Únorový průzkum preferencí politických stran televize Skai poukazuje nejen na ohromnou ztrátu preferencí vládní strany PASOK (pouhých 8 %), ale také na celkový odklon od tradičních stran a na posilování extremistických uskupení z obou pólů politického spektra.

Hledání nového spasitele se projevuje v příklonu k partajím, které až doposud neměly mnoho zastánců, jako např. ultrapravicová strana Chrysi avji (Zlatý úsvit). Tu by podle průzkumu volilo 3 % lidí, což znamená, že by se dostala do parlamentu. Rovněž Komunistická strana si z necelých 8 % v roce 2009 polepšila na počátku roku 2012 na více než 12 %.

Krajněpravicová Chrysi avji (Zlatý úsvit) je na vzestupu už od roku 2010.  V obecních volbách se tehdy do rady Atén dostal její šéf Nikos Michaloliakos - nejvíce hlasů dostal v athénských čtvrtích, které se potýkají s velkým počtem přistěhovalců a vysokou kriminalitou. A zástupci Chrysi avji na svých internetových stránkách dodávají, že by se Michaloliakos mohl stát dokonce starostou Athén. V parlamentních volbách v roce 2009 získala strana pouze 0,29 %, nyní se její obliba vyhoupla na hranici potřebnou pro vstup do parlamentu. A sami členové strany na www stránkách předpokládají, že do voleb dosáhnou podpory 4,5 %.

Chrysi avji je politické uskupení, které bylo založeno v roce 1993. Už svým emblémem prozrazuje, odkud bere inspiraci. Znak strany je tvořen upraveným řeckým meandrem, který nápadně připomíná svastiku. Chrysavjitisté označují sami sebe za nacionalisty a horlivé pravoslavné křesťany, avšak skutečnost se zdá trochu jiná - někdy je tato strana označována za neonacistickou a fašistickou. Její přívrženci proklamují kulturní nadřazenost Řeků a bílé rasy. V roce 1994 se několik členů této organizace dobrovolně účastnilo po boku Srbů války v Bosně. Program je dle očekávání nesmiřitelný vůči stávající vládě. „Ne zaprodávání naší vlasti! Ne pokořujícímu memorandu! Chceme Nové Řecko!“ Tato hesla a příslib nastolení pořádku na naštvané Řeky zabírají.

Vzestup Zlatého úsvitu může vyvolat problém nejen na úrovni veřejného mínění, ale také na politické scéně, píše se na serveru Ta nea. I když je vzestup krajní pravice zaznamenán i v jiných evropských zemích, pro Řecko nebude příliš dobrou vizitkou, když v parlamentu zasedne krajněpravicová strana. Pro zajímavost uvedu některé reakce Řeků na fóru serveru lifo.gr ohledně zvyšujících se preferencí Chrysi avji:

„Ale ne, nacisté z Chrysi avji do parlamentu! Musíme vyhnat zloděje z křesel, a ne do nich pak posadit vrahy!“

„Proč vám tak vadí Chrysi avji v parlamentu? Máme svobodné volby a lid musí vyjádřit svou vůli. Ve chvíli, kdy je dovoleno antidemokratickým stalinistickým stranám vstupovat do volebního boje, bylo by nefér požadovat zákaz krajněpravicových stran.“

„Máme tady v parlamentu Komunistickou stranu, která je stalinistická a totalitní a která chce u nás ustavit režim jako v Severní Koreji. Proč Vám tedy vadí Chrysi avji?“

Jak by tedy nyní dopadly volby do řeckého parlamentu? Dle průzkumu televize Skai by se do něj nyní dostalo celkem 8 stran. Kromě velkých parlamentních stran Nea Dimokratia (31 %) a PASOK (8 %), by to byly také levicové strany Syriza (12 %), Demokratická levice (18 %) a Komunistická strana Řecka (12,5 %). Dále by prošla konzervativní pravicová LAOS (5 %), která je i dnes parlamentní stranou. Do parlamentu by se také dostalo zmíněné hnutí Chrysi avji (3 %) a Ekologové-Zelení (3,5 %).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist