Paní Nováková má dvě malé děti a řeší vážný problém. Její manžel si vzal bez jejího vědomí spotřební úvěr na LCD televizi a dovolenou v Nepálu. Přišel ale o zaměstnání a s ním schopnost úvěry splatit. Teď spí na gauči, jí lančmít a z nervozity kouří jednu cigaretu za druhou. Hledá práci, ale nedaří se mu to. Exekutoři hrozí, že Novákům seberou dům, kde bydlí. Paní Nováková je aktivní žena a přemýšlí, jak z nepříjemné situace ven.

Může svého muže přinutit omezit cigarety, rozprodat jeho zásobu plechovek lančmítu a zkusit ve sběru udat i jeho gauč. Její muž bude hlady, ale exekutoři se lančmítem nenasytí a Novákovic rodina nebude mít kde bydlet.

Druhá možnost je, že svého muže povzbudí a dohodí mu práci u kamarádky ve firmě. Když bude nejhůř a exekutoři za dveřmi, uhradí dluh půjčkou od rodičů a peníze si pak bude brát zpět z manželova nového platu, který si nechá posílat na svůj účet.

Paní Nováková moudře zvolí druhou možnost. Ne kvůli manželovi, ale proto, aby s dětmi neztratila střechu nad hlavou.

Euro, EU a světová ekonomika jsou ohrožené kvůli obavě finančních trhů, že některé státy eurozóny — především Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko a Irsko — nebudou schopné splatit své dluhy. Schopnost státu splácet dluhy přitom závisí na třech faktorech: zaprvé na ochotě nežít nad své možnosti a naopak se uskrovnit, zadruhé na stavu ekonomiky a zatřetí na úrocích za existující dluh.

Pokud je hlavní problém v životě nad poměry, řešením je škrtat. Pokud je problém v reálné ekonomice, je třeba naopak ekonomiku podpořit státními výdaji a nízkými úrokovými sazbami, ne dusit škrty. Pokud je problém v úrocích, je potřeba změnit očekávání finančních trhů zárukou, že dluhy budou splaceny. Takovou zárukou by byl slib výkupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou.

Vedoucí představitelé Německa a některých dalších zemí eurozóny si podle všeho myslí, že klíčem k řešení současné situaci je ono "zaprvé": potřebujeme tvrdé škrty a vynucené snižování veřejných schodků v postižených zemích. Podle jejich vyprávění si tyto země žily nad poměry a utrácely více, než mohou splatit.

Níže zobrazený graf ukazuje pro každou zemi EU rozdíl mezi státním dluhem v procentech HDP v roce 2007 a státním dluhem v procentech HDP v roce 1997. Data pochází z Eurostatu. Jak si stojí ohrožené země? Irsko snížilo za dekádu předcházející krizi svůj dluh o téměř 40 procentních bodů, nejvíce z celé unie. Španělsko kombinací vyrovnaných rozpočtů a slušného růstu svůj dluh v poměru k HDP snížilo o 30 procentních bodů, Itálie ten svůj o 14. Jen Portugalsko a Řecko odpovídají příběhu o neudržitelně zrychlujícímu zadlužování. Mimochodem, všimněte si, kde je v grafu Česko.

Země, které jsou nyní pod palbou finančních trhů, se tedy nevyznačují nabalováním dluhů v období deseti let před krizí. Co mají společné? Prudký nárůst dluhu v poměru k HDP po začátku krize. Následující dva grafy oba ukazují vývoj dluhu v těchto zemích v letech 1995-2010. Liší se tím, že v druhém grafu jsem odečetl hodnoty dluhu v roce 1995, všechny země v něm tedy začínají na stejné hodnotě. V Irsku za dramatický růst dluhu od roku 2008 může masivní vládní pomoc bankám. V dalších zemích jsou na vině pokles HDP a vysoká nezaměstnanost, které vedou ke snížení vybraných daní a větším sociálním výdajům. V Řecku a dnes už i v dalších zemích pak ke zhoršování situace silně přispívají vysoké úroky ze státních dluhopisů.

Musím se tedy připojit k například Janovi Macháčkovi, Paulu Krugmanovi a deníku Wall Street Journal v názoru, že neschopnost některých zemí splácet své dluhy není bezprostředně zaviněna utrácením, ale kombinací špatné situace v reálné ekonomice a vysokých úroků ze státních dluhopisů. Pokud lze euro ještě zachránit, bude k tomu potřeba solidarita mezi evropskými zeměmi a radikální zásah Evropské centrální banky.

Narozdíl od paní Novákové paní Eurozona zatím jen omezuje svému muži příděly cigaret a doufá, že exekuce bude odložena. Bojím se, že nebude.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist