Protesty proti dohodě ACTA dostávají občas nádech absurdního divadla. Mezinárodní obchodní smlouva - už podle názvu naprosto nudný dokument - rozžhavila řadu mladých lidí navzdory desetistupňovým mrazům. Demonstranti přitom často protestují proti něčemu, co v českém právu dávno platí a odmítnutí obávané dohody na tom vůbec nic nezmění. Politici je nakonec ujistí, že to tak zůstane a sklidí nadšený potlesk.

Ti samí politici přitom schválili většinu předpisů, které ACTA jen potvrzuje. A nic jim nebrání přijmout v budoucnu opatření, která jsou v dohodě jen zmíněna jako nepovinná. S mezinárodní smlouvou, nebo bez ní. Stačí počkat až dnešní zájem veřejnosti opadne. Pondělní odložení projednáváni dohody v parlamentu navíc není výsledkem protestů jako spíš stejného kroku polské vlády v pátek. K tomu korunovaného opravdovým hackerským útokem na místo nejcitlivější - premiérovu politickou stranu.

Rychlé ne v parlamentu tak naopak může hrát do karet skupinám prosazujícím silnější regulaci internetu. ACTA se obětuje, symbol zmizí z očí a různá omezení se snáze protlačí jako součást nezajímavých předpisů a jejich novel. Příležitost k debatě nad naším přístupem k internetu a digitálnímu prostředí bude zase nadlouho pryč.

Nijak nepomáhá ani to, že řada důvodů pro odmítnutí ACTA je spíš výsledkem nepochopení, neznalosti a omylu. Například snaha novinářů, analytiků a osob jinak povolaných, vyjadřovat se k formulacím mezinárodní smlouvy - specializovaného textu, kterému skutečně rozumí jen přibližně deset lidí v celé zemi - vyvolává u právníků spíše úsměv. Pořád se také objevují odkazy na dva roky staré návrhy Spojených států zaměňované s finálním textem dohody, různé hrozby prohledávání na letištích, nebo strach z nových ďábelských protipirátských zákonů.

Ministerstva i Evropská komise přitom ujišťují, že přijetí ACTA nás nenutí změnit ani jediný právní předpis. Shodují se na tom i významní právníci a žádný z kritiků na dotaz HN nejmenoval ani jeden konkrétní článek dohody a konkrétní opatření, které by musela ČR zavést. Mylné argumenty se snadno vyvracejí a pod stůl s nimi padají i konstruktivní návrhy. Snadno také mohou posloužit jako důkaz proč by se mělo o budoucnosti internetu a duševního vlastnictví jednat raději jen mezi experty: “Jen se podívejte co z toho veřejnost udělala minule!”

Takové ujišťování ale lze číst i naopak - jestliže se nic nezmění s přijetím ACTA, nic se nezmění ani s jejím odmítnutím. Bylo by tak lepší analyzovat co v právním řádu  už máme a navrhnout jak s tím naložíme. Přijít s opravdu fungujícím modelem zpeněžování autorských práv v digitálním prostředí, ve kterém autoři dostanou zaplaceno a uživatelé mají co nejsnazší přístup k jejich dílům. To že by ACTA, která konzervuje stávající stav, bránila realizaci něčeho lepšího je jediný pádný a nevyvratitelný argument proti jejímu přijetí. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist