Nejčastěji si práci za hranicemi hledají lidé méně kvalifikovaní, a to v oborech jako jsou doprava, spedice, logistika, výroba, automobilový průmysl.

Na druhou stranu je do České republiky ochoten odejít i vysoký počet lidí z oblasti informačních technologií nebo vrcholového managementu, o které je zájem i na Slovensku. Potvrdila to Zuzana Lincová, Country Manager společnosti Profesia CZ .

Kategorie informačních technologií v pořadí zájmu o práci v České republice následuje hned za první desítkou. Představuje 8 procent z těch, kteří uvádějí, že chtějí odejít pracovat do České republiky. Až 12 procent z celkového počtu informatiků ze Slovenska, kteří si v roce 2011 hledali práci, ve svých životopisech uvádí, že jsou ochotni odejít za prací do Česka,.

Pokud jde o vrcholové manažery, lidem v této kategorii dělá práce v sousední zemi ještě menší problém. Z celkového počtu vrcholových manažerů ze Slovenska si práci zároveň v České republice hledá až 15 procent.

Velký vliv na dojíždění za prací má pro většinu lidí místo bydliště a nezaměstnanost v kraji původu. Odejít do České republiky mají zájem nejčastěji lidé z krajů na východě Slovenska, jako je Prešovský a Košický kraj, kde je nadprůměrná nezaměstnanost. Vysoký zájem o práci v České republice mají také lidé ze západu Slovenska, z krajů u hranic s ČR, kde je naopak nezaměstnanost výrazně podprůměrná.