Organizátoři dnešní demonstrace chtějí, aby Ústavní soud v Brně přezkoumal smlouvu ACTA. Soudci mají určit, jestli dohoda neporušuje základní práva a svobody. "Vyzýváme předsedu vlády Petra Nečase, aby Poslanecké sněmovně navrhl předložení smlouvy ACTA Ústavnímu soudu," řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
Ústava totiž obsahuje postup, podle kterého se mezinárodní smlouvy jako je ACTA přezkoumávají. A to kvůli tomu, jestli české ústavě neodporují. Ústavnímu soudu je ale musí předložit Poslanecká sněmovna, Senát, nebo prezident. Ti mají dohodu ještě schvalovat poté, co jí koncem ledna nechala vláda v Tokiu podepsat. Podobně ústavní soudci rozhodovali už o přijetí Lisabonské smlouvy měnící uspořádání Evropské unie.
Premiér Nečas ale v pondělí oznámil, že počká, než dohodu do Parlamentu pošle. Sklidil za to kritiku i na dnešní demonstraci.
Dohodu mají analyzovat ti, kdo ji podepsali
Odpůrcům se nelíbí, že mají dohodu ACTA analyzovat ta samá ministerstva, která ji za Českou republiku vyjednávala. Obávají se také, že jde o úhybný manévr a vláda chce jen vyčkat až opadne zájem veřejnosti.
Chtějí naopak, aby Parlament dostal smlouvu co nejdříve. Ten by ji pak měl podle Pirátů zamítnout, nebo požádat ústavní soudce, aby se jí zabývali. Nemusí to trvat ani příliš dlouho, v podobných případech mohou poslanci a senátoři žádat, aby soud smlouvu projednal přednostně.
Cíl zneškodněn, hlásí Anonymous. Připisují si útok na stránky CIA - čtěte ZDE
Ústava má řešit svobodu internetu, tvrdí šéf pirátů. Český Megaupload nebude, doufá - čtěte ZDE
Pokud by soudci potvrdili obavy Pirátů, nemohla by být ACTA v tuzemsku vůbec schválena. Alespoň dokud se problémové části neopraví. Rozhodnutí Ústavního soudu by ale mohlo mít i politické dopady a odezvu v ostatních státech, které s přijetím ACTA váhají. Naposledy se mezi ně zařadilo Německo, které neví, jestli ACTA vůbec podepíše.
Svoboda internetu by měla být v ústavě
Na dnešní demonstraci také Piráti přišli s návrhem na vydání ústavního zákona o svobodném internetu. "Abychom se tady nemuseli scházet každé dva měsíce k protestům," uvedl Bartoš.
V centru Prahy protestovaly dva tisíce lidí proti smlouvě ACTA, pod pirátskou vlajkou - čtěte ZDE
Podívejte se, jak se v centru Prahy demonstrovalo proti dohodě ACTA - čtěte ZDE
Ten by měl zakotvit například zákaz odpojování uživatelů od internetu za stahování hudby a filmů, nebo princip takzvané síťové neutrality. Měl by tak v budoucnu zabránit, aby se v Česku přijaly podobné zákony jako navrhované SOPA/PIPA ve Spojených státech, nebo zákon HADOPI ve Francii. Prezident Nicholas Sarkozy v něm prosadil právě zavedení takzvané digitální gilotiny - odpojování za opakované porušení autorských práv.
Český Ústavní soud se k otázkám svobody a technologií vyjádřil několikrát. Naposledy zrušil část zákona o elektronických komunikacích, která umožňovala sledovat, kde se lidé pohybují.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist