Mahan ve finálovém duelu ani jednou nepustil do vedení světovou dvojku Roryho McIlroye a utkání ukončil na sedmnácté jamce po výsledku 2&1. McIlroy tak nevyužil šanci vystřídat na pozici světové jedničky Luka Donalda. 
Devětadvacetiletý Mahan prolomil tříletou vládu neamerických golfistů na světové jamkovce a na hřišti Ritz-Carlton získal čtvrtý titul na PGA Tour, už druhý na turnaji World Golf Championship a k tomu prémii 1,4 milionu dolarů. Navíc překazil i sen dvaadvacetiletého McIlroye stát se novou světovou jedničkou. 

McIlroy měl kromě vidiny světového trůnu i další motivaci navíc – mohl se stát ve 22 letech nejmladším vítězem světové jamkovky, jenže to o sedm let staršího Mahana nezajímalo. Už na desáté jamce vedl o čtyři.

A především držel loňského vítěze US Open na uzdě svou přesnou a bezchybnou hrou. „Dostal jsem ze sebe to nejlepší. I když je fakt, že na první devítce jsme se občas oba dost trápili. Já i Rory,“ poznamenal Mahan.

Vítězství díky novému putteru

"Vůbec jsem si nedokázal představit, jak těžké je vyhrát tenhle turnaj, protože musíte vyhrát šest zápasů a hrát proti nejlepším hráčům na světě. Byl to dlouhý, brutálně dlouhý týden. Ale ten pocit je skvělý," neskrýval radost Mahan.

„Musel jsem porazit pět skvělých hráčů, abych došel do finále. Musím porazit ještě jednoho výjimečného hráče, abych vyhrál,“ prohlásil Mahan před finále. Splnil to beze zbytku. „Je to skvělý pocit. Jsem spokojený s tím, jak jsem tady hrál a především puttoval,“ radoval se 22. hráč světového žebříčku s vítěznou trofejí v náručí.

Více golfového čtení na GOLFee.cz:
AKADEMIE: Když to jde, neváhejte a vyražte na hřiště
Blogy osobností i nabídky zájezdů. Co nového na GOLFee? 
VIDEO: Ben Crane hraje golf, baví, zpívá i chytá zloděje

Právě vynikající hra na greenu byla klíčem k vítězství nejen ve finále. Pomohl mu podle jeho slov i nový putter, s nímž začal hrát až těsně před turnajem. „Když chcete uspět, musí si sednout úplně všechno. Je to kombinace řady věcí. Ale bez putteru bych neměl šanci,“ přiznal Mahan.

McIlroy ve finále nezopakoval výborný výkon ze semifinálové bitvy s Westwoodem. Podruhé už se mu zázračný obrat ve skóre nepovedl. „Rozhodující bylo, když jsem ztratil jamky šest, sedm a osm. Pak už bylo těžké se vrátit. Chtěl jsem vyhrát a stát se světovou jedničkou, ale dopolední zápas mě stál hodně sil,“ řekl severoirský golfista po finále, v němž se poprvé střetli dva hráči mladší než třicet let.

Semifinále ovládli Mahan a McIlroy

V evropském semifinále začal ve velkém stylu Angličan Westwood. Po čtyřech jamkách vedl o tři, ale McIlroy nepropadl panice. „Prostě jsem se snažil zůstat v klidu a dostat se zpět do zápasu. Lee začal výborně, ale věděl jsem, že šancí budu mít ještě dost,“ konstatoval McIlroy.

To se také stalo. Na na devítce bylo srovnáno. To vítěze loňského US Open nastartovalo a na třináctce vedl už o tři rány. Na to už osmatřicetiletý Westwood nedokázal odpovědět. Sice ztrátu o jednu jamku snížil, ale víc už nestihl. Prohrál 3&1.

„Je to skvělé být ve finále,“ radoval se McIlroy. „Stalo se to, co ve spoustě jiných utkáních. Odešlo mi puttování. Rory je proměňoval a já je míjel,“ popsal Westwood stručně a výstižně důvody své prohry

Za klíčovou označil Westwood pětiparovou jedenáctku. Na ní skončil McIlroyův drive v autu, ale odrazil se šťastně zpět do hřiště. A ještě do velice dobré pozice. „Klidně mohl skončit v poušti. Tohle je jedna z věcí, která může změnit celý zápas,“ poznamenal Westwood. „Byl to hodně důležitý moment. Asi klíčový,“ přiznal i McIlroy.

V americkém souboji o finále vedl Mahan už na druhé jamce o dvě, ale vyhlášený „buldok“ Wilson se jako obvykle zakousl a neustále se držel na dostřel. Několikrát vedení soupeř snížil, ale do vedení nešel ani jednou. Utkání skončilo na sedmnácté jamce rozdílem 2&1.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist