Fotbalisté Teplic pokračují ve stíhající jízdě za pohárovými příčkami i po 15. ligovém kole. V něm porazili tápající Bohemians 1905 2:0 a z posledních čtyř zápasů získali celkem deset bodů. Výhru nad tápajícími Bohemians jim přinesly dva premiérové góly - pro dvacetiletého Vůcha první ligový, pro Keriče zase první v teplickém dresu.

Bohemians sice přijeli do Teplic s hodně prořídlou sestavou, čítající jen 16 hráčů, před plným kotlem svých fanoušků si ale počínali od začátku velmi obstojně. Pomáhal jim k tomu hlavně dobrý pohyb ve středu hřiště a nejistota domácích. Jenže nadějné brejky si většinou sami zkazili a nevytěžili z nich skoro nic.

Po dvaceti minutách se obraz hry začal pomalu měnit. Teplice se rozkoukaly a jejich záloha, kterou trenér Rada proti minulým zápasům úplně přeskládal, začala soupeře přehrávat. Ve 28. minutě se ve vápně ocitl po zpětném pasu sám Čajič, jenže jeho ránu zastavili obránci a slabou Vachouškovu dorážku už chytil brankář Sňozík. Za minutu už se ale Tepličtí radovali - Vůch se protáhl po pravé straně až na roh vápna, přehodil si míč na levačku a trefil přesně k bližší tyči. Dvacetiletý mladík se trefil v lize vůbec poprvé, navíc při prvním zápasu v základní sestavě.

Gól domácím hodně pomohl. Za dvě minuty pálil po další Vůchově kličkované Mahmutovič z vápna jen těsně vedle tyče, za další dvě minuty musel Sňozík do vzduch proti křížné střele Keriče. Ještě blíž byl těsně před přestávkou další pokus Mahmutoviče, který se mezi beky protlačil až před brankáře, ale v předklonu už nedokázal trefit branku.

Nabuzení Bohemians po pauze čekali na svého soupeře na hřišti přes sedm minut, ve hře už ale jejich nažhavení tolik poznat nebylo a do šancí se dál vůbec nedostávali. A sami měli v defenzivě problémy. V 65. minutě měl Kerič po rohu na vápně spoustu místa k tvrdé střele, která trefila břevno, pak zkusil přehodit Sňozíka od půlky Vůch, který si před tím položil dva protihráče.

Třetí šanci během dvou minut dali domácím sami Klokani - Bartek nepřesně sklepl hlavou míč stoperům a rázem se díval jen na záda Keriče, který kolem vybíhajícího Sňozíka s přehledem zavěsil. Pro Keriče to byl také premiérový gól, první po příchodu ze Sparty.

Bohemians už se pak na žádnou další zápletku nezmohli; jedinou vážnější příležitost měl v 75. minutě Škoda, jenže jeho střelu zevnitř vápna dokázal brankář Grigar vytáhnout na roh.

FK Teplice - Bohemians 1905 2:0 (1:0)

Branky: 30. Vůch, 67. Kerič. Rozhodčí: Paták - Moláček, Šecová. ŽK: Mahmutovič - Bartek, Škoda, Růžička. Diváci: 3220.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek, Petr Lukáš, Smejkal, Rosa - Vůch, Ljevakovič, Čajič (81. Siva), Vachoušek - Kerič (90. Lácha), Mahmutovič (86. Jindráček). Trenér: Rada.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Pavel Lukáš, Borek, Bartek - Michálek (59. Kraják), Šumský, Kraus (71. Růžička), Moravec - Nešpor (81. Bálek), Škoda. Trenér: Medynský.

Plzeň vyrovnat v Příbrami nestačila

Fotbalisté mistrovské Plzně prohráli 1:2 v Příbrami a letos už počtvrté vyšli bodově naprázdno, což se jim loni "nepodařilo" za celou sezonu. Třetí výhru Příbrami za sebou zařídili svými trefami Pleško s Wágnerem, hosté jen odpověděli snížením Čišovského v závěru.

Za Plzeň dnes nenastoupil reprezentační záložník Václav Pilař, který se prý dohodl na přestupu do Wolfsburgu, a dnes k utkání ani nebyl nominován. Plzeň po dnešku klesla na páté místo v lize a ztrácí deset bodů na vedoucí Spartu, Příbram je sedmá o skóre za Teplicemi.

Plzeň ve středu v běloruském Minsku oslavila v souboji s Borisovem historicky první výhru v základní skupině Ligy mistrů, ale v Příbrami tvrdě narazila. Přestože Středočeši vyhráli jediný z posledních osmi vzájemných duelů, dnes většině zápasů kralovali a jen dokázali, že jejich poslední dva ligové triumfy a postavení v horní polovině tabulky nejsou dílem náhody.

Příbramští zahrozili už po čtvrthodině průnikem Koukala, před nímž na poslední chvíli zasáhl brankář Čech. Pak devatenáctiletého mladíka Mareše o jeho druhý ligový gól obral chybným verdiktem asistent rozhodčího. Ve 36. minutě už domácí bouřlivě slavili: Koukal kolmicí vysunul Pleška, jehož rána levačkou zapadla do růžku plzeňské branky.

Bez jiskry hrající Západočeši se jen těžko srovnávali s důsledným a vysunutým presinkem. Až na konci prvního poločase se v ofenzivě probrali po akcích příbramského odchovance Rajtorala a Petržely, který dnes odehrál 200. ligový zápas.

Šokem ale pro hosty začal druhý poločas. Nejprve zažívali zklamání, když Bakoš hlavičkoval do tyče, a následně udělal hrubou chybu jejich stoper Čišovský, za kterého v Minsku spolehlivě zaskočil Ševinský. Jeho zaváhání využil autor první příbramské branky Pleško, po jehož skvělém pasu zajistil Příbrami už dvoubrankové vedení Wágner, skórující už posedmé v sezoně.

Až pak Plzeň spustila divokou stíhací jízdu a soupeře dostala pod velký tlak. Kdyby však Wágner ze dvou brejků v jasných šancích skóroval, zápas byl dávno před koncem rozhodnutý. Čtvrt hodiny před koncem zápasu zajistil dramatickou zápletku Čišovský, který po rohu Petržely hlavou snížil a částečně odčinil hrubku před druhým gólem.

Plzeň pak mocně finišovala, dožadovala se i penalty po údajné ruce stopera Hejdy. Příbram však v hektickém závěru cenný skalp mistra udržela, s Plzní přetrhla sérii tří porážek. Plzeň venku prohrála druhý zápas za sebou, před třemi týdny neuspěla na Slavii.

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 2:1 (1:0)

Branky: 36. Pleško, 53. Wágner - 76. Čišovský. Rozhodčí: Kocourek - Štěrba, Blažej. ŽK: Krejčí, Koukal, Štochl, Divíšek, Šlapák - Kolář, Limberský. Diváci: 6670.

Sestavy:

Příbram: Hruška - Štochl, Krejčí, Hejda, Divíšek - Mareš (90. P. Pilík), Koukal, Tarczal, T. Pilík (77. Šlapák), Pleško (65. Papšys) - Wágner. Trenér: Vavruška.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (89. Hora), Kolář (66. Darida), Ďuriš (61. Fillo) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Olomouc zůstává poslední, Psotka končí

Fotbalisté Hradce Králové ukončili sedmizápasové čekání na výhru, když v 15. kole první ligy zvítězili 2:0 v Olomouci. Naopak Sigma posedmé za sebou ztratila body a nadále zůstává i vinou bodového odpočtu za korupci poslední v tabulce. Oba góly Hradce vstřelil devatenáctiletý záložník Jaroslav Zelený.

Hradec byl od začátku nebezpečnější. Štěpánova střela však byla příliš slabá a Hochmeistrova dělovka z přímého kopu zase mířila doprostřed branky na připraveného Zlámala. Ten ve 14. minutě zneškodnil i hlavičku Zeleného.

Olomouc měla tlak, ale do šancí se dostávala těžko. Až v 16. minutě hledal Varadi před prázdnou brankou Navrátila, ale brankář Koubek stačil jeho záměr včas zmařit. O deset minut později poslal dobrý centr před branku hostí Vepřek, Varadi na něj nedosáhl a Petr se po zákroku Koubka dožadoval penalty. Sudí Kovařík však pokutový kop neodpískal.

První šanci druhé půle měl po Heinzově centru Petr, ale šajtlí minul. Hradec ale předvedl větší produktivitu. Černý našel na zadní tyči Zeleného a ten v těžké pozici usměrnil míč mezi tyče a poslal svůj tým do vedení. V 58. minutě mohl zvýšit Hochmeister po centru Zeleného z přímého kopu. Sigmu podržel výborným zákrokem Zlámal.

Další pohroma na Andrově stadionu ale přišla v 70. minutě. Zelený prošel obranou, Škerle ho při odkopu nastřelil a odražený míč skončil za zády bezmocného Zlámala.

Olomoucký brankář odvrátil ještě větší prohru dvěma zneškodněnými pokusy Štěpána. Na druhé straně měl pět minut před koncem obrovskou šanci Schulmeister, ale Koubek ho fantasticky vychytal. Olomouc tak už 315 minut nedala gól.

Bezprostředně po domácím utkání s Hradcem Králové zasedlo představenstvo SK Sigma Olomouc a odvolalo z postu trenéra prvoligového týmu Zdeňka Psotku. Vedením mužstva byl pověřen Augustin Chromý.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 0:2 (0:0)

Branky: 54. a 70. Zelený. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Mencl. ŽK: Bajer, Vepřek, Koutný - Poděbradský, Zelený. Diváci: 4029.

Sestavy:

Olomouc: Zlámal - Přikryl (71. Klesnil), Škerle, Koutný, Vepřek - Hořava, Bajer, Navrátil (85. Jerome) - Varadi, Heinz, Petr (64. Schulmeister). Trenér: Psotka.

Hradec Králové: Koubek - Plašil, Hochmeister, Fukal - Fischer, Zelený, Janoušek (90.+2 Chleboun), Poděbradský - Štěpán (89. Jandík), Dvořák (90.+3 Rezek), Černý. Trenér: Kotal.

Mladá Boleslav doma porazila Budějovice po třech letech

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili v 15. kole první ligy České Budějovice 3:1. Z domácí výhry nad Dynamem se radují po třech letech zásluhou dvou branek Ondřeje Zahustala a osmé trefy v sezoně v podání Jana Chramosty. Za Budějovice, které hráli posledních 20 minut bez vyloučeného Pavla Nováka, snižoval Luboš Pecka. Boleslav poskočila na třetí místo.

České Budějovice nemohly využít vykartované opory Ondráška s Otepkou, nenastoupili ani zranění Stráský, Petráň a Riegel. První ligový start si naopak připsal sedmnáctiletý útočník Linhart. Do hry se však příliš nedostal, protože domácí měli od začátku územní převahu.

Mladá Boleslav korunovala nápor prvním gólem ve 14. minutě. Kulič byl v běžeckém souboji o míč rychlejší než brankář Křížek, přeloboval ho a Chramosta na brankové čáře dorazil míč do opuštěné sítě.

V dalších šancích postupně neuspěli Chramosta, Procházka či Kysela, ale domácí ještě před přestávkou přece jen zvýšili náskok. Na 2:0 skóroval ve 45. minutě Zahustel, když po přihrávce Chramosty v pokutovém území zacílil přesně ke vzdálenější tyči.

Nadějné vedení však jako kdyby mladoboleslavské hráče na začátku druhého poločasu ukolébalo a v 53. minutě snížil z první střely hostů na branku Pecka. Ex-boleslavský útočník si u tyče vyskočil na centr Klesy z pravé strany a hlavou se nemýlil.

Českobudějovičtí se čím dál více osmělovali do útoku, ale jejich šance na vyrovnání klesly v 71. minutě. Štohanzla zastavil Novák na útočné polovině skluzem bez zájmu zasáhnout míč a rozhodčí Mikel ho vyloučil.

Ve zbývajícím čase se Jihočeši do výraznější šance na vyrovnání nedostali, naopak Mladá Boleslav v 84. minutě pojistila vedení gólem na 3:1. Kulič rozehrál roh na hranici vápna na Štohanzla, ten vypálil a odražený míč dopravil do sítě Zahustel, který tak skóroval v zápase už podruhé. V nastavení ještě trefil Kulič břevno.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 3:1 (2:0)

Branky: 45. a 84. Zahustel, 14. Chramosta - 53. Pecka. Rozhodčí: Mikel - Chytil, Gallo. ŽK: Šírl, Kysela (Boleslav). ČK: 71. Novák (České Budějovice). Diváci: 3394.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Rolko, Šírl - Ščuk, Procházka (61. Kúdela), Štohanzl - Zahustel, Chramosta (89. Synek), Kulič. Trenér: Koubek.

České Budějovice: Křížek - Čirkin, Lengyel, Brezinský, Machovec (25. Novák) - Klesa, Rýdel, Pecka, Javorek, Sandro (83. Horejš) - Linhart (64. Němec). Trenér: Cipro.

Žižkovu změna trenéra nepomohla

Fotbalisté Viktorie Žižkov při premiéře nového trenéra Romana Nádvorníka prohráli v 15. kole první ligy doma se Slováckem 0:1. Připsali si tak pátou porážku za sebou a nadále zůstávají na předposlední příčce. Jediný gól zápasu zaznamenal už v 6. minutě David Pavelka.

Premiéru trenéra Nádvorníka, který v týdnu nahradil odvolaného Martina Pulpita, hosté pokazili už v úvodu zápasu, kdy protivníka naprosto překvapili. Ve druhé minutě se dostal do zakončení osamocený Došek, avšak brankář Vaclík zasáhl skvěle. O chvíli později už ale inkasoval. Po narážečce Ondřejky na hranici vápna se Pavelka uvolnil přes dva protihráče a přízemní prudkou střelou překonal Vaclíka.

Následně sice domácí tlačili a kombinační hrou nepůjčili soupeři balón, ovšem největší šanci Kalivody u bližší tyče brilantně zlikvidoval gólman Filipko. Hosté zahrozili v závěru prvního poločasu, křížnou ranou Doška však Vaclík jednoruč vyrazil a Šťastný odvrátil balón ve skluzu za postranní čáru.

Viktorka se usadila na polovině Slovácka i zkraje druhého poločasu, jenže na pozornou obranu soupeře nenacházela recept ani po zemi, ani vzduchem. Navíc se Slovácko po pár minutách osmělilo a využívalo brejků, z hranice vápna poslal Volešák míč nad Vaclíkovu branku. Domácí byli v ofenzívě většinou naprosto bezbranní, v jediné střelecké možnosti pálil Čermák asi o dva metry vedle levé tyče.

S ubývajícím časem Viktorka neustále kombinovala po zemi, jenže chyběla finální přihrávka a hráčům vždy k zakončení kousek scházel. Nebezpečí pro hostující obranu znamenaly pouze standardní situace. V 73. minutě po dlouhém centru Šťastného proletěl balón až k osamocenému Kadeřábkovi, jenže ten nepochopitelně z metru napálil jen nohu brankáře Filipka.

V závěru mohl definitivně rozhodnout hostující Volešák, o pár decimetrů ale netrefil vzdálenější tyč. Poslední vážnější možnost zápasu měl domácí Böhm, jenže ten byl před prázdnou brankou na poslední chvíli zablokován.

Viktoria Žižkov - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 6. Pavelka. Rozhodčí: Jílek - Lhoták, Zlámal. ŽK: Procházka, Kadeřábek - Daníček. Diváci: 2315.

Sestavy:

Žižkov: Vaclík - Šťastný, Bodeček, Procházka, Čermák - Kadeřábek, Súkenník (76. Lafrance), Folprecht (59. Sivrič), Kalivoda, Bořil (46. Bartl) - Böhm. Trenér: Nádvorník.

Slovácko: Filipko - Mezlík, Košút, Trousil, Kubáň - Ondřejka (81. Perůtka), Daníček, Pavelka (90. Reinberk), Volešák, Valenta (89. Poliaček) - Došek. Trenér: Soukup.

Sverečeské derby okořenil 100. gól Lafaty

Fotbalisté Liberce remizovali v 15. ligovém kole v severočeském derby s Jabloncem 2:2, když museli dvakrát dotahovat soupeřův náskok. Hlavní událostí zápasu byla vedoucí branka hostujícího útočníka Davida Lafaty, který se ve 37. minutě dočkal sté ligové trefy, v letošní sezoně jich vstřelil už sedmnáct. Liberečtí po pěti vítězných zápasech ztratili body, ale mohlo je těšit alespoň to, že znovu doma v prestižním klání neprohráli.

Druhý tým tabulky však propásl šanci stáhnout manko na vedoucí Spartu, na niž dál ztrácí šest bodů. Jablonec je čtvrtý, ale přeskočit ho může Mladá Boleslav.

Prestižní duel ozdobila atraktivní podívaná a oboustranně útočný fotbal, který od začátku přinášel v přímém souboji nejlépe střílejících týmů ligy mnoho šancí před oběma brankami. Ofenzivní karneval začali hosté už ve druhé minutě, kdy vzal Pitákovi jasnou šanci chybný verdikt asistenta. Pak se do hry rychle dostali i domácí, když zahrozili střelami Štajnera, Karišika a především Rabušice, který toužil navázat na minulé dva zásahy na Slovácku.

Jablonec evidentně netížil komplex z minulých zápasů v Liberci a domácím jako by nestačila varování po nadějných pokusech Kovaříka a Jarolíma. Osm minut před poločasem další chybu v liberecké rozehrávce už hosté ztrestali. Vácha hrubě chyboval ve středu pole, Lafata po pasu Pitáka postupoval sám na brankáře Bičíka a sólo nakonec úspěšně zakončil hlavičkou, byť se míč po jeho první střele odrazil od břevna. Lafata, který dal Liberci sedmý gól z pěti posledních duelů, svoji jubilejní trefu se spoluhráči bouřlivě slavil pod sektorem jabloneckých fanoušků.

Shodou okolností se památného gólu dočkal právě na stadionu, kde se v dubnu radoval také do dneška poslední "stovkař" Nezmar, nyní liberecký stoper. Lafatova branka derby ještě více vygradovala. Liberec se vrátil do hry už šest minut po poločase, kdy Váchovu střelu neudržel brankář Špit, hrající 250. ligový zápas, a dorážející Rabušic snadno přišel ke své osmé letošní brance. Za dalších pět minut si ráznou odpověď přichystali hosté. Obléhání liberecké branky zakončil Jarolím, jenž se technicky trefil zpoza pokutového území.

Ani druhé jablonecké vedení hráče Slovanu nezlomilo. A také jim při srovnání manka pomohl kiks hostující obrany: stoper Pavlík vyzval k brejku Breznaníka a jeho centr skvělým volejem poslal křížnou ranou do branky Štajner. Na konci už bylo znát, že oba týmy remízu berou. I když domácí záložník Rilke po příchodu z lavičky propásl velkou šanci.

Slovan Liberec - Baumit Jablonec 2:2 (0:1)

Branky: 51. Rabušic, 64. Štajner - 37. Lafata, 56. Jarolím. Rozhodčí: Bílek - Ubias, T. Kovařík. ŽK: Fleišman (Liberec). Diváci: 5926.

Sestavy:

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Karišik, Fleišman - Šural (75. Bosančič), Vácha, Janů, Breznaník (79. Rilke) - Štajner - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Novák - Kopic (79. Vošahlík), Loučka, Jarolím, Piták (85. Vaněk), Kovařík (89. Jablonský) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Sparta doma hrála s Duklou bez branek

Fotbalisté Sparty remizovali v předehrávce 15. ligového kola v malém pražském derby s Duklou bez branek a potřetí za sebou doma nevyhráli.

Na gól před svými fanoušky čekají Letenští v nejvyšší soutěži už 295 minut, přesto si díky prvnímu nerozhodnému výsledku v sezoně definitivně zajistili přezimování v čele tabulky. Před druhým Libercem mají sparťané nyní sedmibodový náskok.

Sparťanský trenér Martin Hašek litoval, že jeho svěřenci nedokázali navázat na pondělní vítězství 4:0 na hřišti Bohemians 1905 a doma potřetí nevyhráli. "Po dvou porážkách doma byl pro nás tenhle zápas velmi důležitý. Chtěli jsme navázat na výkon na Bohemce, ale to se nám v žádném případě nepodařilo.

V první půli jsme začali vcelku normálně, ale pak jsme začali kupit množství nevynucených chyb. I ti hráči, kteří by měli být nositeli výkonu, chybovali. Byli jsme nepřesní a nevytvářeli si šance," řekl Hašek na tiskové konferenci.

Ani po změně stran se matný výkon Sparty nezlepšil. "Soupeř se zatáhl ještě hlouběji, ale nám se nedařilo sbírat odražené míče a pokračovali jsme v nepřesnostech. Tak se zápas dovyvíjel až do konce a ani štěstí se k nám nepřiklonilo," připomněl Hašek tyč v závěru.

Rozdíl ve výkonech Sparty doma a venku podle něj tkví především v psychice hráčů. "To, že hráči hrají do plných, neznamená, že musíme zkazit 20 nevynucených přihrávek. Je to těžko pochopitelné, před čtyřmi dny podáme velmi dobrý výkon a dnes tohle. V domácích zápasech není z hráčů cítit ta síla, to sebevědomí, které mají venku," prohlásil Hašek.

Ten má podle některých spekulací Letnou spolu s Jozefem Chovancem v zimě opustit. "Ten průběh ani výsledek moji pozici, o které se teď mluví, asi příliš neupevnily," připustil.

Kouč Dukly Luboš Kozel bod bral. "Chtěli jsme to Spartě maximálně znepříjemnit a trošku jsme vycházeli z toho, co tady hrála Boleslav. Věděli jsme, že když domácí mají hrát do plných, nemají takovou kvalitu. Chtěli jsme tu vstřelit gól, ale s bodem musíme být spokojeni," uvedl.

S výjimkou úvodu byl s výkonem hráčů poměrně spokojen. "Začátek byl z naší strany trošku bojácný a prokázalo se, že někteří hráči takovýhle zápas hrají poprvé. Od patnácté minuty jsme ale hráli to, co jsme chtěli. Dostali jsme se pod tlak až po příchodu Kweukeho. Při šanci domácích nám přálo štěstí, ale i to je potřeba, pokud chcete na Spartě uspět," dodal.

Sparta Praha - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Adámek - Pelikán, Marek. ŽK: Hušbauer - Vorel. Diváci: 7454.

Sestavy:

Sparta: Švenger - Vidlička, Brabec, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Sionko, Matějovský, Grajciar (56. Kweuke), Krejčí (73. Podaný) - Kadlec (82. Slepička). Trenér: Chovanec.

Dukla: Rada - Hašek, Mikula, Vorel, Vrzal - Malý (86. Šmíd), Gedeon, Hanousek - Svatonský (65. Markovič), Lietava, Berger (84. Pázler). Trenér: Kozel.