Tak tu máme další eurodebatu. Tentokrát o schvalování státního rozpočtu na unijní úrovni. Řada úctyhodných mužů (i řada neúctyhodných mužů) doporučuje na požadavek přistoupit. Vyrovnaný rozpočet stejně potřebujeme. Tak proč dělat problémy kvůli nějakému obskurnímu nacionalismu?

Odpověď je velmi jednoduchá. Nechť je návrh státního rozpočtu České republiky napříště schvalován v Berlíně. Nechť je to německé ministerstvo financí, kdo napříště určuje, jak vysoké mají být v Čechách daně, jak vysoké bude porodné nebo jestli může vláda financovat i ty školy, kde se nevyučuje v němčině.

Ale potom je správné také udělat druhý krok. Zrušme volby, které stojí miliardy. A zrušme obě parlamentní komory, jejichž provoz stojí jen o něco méně. K čemu máme volit a platit zastupitelské orgány, jestliže přijdou o poslední významnější pravomoc, která jim ještě zbyla?

Pokud někdo navrhuje schvalovat rozpočet na unijní úrovni a zároveň tvrdí, že je možné zachovat demokratické zřízení, lže. Jestli má někdo za to, že obyvatelé ČR jsou natolik méněcenní, že protektorát je pro ně nejlepší řešení, nechť to řekne otevřeně. Aspoň tolik poctivosti bychom požadovat mohli.