V jednom měl premiér pravdu: tato vláda v porovnání s předchozími proti korupci skutečně ledacos podniká. EPS a Oživení se nedávno spolu s dalšími protikorupčními organizacemi pokusili o podrobné a co nejobjektivnější hodnocení vládního protikorupčního snažení. Za výsledné vysvědčení si vláda určitě nezasloužila zmrzlinu, ale samé pětky to taky nebyly.
Jenže občané mají jiný pocit: v anketě na ihned.cz dostala vláda za boj protikorupci jednoznačně pětku (86%).
Takže co děláte špatně, pane premiére?
Jednak, ony ty vaše úspěchy jsou vlastně spíš zásluhou veřejnosti. Vzhledem k tomu, kolik členů této vlády už muselo odejít kvůli korupčním aférám, se asi málokomu chce věřit, že Vaše vláda je k boji proti korupci vnitřně motivována.
Spíše je to tak, že tomu obrovskému veřejnému tlaku na zmírnění korupce, který se u nás v posledních letech vytvořil, nemohou důsledně čelit ani ti nejcyničtější z politků. Bohužel pro vás, česká veřejnost už není tak blbá, jak bývala, a vy dobře tušíte, že vaše aktivity jsou sledovány a jednou by se vám mohly spočítat. A nejen ve volbách – média jsou ve sledování korupčních kauz aktivnější, úředníci se přestávají bát korupci oznamovat, přibývá mnoho watchdogových organizací, které pečlivě analyzují i ty nejzapadlejší veřejné zakázky, a pod tlakem jste průběžně.
Pochopte, že za tohle vás sotva někdo ocení.
Ale především už vás nikdo neocení za to, že půjdete s velkými řečmi po malých rybách, zatímco velkou zlodějinu budete tolerovat. Ano, jsme rádi, že „už nyní se snižují náklady v nemocnicích“ – ale co je to proti 20 miliardové zakázce na tramvaje v pražském dopravním podniku, 100 miliardám na obnovu uhelných elektráren ČEZu nebo zakázce na Temelín?
A co sdělujete veřejnosti dále? Právě v těchto dnech přemlouváte koaliční partnery, aby nepouštěli Nejvyšší kontrolní úřad do státních a obecních firem. Předražené a podezřelé tendry ČEZu jste nechal zkontrolovat ČEZem samotným pod dozorem vrchního podezřelého Martina Romana. Schůzku s protikorupčními organizacemi nad změnou stanov ČEZ, aby bránily obchodování s anonymními firmami, jste odmítl. Volební kampaní ODS jste pověřil Pavla Drobila.
Pod korupcí si už dnes člověk většinou nepředstavuje ledajaký úplatek, ale systematické vysávání největších státních penězovodů organizovanými skupinami.
„Český organizovaný zločin nejvyšší úrovně má podobu vlivových (klientelistických) sítí a podnikatelsko-mocenských struktur. Prostřednictvím legálních ekonomických subjektů profituje zejména systematickým obohacováním se na veřejných rozpočtech a firmách se státní majetkovou účastí,“ konstatuje ve své výroční zprávě BIS.
Právě s touto korupcí by měla zatočit vládní protikorupční strategie a nová legislativa, aby si tato vláda mohla před občany obhájit přídomek „protikorupční“.
EPS a další organizace rozhodně budou chtít dohlédnout na to, aby se vláda nemohla plácat po ramenou za podlézání jasně nastavené laťky. A jsou připraveny pomoci svou expertízou, pokud se odhodláte začít řešit tu korupci, která Českou republiku trápí nejvíc.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist