Marek Benda zatím zablokoval rozšíření pravomocí NKÚ na státní firmy na jednání ústavně-právního výboru, a podle zpráv od vysoce postavených politiků ODS má také rozhodující slovo v tom, jak se nakonec k celé věci postaví premiér Nečas. Podívejte se na náš rozhovor s ním, který jsme pořídili během léta.

 

 

Základní argument Marka Bendy, že nechce vytvořit superúřad s obřím rozpočtem, je podivný, když uvážíme, že úřadu se nyní v každém případě nebude navyšovat rozpočet, takže i kontrola obcí bude nanejvýš náhodná a preventivní. Proč nelze totéž u státních a obecních firem?

A i kdybychom přistoupili na to, že se mají pravomoci rozšiřovat postupně, nemělo by se začít z druhého konce?Nebylo efektivnější, aby se při nedostatečných kapacitách kontrolovaly spíše zakázky v rozsahu desítek miliard v obřích firmách, než v rozsahu miliónů v obcích? Ve výroční zprávě BIS stojí, že "český organizovaný zločin nejvyšší úrovně (...) profituje zejména systematickým obohacováním se na (...) firmách se státní majetkovou účastí." a také, že je to možné vzhledem k „osobním vazbám mezi managementem firem a dozorčími radami“. Je náhoda, že je tomu tak zrovna u nás, kde na dozorčí rady nemůže vnější kontrola? A je náhoda, že se tomu ODS tak brání?

Související