zemi, kde se nenajde pomalu kousek přírody, kde by člověk byl pár hodin sám? Kde les má uhrabané a místy vyasfaltované pěšiny pro celé davy, které tam v nedělní odpoledne špacírují? Kde stojí domy tak blízko sebe, že nahlížíš lidem nejen do dvorků a zahrádek, ale i do jejich životů? Kde okna nemají záclony a lidé například v samotném centru Amsterodamu za pěkného počasí vytáhnou půl obýváku na sluníčko a ‘kliďánko’ bivakují na zápraží a na chodnících před domem?
Nizozemí čítá více než 16,5 miliónu obyvatel. Podle Centrálního statistického úřadu poroste počet obyvatel do roku 2040. Hustota obyvatelstva je asi 400 lidí/km²! Tím je tedy Nizozemí daleko třeba za Bangladéšem, ale jinak v Evropě vede. A lidí stále přibývá, přičemž rostoucí podíl starých spoluobčanů je už teď noční můrou pro demografy, sociology a ekonomy.
Poměrně šokující je skutečnost, že pocit osamělosti má v menší nebo větší míře skoro třetina obyvatelstva Nizozemska. Milión lidí se cítí opravdu osaměle. Nejedná se jen o staré spoluobčany, ale také lidi mladší v produktivním věku nebo jednočlenné domácnosti s dětmi. V časech Facebooku, kde se dovíš, že někdo má pár stovek přátel, taky není osamělost právě ‘v módě’. Není to snad tabu téma, ale nikdo o tom sám nezačne. Samozřejmě to není vždy jen zásluha společnosti, ale taky toho kterého jednotlivce. Orientace na společenský úspěch předepisuje pokud možno co nejrozsáhlejší okruh přátel a známých, ale to, co dříve znamenala víra, rodina a pevně ohraničený životní styl a tím hlubší společenské svazky, které vylučovaly totální osamělost třeba v krušných časech nemoci, to je pryč. Lidé si pomalu hájí kousek životního prostoru, a to je cítit někdy na jejich chování. Přesto že altruismus není holandské povaze cizí, je v každodenním životě hlavně městského člověka dávka lhostejnosti. Každý žije tak trochu sám pro sebe.
Navíc část zvláště starší generace se někdy cítí být cizinci ve vlastní zemi. V tradičně lidových čtvrtích ve velkých městech žije dnes převážná většina imigrantů. Což zajišťuje velkou rozmanitost barev a folklóru, ale na druhé straně - kde dříve desetiletí sídlila známá trafika, tam je nyní pákistánská restaurace, a nebo prodejna s orientálními hábity. K pocitu sounáležitosti nepřispívá taky třeba fakt, že polské pokladní v Aldi samoobsluze zcela suverénně švitoří na staré babky anglicky.
A tak odborníci nabádají v závěru kampaně v rámci Týdnu proti osamělosti k prevenci: pamatuj na zadní kolečka a buduj si - a hlavně udržuj - síť pevných sociálních kontaktů!
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist



