Nejčastěji si práci za hranicemi hledají lidé méně kvalifikovaní, a to v oborech jako jsou doprava, spedice, logistika, výroba, automobilový průmysl.
Na druhou stranu je do České republiky ochoten odejít i vysoký počet lidí z oblasti informačních technologií nebo vrcholového managementu, o které je zájem i na Slovensku. Potvrdila to Zuzana Lincová, Country Manager společnosti Profesia CZ .
Kategorie informačních technologií v pořadí zájmu o práci v České republice následuje hned za první desítkou. Představuje 8 procent z těch, kteří uvádějí, že chtějí odejít pracovat do České republiky. Až 12 procent z celkového počtu informatiků ze Slovenska, kteří si v roce 2011 hledali práci, ve svých životopisech uvádí, že jsou ochotni odejít za prací do Česka,.
Pokud jde o vrcholové manažery, lidem v této kategorii dělá práce v sousední zemi ještě menší problém. Z celkového počtu vrcholových manažerů ze Slovenska si práci zároveň v České republice hledá až 15 procent.
Velký vliv na dojíždění za prací má pro většinu lidí místo bydliště a nezaměstnanost v kraji původu. Odejít do České republiky mají zájem nejčastěji lidé z krajů na východě Slovenska, jako je Prešovský a Košický kraj, kde je nadprůměrná nezaměstnanost. Vysoký zájem o práci v České republice mají také lidé ze západu Slovenska, z krajů u hranic s ČR, kde je naopak nezaměstnanost výrazně podprůměrná.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist